CloseMaximizeMinimize تبلیغات وبلاگ
آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی -ب آموزش آشپزی و غذاهاي ايراني - اشپزی - آشپزي ایرانی - اشپزي - Amozeshe Ashpazi
آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی | دسته بندی غذادستوارت طبخ آشپزایرانی| Daste bandi ghazahaye irani
گزيده اي از : آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی
توپ رنگی | خوارک لذیذ کیاهخواران


مواد لازم :
سیب زمینی پخته ۶ عدد
مارگارین آب شده ۱الی ۲ قاشق غذاخوري    
روغن زیتون بدون بو  ۱ قاشق سوپ خوري
هویج رنده شده  ۲ عدد
شوید و یا جعفری 1بسته کوچک
فلفل قرمز ۲/۱  قاشق چاي خوري
آبلیمو  تازه ۱قاشق سوپ خوري
نمک به مقدار لازم
طرز تهیه :
 ابتدا سیب زمینی پخته را پوست كنده و له کنيد. سپس مارگارین آب شده ، آبلیمو ، نمک و روغن زیتون را به سیب زمینی اضافه کرده و از این مخلوط به اندازه یک گردو يا يك نارنگی برداشته و بصورت گلوله درآوريد و در شوید ( شسته و خرد کرده )  آغشته نمائيد. سپس در هویج ( پوست گرفته و رنده شده ) و فلفل قرمز ( دانه درشت ) غلطانده و در ظرف بچينيد. از هر مواد ، ادویه و یا سبزی دیگری که دوست داريد میتواند استقاده نمائيد . مانند : کشمش - خلال بادام هندی - پنیر مزه دار - یا از دانه هایی مانند کنجد و پرک غلات.
برای تزئین هم میتوانید از ماست چکیده با سیر استفاده كنيد

 

مواد لازم :

سیب زمینی پخته ۶ عدد

مارگارین آب شده ۱الی ۲ قاشق غذاخوري    

روغن زیتون بدون بو  ۱ قاشق سوپ خوري

هویج رنده شده  ۲ عدد

شوید و یا جعفری 1بسته کوچک

فلفل قرمز ۲/۱  قاشق چاي خوري

آبلیمو  تازه ۱قاشق سوپ خوري

نمک به مقدار لازم

طرز تهیه :

 ابتدا سیب زمینی پخته را پوست كنده و له کنيد. سپس مارگارین آب شده ، آبلیمو ، نمک و روغن زیتون را به سیب زمینی اضافه کرده و از این مخلوط به اندازه یک گردو يا يك نارنگی برداشته و بصورت گلوله درآوريد و در شوید ( شسته و خرد کرده )  آغشته نمائيد. سپس در هویج ( پوست گرفته و رنده شده ) و فلفل قرمز ( دانه درشت ) غلطانده و در ظرف بچينيد. از هر مواد ، ادویه و یا سبزی دیگری که دوست داريد میتواند استقاده نمائيد . مانند : کشمش - خلال بادام هندی - پنیر مزه دار - یا از دانه هایی مانند کنجد و پرک غلات.برای تزئین هم میتوانید از ماست چکیده با سیر استفاده كنيد 

 

 

 برچسبها : توپ - رنگی
نوشته شده توسط آشپز در شنبه 12 دی 1388 ساعت 18:01
گياهخواري؛ از سير تا پياز | خوارک لذیذ کیاهخواراننتايج يك مطالعه جديد نشان مي‌دهد كه كودكان با هوش‌تر، بيشتر احتمال دارد در آينده رژيم غذايي گياهخواري را برگزينند.
اين آخرين خبر مرتبط با گياهخواري، باور نادرستي كه شايع است و به كم شدن هوش در اثر گياهخواري اشاره دارد را رد مي‌كند چرا كه افلاطون، لئوناردو داوينچي، ايزاك نيوتن، مارك تواين و توماس اديسون هم گياهخوار بوده‌اند! اكنون كه گياهخواري بيشتر از گذشته باب شده است.
شايد گمان كنيد اعتقاد به گياهخواري عقيده‌اي جديد و مرتبط به عصر حاضر است يا يك پز بهداشتي يا از سر دوستي با طبيعت به حساب مي‌آيد، اما سابقه تاريخي موضوع را مي‌توان تا ابتداي تكامل موجودات انساني دنبال كرد. كالين اسپنسر در كتاب «تاريخ گياهخواري» مي‌نويسد: «اجداد انسان نماي ما در طول دوره 24 ميليون ساله تكامل خود، 1/5 ميليون سال را تقريباً با رژيم گياهخواري مطلق گذراندند و تنها گهگاه از كرم و يا حشرات تغذيه مي‌كردند.»
 به گفته اسپنسر، فقدان گياهان و ميوه‌هاي متنوع ممكن است دليل نابودي انسان نئاندرتال (ساكنين پهنه‌هاي يخ‌زده شمال اروپا كه فقط گوشت مي‌خوردند)و انسان كرومانيون (جد مستقيم ما) باشد.

 دوست نداريد حيوان‌ها بميرند!
گياهخواري عملاً به حذف گوشت يا برخي محصولات با منشاء‌حيواني (بسته به درجه گياهخوار بودن) از رژيم غذايي اطلاق مي‌شود. گياهخواران با گوشت قرمز و فرآورده‌هاي آن ميانه خوبي ندارند، اما اينطور هم نيست كه در رژيم غذايي‌شان هيچ چيزي به جز سبزيجات پيدا نكنيد. حتي سرسخت‌ترين گياهخواران جهان هم علاوه بر سبزيجات، انواع ميوه‌ها و غلات را مصرف مي‌كنند.
انواع متفاوتي از گياهخواري وجود دارد كه هر يك منافع و البته مشكلات مربوط به خود را دارند. در واقع تمام گياهخواران را مي‌شود به سه گروه بزرگ تقسيم كرد: رايج‌ترين آنها، گياهخواران «تخم‌مرغ - لبنيات» (ovo-lacto) است. اين دسته از گياهخواران هيچ نوع گوشتي (گوشت قرمز، ماكيان، غذاهاي دريايي) نمي‌خورند، اما تخم‌مرغ و محصولات لبني را مصرف مي‌كنند.
گروه دوم گياهخواران، «لبنيات‌خوارها» هستند (lacto) يعني انواع گوشت‌ها و تخم‌مرغ را نمي‌خورند اما لبنيات را در برنامه غذايي خود دارند.
آخرين گروه كه سخت‌ترين رژيم غذايي را دارند، «گياهخواران مطلق» (vegan) هستند، اين دسته از افراد، گوشت‌ها، تخم‌مرغ، لبنيات، غذاهاي حاوي محصولات جانبي حيواني و حتي عسل نمي‌خورند و حتي از محصولات چرمي، پشمي، پوست خرگوش، ابريشم و يا هرگونه محصول به دست آمده از حيوانات استفاده نمي‌كنند.
البته در تقسيم‌بندي‌هاي گياهخواري، گروه‌هاي ديگري را هم مي‌توان پيدا كرد. مثلاً گروه نيمه گياهخواران (semi-vegetarian) را مي‌توان ديد كه محصولات لبني، تخم‌مرغ، مرغ و ماهي را در برنامه غذايي خود دارند اما گوشت قرمز نمي‌خورند. گروه ديگري با نام پسكو وجود دارند (pesco-vegetarian) كه از ميان گوشت‌ها فقط ماهي مي‌خورند. برخي ديگر رژيم ميوه‌خواري دارند كه طبق آن مصرف غذاهاي پخته به حداقل مي‌رسد و بيشتر از ميوه‌هاي خام، خيار و گوجه و نيز از دانه‌ها استفاده مي‌شود و بالاخره جوانه‌خواران (sproutarians) نيز در ميان اين گروه ديده مي‌شوند كه عمدتاً از جوانه‌ها، دانه‌ها و برنج‌ها تغذيه مي‌كنند.

