CloseMaximizeMinimize تبلیغات وبلاگ
آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی -ب آموزش آشپزی و غذاهاي ايراني - اشپزی - آشپزي ایرانی - اشپزي - Amozeshe Ashpazi
آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی | دسته بندی غذادستوارت طبخ آشپزایرانی| Daste bandi ghazahaye irani
گزيده اي از : آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی
طرز تهیه نان فسائی برای نوروز | کیک و شیرینیمواد لازم :

آرد سفید نیم کیلو
آرد گندم نیم کیلو
آرد نخودچی یک استکان و نیم
پودر قند نیم کیلو
روغن جامد چهار صد گرم

طرز تهیه :
همه آردها را در یک ظرف بزرگ ریخته و روغن را به آهستگی به آن اضافه میکنیم . وقتی نصف روغن را به مواد اضافه کردیم خوب ورز داده و یکبار چرخ میکنیم. بعد باقی روغن را اضافه کرده و یکبار دیگر مایه را چرخ کرده و خوب ورز میدهیم . وقتی به حدی رسید که دیگر به دست نچسبید آنرا روی یک سینی به قطر نیم سانت پهن کرده  و با قالب یا اگر نداریم با یک استکان به شکل ماه در میاوریم . سپس مقداری زعفران را در آب حل کرده و با برس مخصوص شیرینی پزی یا پشت قاشق چایخوری روی شیرینی ها را زعفران میزنیم. بهتر است برای تزئین روی آن از سیاه دانه استفاده کنیم اگر نه که پودر پسته هم میتوانیم بریزید. فر را با حرارت یکصد و نود درجه سانتیگراد روشن کرده و سینی که شیرینی ها را در آن چیده ایم در فر میگذاریم. حدود پنج دقیقه وقت لازم است تا شیرینی شما آماده شود.

توجه : تصاویر در ادامه مطلب


برای مشاهده ترجمه فینگلیش و انگلیسی اینجا کلیک کنید
Baraye moshahede tarjome Finglish va english inja click konid
For Finglish and English translations, click here

برچسبها : طرز - تهیه - نان - فسائی - برای - نوروز
نوشته شده توسط آشپز در پنجشنبه 27 اسفند 1388 ساعت 00:07
طرز تهیه کلوچه نخودچی برای نوروز | کیک و شیرینیمواد لازم :
آرد نخودچی نیم کیلو
پودر قند دویست و پنجاه گرم
روغن جامد حدود سیصد گرم
هل به مقدار دلخواه
دو عدد هل ساییده کافیه

طرز تهیه :
ابتدا آرد نخودچی را الک میکنیم که کاملا نرم و یک دست شود. در یک کاسه بزرگ ریخته و پودر قندرا هم الک کرده به آن اضافه میکنیم . سپس هل را ریخته و خوب با هم مخلوط میکنیم. روغن جامد را کمی حرارت میدهیم که آب شود. بعد آهسته آهسته روغن را به مواد اضافه میکنیم.

گفته شد روغن جامد سیصد گرم اما معمولا دویست و بیست سی گرم کافیه. همه را یکجا نریزید . همینطورکه دارید روغن را میریزید مواد را ورز دهید. حدود صدو پنجاه گرم از روغن را که ریختید مواد خود را یکبار چرخ کنید. اینکار باعث میشود که کلوچه شما ترد تر و خوشرنگ تر شود.

اگر بعد از چرخ کردن احساس کردید که هنوز به روغن نیاز دارد یواش یواش باقی روغن خود را به آن اضافه کنید. اما دقت کنید که مایه به روغن نیفتد. بعد از حدود نیم ساعت ورز دادن یک تکه از مایه را در دست خود گلوله کرده  و امتحان کنید که از هم وا نرود. اگر دیدید درست گرد شد وقت آن است که شروع به گلوله کردن مایه کنید.

نیاز به توضیح بیشتر نیست فقط خاطر نشان می کنم که کلوچه ها را با فاصله در سینی بچینید. روی هر کلوچه با نوک قاشق چایخوری دو عدد نیم دایره مثل مارک شانل بوجود آورده . سپس یک عدد خلال پسته در آن فرو کنید.

حرارت فر باید سیصد درجه سانتیگراد باشد . حتما چراغ فر را روشن بگذارید. همین که برق روغن از روی کلوچه شما رفت یعنی کلوچه آماده است. دقت کنید حتما اجازه دهید کلوچه ها سرد شوند و بعد آنها را یکی یکی از ظرف جدا کنید.