رژيم غذايي فيثاغورثي
هزار و يك دليل مي‌شود براي گياهخواري پيدا كرد. بعضي‌ها به دليل حمايت از حيوانات و مخالفت با كشتن آنها به اين شيوه غذايي روي مي‌آورند، بعضي‌ها مي‌خواهند وزن كم كنند و برخي ديگر به دليل بالا بودن فشار خون و ترس از سكته به گياهخواري مي‌پردازند.
جالب است بدانيد در ميان فيلسوفان يونان و روم باستان هم اعتقاد قوي به گياهخواري وجود داشت. اولين چهره برجسته در ميان آنها «فيثاغورث» است كه در انتهاي قرن ششم قبل از ميلادي مي‌زيست. رژيم غذايي فيثاغورثي شامل اجتناب از خوردن گوشت حيوانات سلاخي شده بود. اخلاق فيثاغورثي به برپا كردن قانوني مطلق و جهانشمول گرايش داشت كه با حكم به عدم كشتن مخلوقات زنده براي اجتناب از خونريزي بي‌رحمانه به خصوص قرباني كردن حيوانات و تغذيه از گوشت همراه بود.
اعتقاد به گياهخواري همچنين ريشه‌هاي اعتقادي كهني هم دارد؛ مثلاً هندوها از مصرف هر چيزي كه با رنج كشيدن حيوانات به دست آمده باشد منع شده‌اند از جمله گوشت، تخم‌مرغ، فرآورده‌هاي حيواني مانند ژلاتين و مايه پنير. اما فرآورده‌هاي لبني (غير از مايه پنير) قابل قبول هستند، چرا كه شير دوشيدن حيوانات باعث رنج آنها نمي‌شود!
از همين دست مي‌توان به گياهخواري روحانيون بودايي اشاره كرد، آنها حق كشتن حيوانات يا خوردن گوشت را ندارند مگر آن كه بدانند كه حيوان به خاطر آنها كشته نشده است. براساس همين اعتقادات معتقدان به «تناسخ» و مسيحيان اوليه نيز گياهخوار بودند.

مخالفان مدرن گياهخواري
اعتقاد به گياهخواري را در شكل جديدش مي‌توان واكنشي نسبت به دريافت مدرن از بهره‌كشي از طبيعت و بيگانه شدن از آن ارزيابي كرد. مخالفان مدرن گياهخواري معتقدند كه «گياهخواري بازگشتي كامل به رابطه ذاتي انسان با طبيعت نيست بلكه واكنشي مدرن، محدود و تا حدي تنگ‌نظرانه نسبت به افراط‌ها در كشورهاي توسعه يافته است.»
البته شواهد علمي هم به نفع گياهخواري وجود دارد. باوجود اينكه هيچ بيماري وجود ندارد كه با گياهخواري به طور كامل درمان شود اما با اين رژيم غذايي ويژه مي‌توان از بروز بسياري از بيماري‌ها پيشگيري كرد. به عنوان نمونه حتي در قرن هجدهم دكتر «ويليام لمب» رژيم غذايي گياهي را براي معالجه سرطان به بيمارانش توصيه مي‌كرد، همچنين انجمن قلب آمريكا مي‌گويد كه رژيم غذايي گياهخواري مي‌تواند خطر ديابت و بيماري قلبي را كاهش دهد، تا جايي كه مصرف كمتر گوشت و پيروي از يك رژيم گياهخواري مطلق تا 90درصد ريسك ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را كاهش مي‌دهد و قادر به كاهش چشمگيري در ميزان كلسترول، تري‌گليسيريد و فشار خون است.
همچنين تحقيقات نشان داده است رژيم غذايي گياهي احتمال بيماري‌هاي مربوط به اشرشياكلي (نوعي باكتري روده‌اي) و باكتري‌هايي كه از طريق گوشت، انسان را بيمار مي‌كنند كاهش مي‌دهد. اين رژيم در مهار سرطان‌ها بخصوص سرطان ريه و سرطان كولون كارآمد است و ضمن اينكه با گياهخواري مي‌توانيد خيلي راحت وزن كم كنيد و يا پيوسته در وزن ايده‌آلتان باقي بمانيد.
اما آنچه مهم است اين است كه گياهخواري چه در جهت كاهش وزن، چه بهبود سلامت و... نيازمند مشورت با متخصص تغذيه و استفاده از يك برنامه مدون و صحيح است. چرا كه يك رژيم گياهخواري نامتعادل مي‌تواند منجر به كمبود مواد غذايي حياتي مثل كلسيم، پروتئين و برخي از ويتامين‌ها شود.

گياهخواري سالادخواري نيست
برخلاف تصور خيلي‌ها، رژيم گياهخواري تنها به خوردن سالاد محدود نمي‌شود و بايد از تنوع زيادي برخوردار باشد كه از لحاظ كيفيت غذايي اطمينان لازم را براي مصرف‌كننده ايجاد كند. مصرف گروه‌هاي مختلف غذايي باعث مي‌شود تا مشكلي كه در ذهن بسياري از افراد به دنبال گياهخواري مطرح مي‌شود، پيش نيايد، چرا كه بسياري از افراد فكر مي‌كنند با گياهخواري دچار كمبود پروتئين مي‌شوند در حقيقت ميزان نياز انسان براساس RDA به پروتئين 8/0 گرم به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن است كه در شرايط ويژه يا در رژيم ورزشكاران به 5/1-1گرم به ازاي كيلوگرم وزن بدن خواهد رسيد كه اين مقدار پروتئين به آساني از طريق رژيم گياهي متنوع تامين مي‌شود.
البته با حذف پروتئين حيواني يا چيزي كه به آن پروتئين كامل مي‌گويند تنها راهي كه همه اسيدهاي آمينه ضروري را به بدن مي‌رساند تركيبي از غلات و حبوبات است، مثلا وقتي برنج را با لوبيا مصرف مي‌كنيد يا هنگامي كه براي صبحانه، كره بادام‌زميني را بر روي نان خود مي‌ماليد، به پروتئين كامل دست يافته‌ايد.
البته ويتامين‌هايي مثل ويتامين ب12 و ماده معدني آهن، ريز‌مغذي‌هايي هستند كه در منابع غذايي گياهي وجود ندارند و بايد از طريق مكمل ياري دريافت شوند. پروتئين‌هاي گياهي نظير سويا، عدس و غلات كامل سبوس‌دار به همراه مغزه‌هاي گياهي مثل گردو، بادام و ميوه‌هاي خشك و تازه طيف وسيعي از مواد مورد نياز را به بدن مي‌رسانند.