بهترین شیوه برای نگهداری شیرینی استفاده از ظرفهایی است که در آنها محکم میشود. در این صورت میتوانید اطمینان داشته باشید که شیرینی های شما تا عید خشک نمیشوند. یادمان باشد شیرینی را هرگز در یخچال نمیگذاریم چون بسیار خشک و  بد بو میشوند. تنها شیرینی که نگهداری آن در یخچال لازم و ضروری است لوز است.


برای مشاهده ترجمه فینگلیش و انگلیسی اینجا کلیک کنید
Baraye moshahede tarjome Finglish va english inja click konid
For Finglish and English translations, click here

برچسبها : طرز - تهیه - کلوچه - نخودچی - برای - نوروز
نوشته شده توسط آشپز در چهارشنبه 26 اسفند 1388 ساعت 21:31
طرز تهیه سوهان عسلی برای نوروز | کیک و شیرینیمواد لازم:
یک استکان شکر
یک استکان بادام خلال شده
دو قاشق مربا خوری روغن جامد
دو قاشق مرباخوری عسل
دو قاشق مربا خوری آب
پسته به مقدار لازم
زعفران در صورت تمایل

طرز تهیه :
کاسه ای که میخواین توش سوهانتون رو درست کنید حتما باید یا روحی باشه یا استیل که رنگ سوهان معلوم شود .

اول یک استکان شکر را بهمراه دو قاشق مربا خوری آب و دو قاشق مربا خوری روغن جامد و دو قاشق مرباخوری عسل داخل کاسه ریخته و روی حرارت بسیار ملایم قرار میدهیم. دقت کنید . اگر شعله زیر کاسه زیاد باشه عسلتون فورا با شکر مخلوط شده و هر دو باهم میسوزن.

بعد از چند دقیقه محتویات داخل کاسه شروع به حل شدن کرده و یواش یواش به صورت خمیر کرم رنگی در میاد. یادتون باشد اگر میخواین به سوهانتون زعفران اضافه کنید باید زعفران سائیده را به همان دو قاشق مربا خوری آب اضافه کرده و در مایه بریزید . اما این نوع سوهان بدون زعفران هم بقدری خوشرنگ از آب درمیاید که نیاز به آن نیست. امتحان کنید.

با یک قاشق دسته بلند یواش یواش مایه را هم زده و فرصت دهید تا همه مواد با هم مخلوط شده و در یکدیگر حل شوند.

بعد از اینکه رنگ مایه در حال تغییر به سمت طلایی است یک استکان بادام خرد شده یا خلال را در آن ریخته و آرام آرام بهم بزنید. در این زمان میبینید که تمام محتویات کاسه به بادام میچسبد. نگران نباشید. یواش یواش در اثر حرارت بادام در مواد شروع به حل شدن میکند. آرام آرام مایه را هم بزنید اما نه زیاد چون هم زدن زیاد باعث خورد شدن بادام ها میشود. بادام شما بتدریج رنگ طلایی به خود میگیرد. و آهسته آهسته رو به قهوه ای روشن و سپس قهوه ای تیره تر میرود.

زمانی که رنگ آن به حد مطلوب رسید شعله را باز هم کمتر کرده و سینی استیل را که از قبل ته آن را چرب کرده اید نزدیک آورده و آرام آرام شروع به ریختن سوهان در سینی نمایید. مواظب باشید که برای ریختن پسته روی سوهان ها حتما از یک نفر کمک بگیرید چون همزمان نمیتوانید این دو کار را با هم انجام دهید و این باعث میشود رنگ سوهان شما سیاه شود. زیباترین سایز هر سوهان یک قاشق مرباخوری است. مواظب باشید که نسوزید. سوهان خیلی داغ است از اینکه پسته ها را هم بروی آن اضافه کردید زمان لازم است تا سوهان ها سرد شده و به اصطلاح خودشو ول بده. بعد خیلی راحت میتوایند آنها را از سینی جدا کرده و در ظرف بچینید .

زمان ریختر مایع بروی سینی بسیار مهم است اگر عجله کنید سوهان چسبناک می شود پس پیشنهاد می کنیم که یک ظرف آی خنک در کنار خود داشته باشید و به تناوب قدری از مایع را در آن بریزید و آزمایش کنید بهترین زمان برای ریختر بروی سینی ا پیدا کنید .