    * اگر مي خواهيد گياهخوار شويد
      دلايل گياهخواري هرچه كه باشد بد نيست با برخي از قواعد تغذيه‌اي در اين رابطه آشنا شويد زيرا اگر مي‌خواهيد گياهخوار شويد و سلامت شما هم حفظ شود؛ بايد براساس اصول تغذيه‌اي رفتار كنيد و بهتر است نكات زير را به كار ببريد:
      1 - ميوه و سبزي‌ها بايد قسمت اعظمي از رژيم غذايي شما را تشكيل دهند. بهتر است كه آنها را خام مصرف كنيد چرا كه ميوه‌ها و سبزي‌ها در اثر پخته شدن، ويتامين‌ها و مواد معدني خود را از دست مي‌دهند و ارزش تغذيه‌اي آنها كاهش مي‌يابد.
      2 -در ميان ميوه‌ها و سبزي‌هايي كه مصرف مي‌كنيد سعي كنيد از انواعي كه به رنگ زرد تا نارنجي هستند، حتما در طول روز بهره ببريد و سبزي‌هاي برگ سبز تيره را به شكل روزانه مصرف كنيد. در رابطه با پخت سبزيجاتي نظير اسفناج بهتر است از آب كمي براي پخت استفاده كنيد و اجازه دهيد تا آب به خورد سبزي برود و يا در صورت باقي ماندن آب آن را هم مصرف كنيد، نكته ديگر اينكه در ظرف را حتما ببنديد چرا كه مواد معدني نظير پتاسيم، محلول در آب است و در غير اين صورت، هدر مي‌رود.
      3 - اگر شما از محصولات لبني استفاده مي‌كنيد(تنها گياه‌خواران مطلق، همه محصولات لبني را از رژيم غذايي خود حذف مي‌كنند) بهتر است از انواع كم چربي آن (زير5/2درصد چربي) استفاده كنيد. شيرها و ماست‌هاي غني شده (مثلا با كلسيم و ويتامينD) به شما كمك مي‌كنند تا از اين طريق ويتامين‌ها و مواد معدني ضروري براي بدن را دريافت كنيد.
      4 - جايگزين كردن محصولات حيواني با منابع پروتئيني ديگر مثل محصولات تهيه شده از سويا (نان و شير تهيه شده از سويا) حبوبات، غلات با دانه‌هاي كامل و مغزه‌هاي گياهي، ضروري به نظر مي‌رسد (البته از مصرف ميزان زياد مغزه‌هاي گياهي به دليل بالا بودن كالري آنها بپرهيزيد).
      5 - به دليل اينكه گوشتها منبع اصلي ويتامين B12 و ماده معدني «روي» هستند و اين مواد غذايي در رژيم روزانه گياهخواران حذف مي‌شوند، بنابراين مصرف مكمل‌هاي روي، آهن و ويتامينB12 براي گياهخواران، ضروري است (بهتر است اين مكمل‌ها را با يك ليوان آب پرتقال مصرف كنيد).برچسبها : گیاهخواری - سیر - پیاز
نوشته شده توسط آشپز در آدینه 21 فروردین 1388 ساعت 00:06
چه سرسبز است بشقاب من! | خوارک لذیذ کیاهخواران


وقتي مي‌شنويم کسي گياهخوار است، اولين چيزي که به ذهنمان مي‌رسد، تصوير يک آدم لاغر است که پشت ميز نشسته و زل‌زده است به بشقاب پر از علف و سبزي آب‌پز!

بعد هم بوي کلم و کدوي آب‌پز توي سرمان مي‌پيچد و قيافه‌مان در هم مي‌رود.

اينکه چرا کسي گياهخوار مي‌شود و چطور در دنياي علف‌ها و کدوهاي آب‌پز دوام مي‌آورد، سؤالي است که جواب دادن‌اش، هم سخت است و هم آسان؛ دليل‌هايي که گياهخوارها براي گياهخوار شدن‌شان مي‌آورند، ظاهرا، هم انساني است، هم بهداشتي و البته روشنفکرانه.

ولي هميشه يک علامت سؤال براي آدم باقي مي‌ماند که اگر قرار بود انسان گياهخوار باشد، پس چرا خدا گوشت را آفريد و بر خوردن آن تاکيد کرد؟ بهترين راه براي پيدا كردن پاسخ اين سؤال‌ها، رفتن سراغ خود اين گياهخوارهاست و بهترين جا هم پاتوق آنهاست. مگر پاتوق هم دارند؟ پاتوق كه هيچي، رستوران و فروشگاه مخصوص هم دارند!

پيدا کردن رستوران خانه هنرمندان کار چندان سختي نيست. از همان بيرون ساختمان خانه هنرمندان، ميزهاي رستوران که در بالکن چيده شده‌اند، جلب توجه مي‌کنند. از ظهر گذشته و رستوران خيلي شلوغ نيست. ترکيب آجرهاي قهوه‌اي و کاشي‌هاي فيروزه‌اي کف رستوران با پرده‌هاي آبي رنگ رستوران، همخواني خوبي دارد و فضاي متناسب و آرامي ‌را به وجود آورده است.

روي در و ديوار رستوران، چيز خاصي که نشان از گياهي بودن غذاهاي رستوران داشته باشد، ديده نمي‌شود. تنها چيز عجيب و خاص رستوران، سيني‌هايي است كه در دست پيش‌خدمت‌هاست. غذاهاي رنگارنگ داخل سيني‌ها و البته نوشيدني‌هاي سبز رنگ غليظ داخل ليوان‌ها، اولين چيزهايي هستند که جلب توجه مي‌کنند.

سويا با طعم جوجه كباب
منوي غذاهاي رستوران، فرق چنداني با رستوران‌هاي ديگر ندارد؛ ساندويچ، پيتزا، خورشت‌ها و حتي کباب‌هاي روتين هميشگي. تنها چيزي که باعث متفاوت بودن اين غذاها مي‌شود، بدون گوشت بودن آنهاست. تصور ساندويچ ‌هات‌داگ با سوسيس گياهي يا چلوکباب گياهي کمي ‌عجيب است. بيشتر گياهخوارها، در عين حال که به دنبال طعم‌هاي جديد هستند، کنار گذاشتن طعم‌هاي نوستالژيک کباب، جوجه کباب و... برايشان سخت است.

به همين خاطر کساني که در زمينه آشپزي گياهي در ايران فعاليت مي‌کنند، هميشه به دنبال جايگزين‌هاي مناسبي براي اين طعم‌ها بوده‌اند. بهرنگ امان - مدير رستوران گياهي خانه هنرمندان - راجع به طعم غذاها توضيح مي‌دهد؛ «در اينجا روي ترکيب ادويه‌جات خيلي دقيق کار مي‌کنيم.

ادويه‌جات مثل حروف الفبا که بي‌نهايت کلمه را مي‌توان با ترکيب آنها درست کرد، با ترکيبشان با هم، مي‌توانند انواع و اقسام طعم‌ها را در غذاهاي مختلف به وجود آورند. مثلا با ترکيب‌هاي مختلف پودر آويزه، تخم گشنيز، تخم خردل، پاپريکا، زيره سبز و چند چيز ديگر، مي‌توان به سويا طعم کباب داد يا با ترکيب چندتاي ديگر، سويا طعم جوجه مي‌گيرد!».

اغلب کساني که در ايران گياهخوار هستند، انواع گوشت و ماهي و تخم‌مرغ را از برنامه غذايي خود حذف کرده‌اند اما لبنيات مصرف مي‌کنند. بهرنگ امان توضيح مي‌دهد که «ما هيچ تعصب خاصي روي تغذيه گياهي نداريم.

منظور ما از تغذيه گياهي اين است که شخص، بدنش از آلودگي‌ها و بيماري‌هايي که در گوشت‌ها هست پاک بشود. ولي چون بدن ما نياز به پروتئين و ويتامين دارد، آن ويتامين و پروتئين و کالري‌اي را که قرار بوده از طريق گوشت حيوانات به بدن ما وارد بشود، از طريق لبنيات حيوانات به دست مي‌آوريم. حتي ويتامين B12 را هم از طريق لبنيات به دست مي‌آوريم».

گياهخوارهاي ايران، هم خورشت فسنجان دارند، هم قورمه‌سبزي. در تهيه انواع خورشت‌ها و‌ هات‌داگ و سوسيس، از پنيري به اسم پنير کورد استفاده مي‌کنند.

اين پنير در ايران، تنها در دامداري آقاي امان در کرج، از شير خالص گاو توليد مي‌شود. چون اين پنير هيچ افزودني خاصي ندارد و تمام مواد موجود در شير، مستقيما به پنير تبديل شده‌اند و همه چربي‌هاي آن حفظ شده است، وقتي در روغن سرخ مي‌شود، آب نمي‌شود و مثل تکه‌هاي گوشت، به همان صورت حجيم باقي مي‌ماند. به همين دليل در تهيه خورشت‌ها از آن استفاده مي‌شود.

رستوران خانه هنرمندان، به خاطر جاي خاصش طيف وسيعي از مشتري‌ها را دارد؛ از هنرمند و بازيگر گرفته تا سياستمدار و البته آدم‌هاي عادي.

مشتري‌ها از نظر مالي، از طبقه متوسط به بالا هستند. با اين حال، اغلب کساني که به اين رستوران مي‌آيند، به صورت حرفه‌اي گياهخوار نيستند و براي امتحان کردن يک مزه جديد و تنوع به اينجا مي‌آيند. در تهران رستوران‌هاي گياهي ديگري هم هست که گياهخوارهاي حرفه‌اي‌تر بيشتري را مي‌توان در آنجا پيدا کرد.

مدير رستوران تاکيد مي‌کند که «در اين رستوران تبليغ گياهخواري نمي‌کنند بلکه تبليغ تغذيه سالم را مي‌کنند». و براي اين کار هم همايش‌هايي را به صورت دوره‌اي و البته مجاني در همين رستوران برگزار مي‌کنند و در آن از مسائل علمي‌ گياهخواري گرفته تا آشپزي گياهي را آموزش مي‌دهند.

سوپرماركت گياهي
چند بار خيابان را بالا و پايين مي‌کنم تا بالاخره سوپر مارکت مخصوص گياهخواران را پيدا ‌کنم. قيافه فروشگاه خيلي با تصور اوليه تفاوت دارد. يک فروشگاه کوچک که از دور، يک يخچال ويتريني معمولي پشت شيشه‌اش ديده مي‌شود.

خانم حبيب‌زاده، - فروشنده فروشگاه - کمي ‌راجع به چيزهايي که در فروشگاه وجود دارد، توضيح مي‌دهد؛ انواع ادويه‌جات لازم براي پخت غذاهاي گياهي، نان‌هاي سبوس‌دار، سويا‌هاي مرغوب، پنير کورد، کباب‌ها و جوجه‌کباب‌هاي نيمه آماده، چاي‌هاي مخصوص، شيريني‌هاي گياهي و حتي کتاب‌هاي آشپزي. بيشتر مشتري‌هاي اين فروشگاه، براي تهيه مواد جايگزين گوشت، به آنجا مراجعه مي‌کنند.

قيمت مواد گياهي جايگزين گوشت، خيلي با مواد گوشتي تفاوتي ندارد؛ قيمت سوسيس‌ها حدود 2هزارتومان است و کالباس‌ گياهي مرغوب هم حدود 5 هزارتومان. اما قيمت بعضي از ادويه‌هايي که در ايران پيدا نمي‌شوند و از هند و کشورهاي ديگر وارد مي‌شوند، گران‌تر است. در غذاهاي گياهي، با بازي با ادويه‌ها، هم طعم غذا را عوض مي‌کنند و هم ترکيب معتدلي از سبزيجات با طبع سرد و ادويه‌جات با طبع گرم به دست مي‌آورند.

اغلب کساني که گياهخوار هستند و به اين فروشگاه مراجعه مي‌کنند، به چند دليل ممکن است گياهخوار شده باشند؛ يک عده دنبال ورزش‌هايي مثل يوگا و TM رفته‌اند و به خاطر آن به گياهخواري روآورده‌اند، عده‌اي هم به خاطر ژست روشنفکري دنبال گياهخواري رفته‌اند و بالاخره عده کمي ‌هم به دستور پزشک و براي رژيم‌هاي سلامت  گياهخواري را انتخاب كرده‌اند.

درباره انگيزه بسياري از کساني که گياهخوار مي‌شوند، خانم حبيب‌زاده توضيح مي‌دهد که براي حذف آلودگي‌هاي موجود در گوشت حيوانات، به گياهخواري رومي‌آورند. با اين حال، گياهخوارهاي ايران مجبورند از لبنيات  استفاده کنند. چون اگر لبنيات را از غذاهاي خود حذف کنند، به دست آوردن مواد لازم جايگزين براي بدن بسيار  مشکل مي‌شود.

اين فروشگاه، تنها فروشگاه محصولات گياهي در ايران است و نه تنها از مناطق مختلف تهران بلکه از شهرهاي ديگر ايران هم سفارش مي‌گيرد و در آنجا هم مشتري دارد. شهرهاي اصفهان و شيراز بيشترين سفارشات را دارند. به علاوه اينها، فروشگاه چند مشتري هم از تبريز دارد.

گياهخوارها چه موادي را جايگزين گوشت مي‌‌كنند؟
  مامسان: مامسان يک نوع گوشت گياهي است که صرفا از پروتئين‌ها و چربي‌هاي سهل‌الهضم گياهي تهيه شده است. نحوه استفاده از آن شبيه به گوشت است. مامسان را مي‌توان روي شعله به صورت کباب يا به صورت قطعات کوچک در خورش‌ها و پلوها يا حتي به صورت چرخ‌کرده در کتلت‌ها و کباب‌ها استفاده كرد.

  سوسيس گياهي: ترکيبي از مواد گياهي و پنير کورد است و طرز استفاده آن هيچ فرقي با سوسيس‌هاي معمولي ندارد.

  پنير توفو: اين پنير از لوبياي سويا به دست مي‌آيد. از سويا، شير سويا مي‌گيرند و با اضافه کردن ماده خاصي به شير، پنير توفو به دست مي‌آيد.

  پنير کورد: يک پنير خانگي است که از شير تازه تهيه مي‌شود. از پنير کورد به صورت تازه (يعني وقتي که لخته‌هاي پنير از آب جدا مي‌شوند) مي‌توان در سوپ‌ها استفاده کرد. سفت شده آن را در تهيه شيريني‌ها به کار مي‌برند. قطعات بريده شده مکعبي آن را هم در روغن سرخ مي‌کنند و در خورش‌ها و پلوهاي مختلف استفاده مي‌کنند.

  سويا: لوبياي سويا معمول‌ترين پروتئين گياهي است. سوياهايي که معمولا در ايران به صورت بسته‌بندي شده به فروش مي‌رسند، ارزش غذايي چنداني ندارند چرا که اين سوياها، روغن و مواد اصلي‌شان تقريبا به صورت کامل گرفته شده و تنها تفاله و کنجاله آنها باقي مانده است. از سويا به جاي گوشت چرخ‌کرده در ماکاروني و کتلت‌ها و کباب‌ها استفاده مي‌کنند.

انواع مختلف گياهخواري
 گياهخواری در دنیا انواع مختلف و دلایل مختلف دارد. انواع مختلف آن را در جدول زیر می‌بینيد: 

 از بین دلایل مختلف گیاهخواری، چند دلیل شایع‌تر هستند. در آیین‌های هندو، سیک، بودا و برهمایی، مردم از خوردن گوشت منع می‌شوند. عده‌ای با دستور پزشک و برای به دست آوردن سلامتی خود مجبور به گیاهخواری می‌شوند، عده‌ای هم به خاطر عواطف انسانی و پرهیز از کشتن حیوانات و شکار به گیاهخواری روی می‌آورند.