توجه : تصاویر در ادامه مطلب


برای مشاهده ترجمه فینگلیش و انگلیسی اینجا کلیک کنید
Baraye moshahede tarjome Finglish va english inja click konid
For Finglish and English translations, click here

برچسبها : طرز - تهیه - سوهان - عسلی - برای - نوروز
نوشته شده توسط آشپز در چهارشنبه 26 اسفند 1388 ساعت 21:24
شیرینی توت برای نوروز | کیک و شیرینیمواد لازم :
پودر بادام نیم کیلو
پودر قند نیم کیلو
شکر یک استکان
خلال پسته به مقدار لازم
گلاب یک استکان

طرز طهیه :
ابتدا پودر بادام یا همان بادام چرخ کرده را با پودر قند و یک چهارم استکان گلاب در یک ظرف بریزید و خوب بهم بزنید اگر دیدید که مایه شما خیلی خشک است باقی گلاب را به آن اضافه کنید. خوب ورز بدهید تا دیگه به دستتان نچسبد و بتوانید توی دستتون گلوله نمایید .

بعد از اینکه به سهولت توانستید آنها را به شکل گلوله در بیاورید شروع کنید تکه های کوچک تقریبا به اندازه یک فندق از مایه برداشته در دست خود گرد کنید و بعد به شکل اشک در بیاورید و در شکر بغلتانید.

مواظب باشید که مایه وا نرود . البته ابتدا کمی به دست میچسبد که کاملا طبیعی است اصلا نگران نشوید . بعد از اینکه در شکر غلتاندید روی سر آن یک عدد خلال پسته فرو کنید .

میتوانید به مایه خود حدود یک قاشق غذا خوری پودر پسته اضافه نمایید که در این صورت توتها سبز بسیار کمرنگ میشوند. در تصویر چند تا از آنها سبز درست شده است تا شما عزیزان ببینید.

بعد از اینکه آنها را در ظرف یا سینی چیدید سینی را در یک جای خنک ولی نه یخچال . مثلا پشت پنجره بگذارید تا خودش را بگیرد. چند ساعت بعد قابل استفاده است .

توجه : تصاویر در ادامه مطلب


برای مشاهده ترجمه فینگلیش و انگلیسی اینجا کلیک کنید
Baraye moshahede tarjome Finglish va english inja click konid
For Finglish and English translations, click here

برچسبها : شیرینی - توت - برای - نوروز
نوشته شده توسط آشپز در چهارشنبه 26 اسفند 1388 ساعت 21:12
آب نبات قیچی | کیک و شیرینی

آب نبات قیچی

مواد لازم :
- شکر 1 پیمانه
- آب 4 قاشق سوپخوری
- سرکه 2 قاشق سوپخوری
- زرشک به میزان لازم
- هل به میزان لازم
- مغز لیمو عمانی به میزان لازم
- خلال پسته یا خلال پرتقال به میزان لازم

طرز تهیه :
سینی تفلون را چرب می کنیم و کنار می گذاریم و در یک قابلمه شکر وسرکه و آب را مخلوط کره و روی حرارت می گذاریم تا شکر حل شود و برنگ طلایی در آید از مایه بصورت نواری روی ظرف چرب شده ریخته و زرشک یا دانه های هل یا خلال پسته یا مغز لیمو عمانی یا خلال شیرین شده پوست پرتقال را روی آن پاشیده و داغ داغ لوله کرده و قیچی می کنیم یا می توان با این مایه قاشق قاشق ریخته بصورت پولکی استفاده کرد.برچسبها : نبات - قیچی - آب نبات - آبنبات - شیرینی
نوشته شده توسط آشپز در شنبه 15 اسفند 1388 ساعت 16:03
شیرینی بامیه | کیک و شیرینی

شیرینی بامیه

مواد لازم :
- آرد یک لیوان
- تخم مرغ 2 تا 3 عدد
- آب یک لیوان
- روغن جامد 2 قاشق سوپخوری (یا کره)
- شربت در صورتی که خواستیم بامیه ها قهوه ای شود 2 قاشق غذاخوری