گروه دیگر، به دلیل حفاظت از محیط زیست گیاهخوار می‌شوند. گروهی هم اعتقاد دارند که انسان در اصل موجودی گیاهخوار بوده و همه چیزخوارشدن‌اش نوعی انحراف از اصل خود است.

  گیاهخوارهای vegan متعصب‌ترین گروه آنها هستند. این گروه حتی از چرم، پشم و ابریشم هم استفاده نمی‌كنند.

  در ایران، گیاهخوارها، بیشتر از گروه Locato هستند.

اديسون سبزي‌خوار

  • درست است كه گياهخواري باعث كم‌هوشي مي‌شود؟

افلاطون، داوينچي،  نيوتن، مارك توآين،  اديسون، بيل پترل (قهرمان سابق پرورش اندام)، كيلر كوآلسكي (كشتي‌گير سرشناس 140 كيلويي) و ادوين موزس (دونده معروف صاحب مدال المپيك) همگي در يك خصوصيت، اشتراك داشته‌اند؛ گياهخواري! از ميان تمام گياهخواران تاريخ، فقط همين 8 نفر را مثال زديم تا نادرستي اين باور شايع كه گياهخواري باعث مي‌شود بهره هوشي آدم كاهش پيدا كند را ثابت كنيم.

  •  گياهخواري سلامتي را تضمين مي‌كند؟

نه! اگر فكر مي‌كنيد با گياهخواري، همه بيماري‌هايتان درمان مي‌شود، سخت در اشتباهيد. بيماري وجود ندارد كه با گياهخواري به طور كامل درمان شود اما با اين رژيم غذايي ويژه، مي‌شود جلوي بروز بسياري از بيماري‌ها را گرفت؛ افزايش فشار خون، ديابت، مشكلات قلبي، پوكي استخوان و انواع سرطان (به‌خصوص سرطان ريه و سرطان كولون). علتش هم البته معلوم است؛ چون برنامه غذايي گياهخواري، برنامه‌اي است كم‌چربي، كم‌كلسترول و كم‌كالري.

  •   آيا گياهخواران دچار كمبود پروتئين مي‌شوند؟

اين سؤال را خيلي از علاقه‌مندان به گياهخواري مطرح مي‌كنند و جواب قطعي‌اش اين است كه «خيلي خيلي بعيد است!» به اين آمار و ارقام توجه كنيد: 11 درصد از سيب‌زميني، 8 درصد از پرتقال و 26 درصد از لوبيا را پروتئين تشكيل مي‌دهد. اگر فكر مي‌كنيد اين درصد از پروتئين، درصد ناچيزي است، پس بگذاريد مثال ديگري بزنيم: نوزادان با تغذيه از شير مادر طي 6 ماه اول زندگي، وزنشان 2 برابر مي‌شود و پروتئين لازم براي اين افزايش وزن حيرت‌انگيز را فقط از طريق شير مادر به دست مي‌آورند.

حالا فكر مي‌كنيد شير مادر حاوي چند درصد پروتئين است؟ 40 درصد يا 60 درصد؟ نه، اشتباه مي‌كنيد! هيچ‌كدام از اين ارقام درست نيست؛ تنها 5 درصد از شير مادر از پروتئين تشكيل شده است، 5 درصد ناقابل! از همه اينها گذشته، مگر يك آدم زنده روزانه چه مقدار پروتئين احتياج دارد؟ اين مقدار كه به نام RDA شناخته مي‌شود، 8 درصد است (5 درصد گرم به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن).

يعني يك فرد 60 كيلويي، روزانه 48 گرم پروتئين مي‌خواهد. البته ورزشكاران و آنهايي كه فعاليت بدني شديدتري دارند، به مقادير بيشتري (يك تا 5/1 گرم به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن) پروتئين نياز دارند. مقدار پروتئين به آساني از طريق گياهخواري نيز تأمين مي‌شود.

  •   پروتئين حيواني براي بدن مفيدتر نيست؟

بله، محققان به پروتئين منابع حيواني مي‌گويند «پروتئين كامل». چرا؟ چون هر 9 جزء «ضروري» پروتئين در آن وجود دارد. از طرف ديگر، هيچ منبع گياهي واحدي را نمي‌شناسيم كه اين 9 جزء ضروري را به صورت يكجا در اختيارمان بگذارد. اما جاي نگراني نيست! چرا كه با مصرف تركيبي از منابع گياهي مختلف، مي‌شود تمام اين اسيد آمينه‌هاي موردنياز را براي بدن تأمين كرد. مثلا وقتي برنج را با لوبيا مصرف مي‌كنيد يا هنگامي كه براي صبحانه، كره بادام زميني را روي نان خود مي‌ماليد، در واقع به پروتئين كامل دست پيدا كرده‌ايد. فقط كافي است برنامه غذايي‌تان متنوع باشد. همين.

  •   گياهخواران تا چه حد به ويتامين‌ها و مكمل‌هاي غذايي نياز دارند؟

خيلي كم! يك برنامه غذايي گياهي متنوع تقريبا تمامي آنچه را كه بدن به آن نياز دارد، تأمين مي‌كند. اما در اين ميان يك استثناي بزرگ هم هست و آن ويتامين B12 است كه فقط در فرآورده‌هاي گوشت قرمز يافت مي‌شود و ولو شده در قالب مكمل‌ها، بايد حتما مصرف شود. آن دسته از گياهخواراني كه لبنيات مصرف نمي‌كنند - يا خيلي كم مصرف مي‌كنند - هم بايد حواسشان به كلسيم باشد و آن را در قالب مكمل‌ها مصرف كنند. البته بسياري از مواد گياهي نيز حاوي كلسيم هستند و مي‌توانند به همين منظور مصرف شوند؛ از جمله لوبيا و انجير خشك.

آقاي گلي
«حضرتعالي؟» «گياهخوار هستم!» بايد اعتراف كرد كه يك‌جور پز روشنفكري در گياهخواري هست؛ اينكه فلاني به مقاماتي رسيده كه نه‌تنها براي جان آدم‌ها حرمت قائل است بلكه به حق حيات حيوانات هم احترام مي‌گذارد؛ من گوشت نمي‌خورم، من لطيف هستم، من شاعر هستم، من 10 سال است پايم را توي كله‌پاچه‌اي نگذاشته‌ام، من چنينم، من چنانم... ولي اين نمي‌تواند تنها دليل گياهخواري باشد.

آدم‌ها به دلايل متفاوتي ممكن است گياهخوار شوند. قابل دفاع‌ترين اين دلايل مي‌تواند يك رژيم غذايي براي حفظ تندرستي باشد. دليل مهم‌تر مي‌تواند نياز به انزوا باشد. فلاني با خانواده‌اش يا هم‌اتاقي‌هاي خوابگاهش حال نمي‌كند و مي‌خواهد خلوتي داشته باشد.

اما نيازهاي عالي‌تري هم ممكن است علت گياهخواري باشند؛ آدم اگر اهل سير و سلوك باشد و زندگي را طي طريقي براي رسيدن به كمال ببيند، در مرحله‌اي از اين سير تكاملي، نياز به فرديت پيدا مي‌كند؛ احساس نياز به اينكه خودش را از ديگران بازشناسد. يكي با موهاي تن تني، يكي با كله تاس، يكي با شلوار جر واجر، يكي با شاگرد اولي، يكي با آقاي گلي و يكي هم با گياهخواري به اين فرديت مي‌رسد.

«من كله‌ام تاس است پس هستم»، همان منطقي را دارد كه «من گياهخوار هستم پس هستم!» اما از همه اينها كه بگذريم، جنبه‌هاي مثبتي هم در گياهخواري هست. در زمانه‌اي كه آدم‌ها همه چيزخوار شده‌اند، گياهخواري يك‌جور ديسيپلين به آدم مي‌دهد. وقتي آدم‌ها در 365روز سال 365جور غذا مي‌خورند، گياهخواري كمي آنها را محدود مي‌كند و محدوديت‌ها اگر با خودآگاهي همراه باشند، هميشه سازنده‌اند.

اگر به كسي بر نمي‌خورد اين را هم بايد اضافه كرد كه گياهخواري دريچه‌هاي احساس آدم را بازتر مي‌كند. گياهخواري توجه به جزئيات را به آدم ياد مي‌دهد. گياهخوارها كم‌كم ياد مي‌گيرند كه بي‌اعتنا از كنار گلي نگذرند.

وقتي شما از كنار گلي مي‌گذريد و فقط به اين فكر مي‌كنيد كه زودتر به محل كارتان برسيد و گل را نمي‌بينيد كه چقدر گل است و گل را نمي‌بوييد و دقايقي به تماشايش نمي‌ايستيد، گل كنف مي‌شود و پژمرده مي‌شود و شما مسئول اين كنف‌شدگي هستيد.برچسبها : سرسبز - است - بشقاب
نوشته شده توسط آشپز در پنجشنبه 13 فروردین 1388 ساعت 01:21
خوراك مرغ با سبزيجات فصل | خوارک لذیذ کیاهخواراناين خوراك در كشورهاي اروپاي غربي – به‌خصوص فرانسه – يكي از خوراك‌هاي رايج است و در كشور ما نيز به عنوان يك شام سبك و كم‌حجم، بعد از افطار مي‌تواند غذاي مناسبي باشد

مواد لازم براي 6 نفر:
- 4 عدد فيله مرغ
- 200 گرم باميه
- دانه 4 عدد بلال متوسط يا 200 گرم دانه ذرت
- 3 عدد گوجه فرنگي بزرگ
- يك عدد پياز
- يك عدد فلفل دلمه‌اي سبز
- يك قاشق چاي‌خوري، سير رنده‌شده
- يك قاشق چاي‌خوري، شكر
- يك قاشق چاي‌خوري، فلفل سبز ريز خرد شده
- يك قاشق چاي‌خوري، پودر آويشن
- 3 قاشق سوپ‌خوري، روغن مايع سرخ كردني
- نمك و فلفل به ميزان لازم

طرز تهيه:
1 – ابتدا فيله‌هاي مرغ را به صورت ريز خرد كنيد. سپس داخل تابه‌اي نچسب مقداري روغن بريزيد و تكه‌هاي مرغ را در آن به طور كامل تفت دهيد.
2 – در اين فاصله زماني، در تابه ديگري مقداري روغن بريزيد. سير و پياز و باميه را نيز در آن سرخ كنيد و سپس دانه‌هاي ذرت خام را به آن اضافه كرده و بگذاريد تا به مدت 10 دقيقه بپزد. در طول اين مدت، مرتب مواد را هم بزنيد. حالا تكه‌هاي مرغ سرخ شده را به اين مواد اضافه كنيد.
3 – گوجه فرنگي و فلفل دلمه‌اي را نيز به صورت ريز خرد كنيد و به همراه شكر، فلفل سبز خرد شده، پودر آويشن و نمك و پودر فلفل سياه به مخلوط فوق بيفزاييد. سپس در ظرف را بگذاريد و به مدت 30 دقيقه صبر كنيد تا مواد در آب حاصل از گوجه فرنگي خرد شده و كاملا بپزد.
نكته 1: در صورت تمايل مي‌توانيد يك قاشق سوپ‌خوري آبليمو نيز به اين خوراك اضافه كنيد تا كمي مزه ترشي هم بگيرد.
نكته 2: باميه‌ها را ريز انتخاب كنيد تا هم سرعت پخت آن بالا ‌رود و هم به اصطلاح ليز نشود.
نكته 3: به جاي دانه ذرت خام از دانه ذرت كنسروشده نيز مي‌توانيد استفاده كنيد.برچسبها : خوراک - مرغ - سبزیجات - فصل
نوشته شده توسط آشپز در پنجشنبه 13 فروردین 1388 ساعت 01:07
پوره سيب‌زميني با سير و رزماري | خوارک لذیذ کیاهخواران

پوره سيب‌زميني غذاي ساده‌اي است كه زود هم حاضر مي‌شود و مي‌توان آن را كنار مرغ، گوشت، ماهي و انواع خوراك‌ها سرو كرد.مواد مورد نياز: (براي 2 تا 4 نفر)

2 كله سير
يك كيلوكرم سيب‌زميني
يك فنجان پياز خرد شده
دو قاشق غذاخوري سرخالي ماست كم چرب
يك قاشق چاي‌خوري رزماري خشك كرده، ريز شده
نصف قاشق چاي‌خوري نمك
يك چهارم قاشق چاي‌خوري فلفل

دستور كار:

فر را تا درجه 350 درجه فارنهايت (176 درجه سانتيگراد) گرم كنيد. پوسته بيروني كله سير را جدا كنيد. (حبه‌ها را پوست نكيند و از هم جدا نكنيد.)
هر كله را جداگانه در كاغذ آلومينيومي بپيچيد و در فر با همان درجه حرارت 350 درجه فارنهايت به مدت يك ساعت بگذاريد بپزد. 10 دقيقه صبر كنيد تا خنك شود. حبه‌ها را از هم جدا كنيد. آنها را فشار دهيد تا عصاره سير از آن جدا شود. پوسته را بيرون بياندازيد و عصاره را نگه داريد.
پوست سيب‌زميني‌ها و پياز را جدا كنيد و آنها را در قابلمه بريزيد. روي آن آب اضافه كنيد. زير قابلمه را روشن كنيد تا آب به جوش بيايد. در ظرف را بگذاريد، حرارت را كم كنيد و بگذاريد تا سيب‌زميني‌ها بپزند. (بسته به نوع سيب‌زميني حدود 15 دقيقه زمان مي‌برد.)
آبكش را روي يك كاسه قرار دهيد. يك چهارم از آب مواد داخل قابلمه را پس از آبكش كردن نگه داريد. سيب‌زميني را با عصاره سير  و آن يك چهارم آب درون قابلمه و مواد باقي مانده مخلوط كنيد و در همزن بريزيد.
غذاي شما آماده است. مي‌توانيد آن را در كنار خوراك‌هاي مختلف يا حتي به عنوان غذايي جدا روي سفره قرار دهيد.

ارزش غذايي
كالري: 93؛ كلسترول: 0 ميلي‌گرم؛ فيبر: 2 گرم؛ چربي: 0 گرم؛ سديم: 230ميلي‌گرم؛ كربوهيدرات: 21 گرم؛ پروتئين: 3 گرم؛ درصد كلسيم كربوهيدرات‌ها: 90 درصد.برچسبها : پوره - سیب‌زمینی - سیر - رزماری
نوشته شده توسط آشپز در آدینه 07 فروردین 1388 ساعت 20:00
يك بشقاب سبزيجات پفكي براي شام | خوارک لذیذ کیاهخواراناگر از خوردن غذاهاي آماده گوشتي خسته شده و هوس كرده‌ايد امشب به عنوان شام يك بشقاب سبزيجات پخته فصل بخوريد، اين سبزيجات را در مايه‌اي خميري فرو كرده و به صورت پفكي ميل كنيد
چرا كه هم خوشمزه‌تر و هم پرانرژي‌تر خواهد بود. مدت زمان آماده‌سازي مواد اين غذا 20 دقيقه و مدت زمان پخت آن نيز همين اندازه است.