طرز تهیه :
آب و روغن را جوش آورده و آرد را یک مرتبه می افزائیم و هم می زنیم تا آب آن تبخیر شود و بعد از سردشدن تخم مرغها را دانه دانه می افزائیم تا یک ماده یکدست و یکنواختی که قابل رد شدن از قیف باشد به دست آید و مواد را داخل قیف ریخته و داخل ظرف چرب شده ای می ریزیم و بعد سرخ می کنیم و بعد داخل شربت قوام آمده سرد می ریزیم و از نشاسته هم نمی توان استفاده کرد.
نکات قابل توجه در درست کردن بامیه این است که اگر بخواهیم بامیه ها کمی خوش طعم تر شود می توان یک لیوان آب و نصف لیوان گلاب استفاده کرد و در صورت تمایل برای قهوه ای شدن شربت (2 قاشق غذاخوری) را به آن اضافه می کنیم. و اجازه می دهیم که مواد خوب با هم مخلوط شوند و روی حرارت هم حداقل به مدت 20 دقیقه هم می زنیم تا کاملاً مواد بسته و آب آن کشیده شود در این صورت بامیه ترد و شکننده خواهد شد و البته موقع سرخ کردن نیاز به اینکه روغن داغ باشد نیست و بامیه ها باید تا حدی سرخ شوند که موقع به هم خوردن در روغن صدا بدهد و موقع انداختن در شربت بامیه ها ته ظرف باید بروند تا شهد را کاملاً به خود جذب کنند. بامیه ها آماده است .برچسبها : شیرینی - بامیه
نوشته شده توسط آشپز در شنبه 15 اسفند 1388 ساعت 16:00
برشتوک نخودچی | کیک و شیرینی

برشتوک نخودچی

مواد لازم :
- آرد نخودچی 350 گرم
- پودر قند 120 گرم
- پودر هل 1 قاشق چایخوری
- روغن 200 گرم
- کره 25 گرم
- پودر پسته، پودربادام، شکلات خرد شده به مقدار لازم برای تزئین

طرز تهیه :
روغن را در ظرفی ریخته روی حرارت قرار دهید آرد را اضافه کرده مرتب هم بزنید تا آرد سرخ شده تا آن کاملاً گرفته شود پس از روی حرارت برداشته پودر قند الک شده را اضافه کرده مرتب به هم زدن ادامه دهید هل و کره را نیز اضافه کنید بعد از مخلوط شده داخل سینی لبه دار پهن کرده کنار بگذارید تا خنک شود سپس بصورت لوزی یا چهارگوش برش دهید در صورت تمایلمی توانید با پودر پسته ، بادام یا شکلات تزئین کنید.برچسبها : برشتوک - نخودچی - شیرینی
نوشته شده توسط آشپز در شنبه 15 اسفند 1388 ساعت 15:58
خاگینه سیب زمینی | کیک و شیرینی

خاگینه سیب زمینی

مواد لازم :
سيب‌زميني 300 گرم
وانيل نصف قاشق چايخوري
زعفران غليظ يك قاشق مرباخوري
بيكينگ‌پودر يك قاشق مرباخوري
ماست يك قاشق غذاخوري
تخم‌مرغ دو عدد

مواد مياني خاگينه :
دارچين يك قاشق مرباخوري
گردوي خرد شده 1/3 پيمانه
پسته خرد شده 1/4  پيمانه

مواد لازم براي شربت :
شكر يك پيمانه
آب يك پيمانه
زعفران دم‌كرده يك قاشق مرباخوري

طرز تهيه :

سيب‌زميني‌ها را شسته با مقداري آب بپزيد، آن‌ها را پوست گرفته و ريز رنده كنيد تا نرم شود. ماست، بيكينگ‌پودر، زعفران دم‌كرده وانيل و يك تخم‌مرغ را به آن اضافه كرده و خوب مواد را مخلوط كنيد حال تخم‌مرغ دوم را بيفزاييد و خوب مخلوط كنيد. نيمي از مواد را داخل تابه‌اي به ابعاد 20×10 ريخته و روي مواد مخلوط، مواد مياني را پخش كرده، با نيمي ديگر از مخلوط خاگينه روي آن را بپوشانيد.

مواد را داخل فري كه از 15 دقيقه قبل با دماي 350 درجه فارنهايت گرم شده به مدت 15 دقيقه قرار دهيد تا بپزد بعد از آماده شدن بگذاريد تا خنك شود.