مواد لازم:
- سه‌چهارم پيمانه آرد سنگك
- 4 قاشق چاي‌خوري روغن زيتون
- 12 قاشق سوپ‌خوري آب سرد
- 100 گرم كلم بروكلي و 100 گرم گل كلم
- 50 گرم لوبيا سبز (به صورت درسته يا نصف شده)
- يك عدد هويج بزرگ (خلالي خرد شود)
- يك عدد فلفل دلمه‌اي قرمز (خلالي خرد شود)
- 2 عدد سفيده تخم‌مرغ (زده شود)
- روغن به مقدار كافي براي سرخ كردن
- نمك و فلفل به ميزان كافي
- نصف قاشق چاي‌خوري پودر سير

مواد لازم براي تهيه سس:
ـ دو‌سوم پيمانه آب آناناس
ـ دو‌سوم پيمانه آب سبزيجات
ـ 2 قاشق سوپ‌خوري سركه سفيد
ـ 2 قاشق سوپ‌خوري شكر
ـ 2 قاشق سوپ‌خوري آرد ذرت
ـ 2 عدد پيازچه (خرد شود)

طرز تهيه:
1 - ابتدا يك كاسه بلوري آماده كنيد و آرد و كمي نمك و فلفل را در آن بريزيد و با قاشق با هم مخلوط كنيد. قسمت‌ مياني آرد را با يك قاشق گود كنيد و كم‌كم روغن زيتون و آب سرد را در آن فضاي گود بريزيد و با قاشق هم بزنيد تا خميري نرم ايجاد شود.
2 - سبزيجات را پس از شست‌وشو به مدت 5 تا 10 دقيقه در آب بپزيد.
3 - سفيده‌هاي تخم‌مرغ را در كاسه كوچكي بريزيد و با همزن يا قاشق آن‌قدر هم بزنيد تا سفت شود و با خم كردن ظرف، به راحتي از آن بيرون نريزد، حالا آن را به خمير اضافه كنيد و به آرامي  هم بزنيد.
4 - در يك قابلمه كوچك مقداري روغن بريزيد و روي شعله اجاق گاز قرار دهيد تا داغ شود. در اين فاصله چنگال را مرتب داخل هر تكه از سبزيجات بزنيد و در مايه خميري فرو كنيد به صورتي كه سبزي به طور كامل به مايه آغشته شود، سپس آن را بلافاصله داخل روغن داغ شده قرار دهيد. براي سرخ شدن در روغن، يك يا 2 دقيقه يا تا وقتي كه سبزيجات طلايي رنگ شوند، زمان لازم است.
5 ـ سبزيجات را با چنگال يا كفگير سوراخ‌دار از داخل روغن خارج كرده و روي دستمال كاغذي حوله‌اي آشپزخانه قرار دهيد تا روغن اضافي آن گرفته شود.
6 ـ همزمان با سرخ‌كردن سبزيجات، سس را نيز آماده كنيد. براي اين منظور، همه مواد لازم براي سس را داخل قابلمه كوچكي بريزيد و روي شعله اجاق گاز قرار دهيد تا جوش آمده و كم‌كم غليظ شود. در پايان، اين سبزيجات پفكي را همراه سس نوش جان كنيد.برچسبها : بشقاب - سبزیجات - پفکی - برای - شام
نوشته شده توسط آشپز در آدینه 07 فروردین 1388 ساعت 19:44
خوراك كاري سبزيجات | خوارک لذیذ کیاهخوارانوقتي كلمه «كاري» در كنار نام غذايي قرار مي‌گيرد، بلافاصله ما را ياد كشور هندوستان مي‌اندازد.
اين خوراك‌كاري سبزيجات نيز ازجمله غذاهاي هندي‌ است كه پخت راحتي  دارد. در ضمن هندي‌ها آن را همراه سالاد يا نعنا و ماست مخصوص خودشان مصرف مي‌كنند.

مواد لازم براي 4 نفر:

- يك قاشق سوپ‌خوري روغن مايع گياهي
- 2 حبه سير (ريز خرد شود)
- يك عدد پياز (خرد شود)
- 3 عدد ساقه كرفس (قطعه قطعه شود)
- يك عدد سيب (پوست‌كنده و خرد شود)
- يك قاشق سوپ‌خوري پودر كاري
- يك قاشق چاي‌خوري پودر زنجبيل
- 400 گرم نخود پخته يا كنسروي
- 125 گرم لوبياسبز (خرد شود)
- 225 گرم گل‌كلم (قسمت سرگل‌كلم يا همان گل‌هاي آن از هم جدا شود)
- 225 گرم سيب‌زميني (نگيني خرد شود)
- 175 گرم يا 2 پيمانه قارچ (خردشود)
- 600 ميلي‌ليتر يا يك دوم پيمانه آب‌مرغ يا گوشت
- يك قاشق سوپ‌خوري رب گوجه
- 175 گرم يا يك پيمانه برنج
- يك قاشق سوپ‌خوري ادويه گراماسالا يا هر ادويه تند ديگر

طرز تهيه:

1 – روغن را در تابه‌اي بريزيد و سير، پياز، كرفس و سيب را به آن اضافه كنيد و روي حرارت متوسط اجاق‌گاز بگذاريد تا 3 الي 4 دقيقه تفت داده شود. در اين مدت، مرتب مواد را هم بزنيد.
پودر كاري و زنجبيل را نيز افزوده و بيش از يك دقيقه ديگر هم حرارت دهيد.
2 – حالا نخود پخته را همراه لوبيا سبز، گل‌كلم، سيب‌زميني، قارچ، آب گوشت يا مرغ و  رب گوجه‌فرنگي به مخلوط فوق اضافه كرده و حرارت را بيشتر كنيد تا به جوش بيايد، پس از جوشيدن آب گوشت يا مرغ، شعله را كم كرده و در ظرف را بگذاريد. 35 الي 40 دقيقه صبر كنيد تا اين سبزيجات بپزد.
3 – بعد از اطمينان از پخت كامل سبزيجات، ادويه را به غذا اضافه كرده؛ سپس همراه برنج يا نان سرو كنيد.
نكته: براي درست‌كردن ماست و نعنا نيز براي اين مقدار دو و دوسوم پيمانه ماست را با يك قاشق سوپ‌خوري نعناي تازه و خردشده مخلوط كرده و با نمك مزه‌دار كنيد.برچسبها : خوراک - کاری - سبزیجات
نوشته شده توسط آشپز در آدینه 07 فروردین 1388 ساعت 03:17
كوكوی سبزیجات | خوارک لذیذ کیاهخوارانمواد لازم

2 فنجان     پیاز خرد شده و تفت داده شده
2فنجان     بادمجان  خرد شده و تفت داده شده
2 فنجان     قارچ خرد شده و تفت داده شده
1 قاشق مرباخوری     جعفری
1 قاشق مرباخوری     نعنا
6عدد     تخم مرغ
3 قاشق غذاخوری     آرد
1 قاشق مرباخوری     بكینگ پودر
به مقدار كافی     نمك و فلفل

طرز تهیه:
بادمجان را پس از پوست كندن مانند خیار خرد كرده و در آب نمك خیس كنید. بعد از 15 دقیقه آبكش كرده و كمی آب روی آن بگیرید تا شوری نمك از بین برود. سپس آن را در یك قاشق روغن زیتون تفت دهید. همین عمل را با پیاز و قارچ انجام دهید. البته هر كدام را به طور مجزا و در همان ظرفی كه قبلاً استفاده كرده اید و حاوی كمی روغن است تفت دهید . تمامی مواد را با هم مخلوط كرده و تخم مرغ های زده شده را به آن اضافه كنید. كم كم مایع كوكو برای پخت آماده می شود. برای مصرف كمتر روغن حتماً باید مقدار مورد نیاز مایع را در پلوپز آماده كنید. به این طریق كه یك قاشق روغن در پلوپز ریخته و بعد مایع را درون آن بریزید و در پلوپز را همراه با دم كنی ببندید و بعد از 10 دقیقه كوكو را وارونه كنید تا كوكوی خوشمزه و كم روغن شما بعد از مدت كمی حاضر می شود.