 طرز تهيه شربت

مخلوط آب و شكر را روي حرارت قرار دهيد بعد از جوشيدن از روي حرارت برداريد.
شربت گرم را روي خاگينه سرد بريزيد.
روي خاگينه آماده شده پودر دارچين الك كنيد و با مخلوط مغز گردو و پسته تزئين كنيدبرچسبها : خاگینه - سیب - زمینی
نوشته شده توسط آشپز در شنبه 15 اسفند 1388 ساعت 15:56
قطاب یزد | کیک و شیرینی

قطاب یزد

مواد لازم :

بيكينگ پودر نصف قاشق چايخوري
پودر هل يك قاشق چايخوري
پودر شكر يك قاشق چايخوري
زرده تخم‌مرغ دو عدد
ماست 250 گرم
پودرشكر دو پيمانه
روغن مايع و آرد به ميزان لازم

 

طرز تهيه :

روغن و پودرشكر را با همزن برقي مخلوط كرده تا كرم‌رنگ شود، سپس زرده‌هاي تخم‌مرغ را اضافه كرده با همزن برقي مخلوط مي‌كنيم آن‌گاه پودر هل را با ماست و بيكينگ پودر به مخلوط‌مان مي‌افزاييم، سپس آرد را كم‌كم به مواد اضافه كنيد تا خمير به دست نچسبد.

خمير را به قطر سه ميلي‌متر روي سطح آرد پاشيده شده پهن كنيد.

و با قالب گرد، آن را قالب بزنيد سپس وسط خمير را برش‌زده با يك قاشق چايخوري موادمياني را داخل قطاب قرار دهيد به گونه‌اي كه اين مواد به اطراف خمير ماليده نشود،دو لبه خمير را به هم چسبانيده و لبه‌هاي خمير را به داخل برگردانيد تا به شكل كنگره درآيد.

بعد از تغييررنگ دادن آن به قهوه‌اي روشن، از روغن خارج كرده و بعد از 10 دقيقه قطاب‌ها را در يك ظرف پودر شكر قرار مي‌دهيم تا پودرشكر به دو سطح قطاب آغشته شود.برچسبها : قطاب - یزد - شیرینی
نوشته شده توسط آشپز در شنبه 15 اسفند 1388 ساعت 15:51
شکلات خرمایی | کیک و شیرینی

شکلات خرمایی

مواد لازم :

خرما يك پيمانه
گردو يك پيمانه
پودر نارگيل يك پيمانه
بيسكوئيت مادر يك بسته (پودر شده)
گلاب سه قاشق غذاخوري
شكلات شيري (تخته‌‌اي سفيد) 50 گرم

طرز تهيه :

خرما را با پودر بيسكوئيت و گردو خوب چرخ مي‌كنيم و گلاب را به بقيه مواد اضافه كرده و ورز مي‌دهيم. سپس، شكلات تخته‌اي سفيد را رنده كرده و به موادمان اضافه مي‌كنيم. مخلوط به دست آمده بايد حالتي داشته باشد كه بتوانيم آن را به شكل گلوله‌هاي توپي كوچكي دربياوريم. پس از اين كار، آنها را در پودر نارگيل يا كنجد مي‌غلتانيم و در ظرف مي‌چينيم.

نكته : اگر مواد خميرمانند حاصله شل باشد، كمي پودر بيسكوئيت اضافه مي‌كنيم و اگر سفت باشد، كمي گلاب مي‌ريزيم .برچسبها : شکلات - خرمایی
نوشته شده توسط آشپز در شنبه 15 اسفند 1388 ساعت 15:50
تبلیغات - Tablighat - Advertise
تبلیغات - Tablighat - Advertise
تفال - Tafaol - به سه زبان - in Three languages - فارسی - finglish - English | مقدمه

قابل توجه علاقمندان به شعر حافظ لازم پيش از تفال مجدد :
1- پنج صلوات بفرستيد
2- سوره حمد را خلوص نيت بخواندي
3- بر شهداي اسلام صلوات بفرستيد
4- ضمن خلوص قلب نيت کنيد
5- از قبل صفحات زوج و فرد را درنظر بگيريد و آنگاه ديوان را بگشاييد.

1- Dispatch Five Salavat
2- Read Sura Hamd with Sincerity
3- Dispatch salavat for Quran martyrs
4- the purity of your intentions Heart
5- before even and odd pages, and then consider the open court.

لطفا دیدگاه ارزشمند خود در خصوص آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی بفرمایید
نوشته هاي پيشين
:: توجه :: براي مشاهده هر پوشه يا مطلب کافيست بروي عنوان آن کليک نمائيد تا باز يا بسته شود
صفحات: [1]  [2]  [3]  [4]  [5]  [6]  [7]  [8]  [9]  [10]  [11]  [12]  [13]  [14]  [15]  [16]  [17]  [18]  [19]  [20]  [21]  [22]  [23]  [24]  [25]  [26]  [27]  [28]  [29]  [30]  [31]  [32]  [33]  
صفحه بعدي - صفحه شانسي - صفحه قبلي
ليست برچسبهاي وبلاگ