نكات تغذیه ای:
در پخت این كوكو از روغن كمی استفاده می شود و روغن به كار رفته، روغن زیتون است كه گیاهی بوده  و برای سلامتی فرد مفید است . افرادی كه كلسترول خونشان بالاست،  می توانند به جای تخم مرغ كامل، فقط از سفیده آن در تهیه كوكو استفاده كنند. همچنین چندین نوع سبزی شامل قارچ، بادمجان، نعنا وجعفری به كار رفته است و همان طور كه می دانیم سبزیجات ، كربوهیدرات و كالری كمی دارند ، ولی منبع خوبی از فیبرو ویتامین ها هستند.
انرژی این غذا در كل 630 كالری است كه اگر به 6 قسمت مساوی تقسیم شود ، هر قسمت دارای 105 كالری خواهد بود.برچسبها : کوکوی - سبزیجات
نوشته شده توسط آشپز در یکشنبه 12 آبان 1387 ساعت 07:12
سالاد ذرت | خوارک لذیذ کیاهخواران


( یك سالاد پر كالری برای افراد كم اشتها )

مواد لازم

یك لیوان     ذرت پخته شده
نصف لیوان       هویج پخته شده
یك لیوان     نخود سبز پخته شده
یك لیوان       كاهوی خرد شده
یك لیوان       مغز پرتقال خرد شده
100گرم      كالباس
100گرم       خامه
100گرم      سس مایونز
2 قاشق غذا خوری       شكر
2 قاشق غذا خوری       آبلیمو
نصف قاشق مربا خوری      نمك

طرز تهیه:
برای پخت ذرت، بلال را با چوب آن دردیگ زودپز با مقداری نمك  می ریزیم  كه درمدت 2 ساعت خواهد پخت. سس مایونز، خامه، آبلیمو، نمك و شكر را مخلوط می كنیم. نخود سبز، ذرت، كاهو و هویج  و مغز پرتقال خرد شده  را نیز با هم مخلوط می كنیم.سپس این مواد را در ظرفی ریخته و روی آن را با سس و هویج تزئین می كنیم .

نكات تغذیه ای:
* این سالاد پر كالری ، برای افراد كم اشتها به خصوص كودكان كم اشتها مناسب است.
* دراین سالاد از هویج پخته استفاده شده است و همان طوری كه در بخش دانستنی های تغذیه آمده است، خواص آنتی اكسیدانی هویج پخته از هویج خام بیشتر است.
* سعی كنید از كالباسی استفاده كنید كه دارای مارك تجاری معتبر و استاندارد باشد.
* به علت وجود خامه و سس و كالباس در این سالاد ، سعی كنید كه آن را به مدت طولانی نگهداری نكنید و آن را به مقدار مصرف برای یك وعده غذایی تهیه نمایید .
* این سالاد، یك غذای سرد است كه می توان آن را با نان باگت برای كودكان سرو كرد.
* انرژی كل غذا، 1630 كالری است كه اگر توسط 4 نفر میل شود، سهم هرفرد به طورمتوسط 407 كالری است .برچسبها : سالاد - ذرت
نوشته شده توسط آشپز در یکشنبه 12 آبان 1387 ساعت 07:10
كوكوی كدو سبز | خوارک لذیذ کیاهخوارانمواد لازم :

 6 عدد     كدو سبز متوسط
4 عدد      تخم مرغ
یك قاشق غذاخوری     زعفران حل شده
یك قاشق مربا خوری     آرد
دو قاشق غذاخوری      شیر
به مقدار كافی      نمك و فلفل

 
 طرز تهیه :
كدوها را پس از شستن و بدون پوست گرفتن ، به قطر یك سانتیمتر حلقه حلقه كنید . و روی آنها كمی نمك بپاشید . سپس كدوها را در مقداری روغن تفت دهید .
در یك ظرف گود ، آرد و شیر را مخلوط كرده و تخم مرغ ها را به آن اضافه كنید . مخلوط حاصل را با چنگال ، خوب به هم بزنید . سپس كدوهای سرخ شده را به همراه مقداری نمك و فلفل و زعفران به مخلوط فوق اضافه كنید  . پس از داغ شدن روغن در ماهیتابه ، مایع كوكو را در آن ریخته و سطح آن را صاف كنید .
در ماهیتابه را گذاشته تا كوكو خودش را بگیرد و سرخ شود . بعد از آن ، كوكو را با كفگیر پشت و رو كرده و می گذارید تا طرف دیگرش هم سرخ شود ، سپس كوكو ، آماده خوردن است .

نكات تغذیه ای :
كوكوی كدو سبز ، غذایی مغذی و لذیذ است و برای گیاه خواران و جوانان مناسب است.
كدو سبز سرشار از ویتامینA  است . ویتامینA در بینایی ، رشد و نمو بدن و سیستم ایمنی بدن مؤثر است و باعث مصونیت در برابر بیماری های عفونی می شود .
كل انرژی غذا ، 474 كالری است كه اگر توسط 4 نفر همراه با نان یا بدون نان ، میل شود ، سهم هر فرد از انرژی غذا ، 5/118 خواهد بود .برچسبها : کوکوی - کدو - سبز
نوشته شده توسط آشپز در یکشنبه 12 آبان 1387 ساعت 07:07
تبلیغات - Tablighat - Advertise
تبلیغات - Tablighat - Advertise
تفال - Tafaol - به سه زبان - in Three languages - فارسی - finglish - English | مقدمه

قابل توجه علاقمندان به شعر حافظ لازم پيش از تفال مجدد :
1- پنج صلوات بفرستيد
2- سوره حمد را خلوص نيت بخواندي
3- بر شهداي اسلام صلوات بفرستيد
4- ضمن خلوص قلب نيت کنيد
5- از قبل صفحات زوج و فرد را درنظر بگيريد و آنگاه ديوان را بگشاييد.

1- Dispatch Five Salavat
2- Read Sura Hamd with Sincerity
3- Dispatch salavat for Quran martyrs
4- the purity of your intentions Heart
5- before even and odd pages, and then consider the open court.

لطفا دیدگاه ارزشمند خود در خصوص آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی بفرمایید
نوشته هاي پيشين
:: توجه :: براي مشاهده هر پوشه يا مطلب کافيست بروي عنوان آن کليک نمائيد تا باز يا بسته شود
صفحات: [1]  [2]  [3]  [4]  [5]  [6]  
صفحه بعدي - صفحه شانسي - صفحه قبلي
ليست برچسبهاي وبلاگ