CloseMaximizeMinimize تبلیغات وبلاگ
آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی -ب آموزش آشپزی و غذاهاي ايراني - غذاهای ایرانی - اشپزی - آشپزي ایرانی - اشپزي - Amozeshe Ashpazi
آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی | دسته بندی غذا دستوارت طبخ غذاهای ایرانی| Daste bandi ghazahaye irani
گزيده اي از : آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی
تبلیغات - Tablighat - Advertise
نتیجه جستجو برای است ( تعداد نتایج 4 )
سرطان، پشت فست فودها است | نکات مرتبط و خواندنیيك زماني سيب‌زميني سرخ کرده غذاي اعياني دانشجويان خوابگاهي بود، امکان نداشت دانشجوي خوابگاهي پيدا بشود كه حداقل بيش از نصفي از دوران تحصيلي‌اش را با اين غذا سر نکرده باشد.
 البته حالا و با افزايش قيمت انواع و اقسام مواد غذايي  -چه آنها كه ميوه هستند و چه آنها كه نيستند! -  سيب‌زميني سرخ کرده غذاي اعياني همه اقشار محسوب مي‌شود.
در راستاي تسلي خاطر مصرف‌كنندگان محترم كه دستشان براي خريد سيب‌زميني هم ديگر به سختي به جيبشان مي‌رسد، بد نيست بدانيد كه سيب‌زميني سرخ‌كرده اصولاً چيز مفيدي نيست. حتي برخي محققان معتقدند که چيپس باعث سرطان مي‌شود!

مي‌خواهيد داستان را از اول بشنويد؟
سرطاني بودن سيب‌زميني سرخ کرده را به ماده‌اي به نام آکريل آميد، نسبت مي‌دهند.
آکريل آميد ماده‌اي شيميايي است که براي ساخت پلي‌آکريل آميد در صنايع مختلف نظير صنعت روغن، بسته‌بندي موادغذايي، آلاينده‌ها، برخي از پلاستيک‌ها، همچنين تصفيه فاضلاب‌ها و آب‌هاي آشاميدني مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
چند سال قبل، محققان سوئدي ادعا كردند آکريل آميد در بيسکوئيت، قهوه و سيب‌زميني سرخ كرده هم وجود دارد؛ همان‌طور كه در دود سيگار وجود دارد.
البته هنوز نحوه تشکيل آکريل آميد در موادغذايي به طور کامل درک نشده اما مطالعات، برخي از راه‌هاي ايجاد اين ماده را ثابت کرده است نظير:
1 - طبخ غذاهاي سرشار از کربوهيدرات در دماي بالا
2 - طبخ غذاهاي حاوي اسيد آمينه آسپاراژين و گلوکز در دماي بالا
3 - آماده‌سازي غذا در دماي بالا و با شيوه‌هاي سرخ کردن، کباب کردن يا پختن.

عوارض آکريل آميد
ادعا شده بود که آکريل آميد موجود در چيپس‌هاي سيب زميني عارضه سرطان سينه را در ميان زنان به دنبال دارد اما اين شايعه طبق آخرين مطالعات محققان در مارس 2005 رد شد.
با اين وجود، ثابت شده است كه اين ماده در مقادير بالا موجب سرطان در حيوانات آزمايشگاهي مي‌شود. به هرحال اختلاف بر سر اين است كه آيا اين ماده در مواد غذايي به اندازه‌اي ايجاد مي‌شود كه خطرناك باشد، يا نه.  هنوز اين هم مشخص نيست كه دقيقاً چه ميزان آکريل آميد مي‌تواند خطر سرطان را به دنبال داشته باشد.
همچنين مطالعات نشان داده‌اند تماس با ميزان بالاي آکريل آميد منجر به آسيب‌ديدگي غدد جنسي مردان شده و تماس با اين ماده از طريق استنشاق، جذب پوستي و يا تماس چشمي تحريک غشاهاي مخاطي و بيني را به دنبال دارد و علاوه بر اين تعريق، بي‌اختياري ادراري، دردهاي عضلاني، اختلالات تکلم و بي‌حسي نيز ايجاد مي‌کند.

آکريل آميد در آب
ماجرا فقط به سيب‌زميني مربوط نمي‌شود. علي‌رغم اين كه استفاده خوراکي از آکريل آميد عوارض مختلفي را بر جاي مي‌گذارد، کماکان اين ماده جهت تصفيه آب در بسياري از كشورها مورداستفاده قرار مي‌گيرد.
مطالعات نشان داده‌اند آکريل آميد طي فرآيند پليمريزاسيون تبديل به پلي‌آکريل آميد مي‌شود و اين ماده اخير با مواد جامد آب ترکيب شده و در نتيجه باعث برداشت و فيلتره شدن آسان‌تر مواد جامد آب مي‌شود.
اما چرا تنها از اين ماده براي فيلترينگ آب استفاده مي‌شود؟ چون تنها پليمر شناخته شده‌اي است که ذرات جامد آب را به اندازه کافي جدا مي‌کند. فراموش نكنيد كه پلي آکريل آميد که محصول پليمريزاسيون آکريل آميد است سمي نيست، بلکه ذرات ناچيزي از آکريل آميد که دست نخورده باقي مانده و به پلي آکريل آميد تبديل نمي‌شود خطرات بالقوه‌اي را به همراه دارند.

راه‌هاي پيشگيري
عليرغم همه حرف و حديث‌هايي كه وجود دارد، شايد بهتر باشد كه از غذاهاي مشكوك به آلودگي با آكريل آميد پرهيز كرد. طيفي از راه‌هاي کاهش تشکيل پلي آکريل آميد در غذا پيشنهاد مي‌شود:
1 - نحوه نگهداري
اگر سيب‌زميني در دمايي پايين‌تر از 8 درجه سانتي‌گراد نگهداري شود به سرعت ميزان قند فروکتوز در آن افزايش يافته و هنگام پختن يا سرخ کردن سيب‌زميني مورد نظر آکريل آميد با ميزان بالايي در آن تشکيل مي‌شود.
2 -مواد خام
انواع جديدي از سيب‌زميني‌ها در حال پرورش هستند که آکريل آميد ناچيزي داشته و يا اصلاً ندارند. منتظر آمدن آنها به بازار باشيد.
3 - شيوه‌هاي توليد
به حداقل رساندن دما هنگام سرخ کردن غذا و يا استفاده از ديگر راه‌هاي طبخ غذا چون جوشاندن غذا در کاهش تشکيل آکريل آميد تأثير بسزايي دارند. در اين راستا مشخص شده مواد سيليکوني که جهت کف نکردن چربي‌ها به هنگام سرخ کردن استفاده مي‌شود حجم آکريل آميد توليدي را دو برابر مي‌کند.
به هرحال، سازمان غذا و داروي ايالات متحده توصيه مي‌کند تا مشخص شدن نتايج قطعي اثرات منفي آکريل آميد، مصرف‌کنندگان رژيم غذايي متعادلي را در پيش گيرند و از غذاهايي با چربي‌هاي اشباع و چربي‌هايي با ايزومرترانس پايين، حبوبات با فيبر بالا و سبزيجات استفاده کنند.
مطالعات مشخص کرده است ان استيل سيستئين و ليپولئيک اسيد عليه اثرات سمي آکريل آميد نقش محافظت کننده‌اي دارند. در يک مطالعه نشان داده شده که استفاده از آکريل آميد در موش‌هاي آزمايشگاهي براي يک دوره 7 روزه موجب رشد تومور مي‌شود در حالي که درمان با ان استيل ال سيستئين از پيش روي تومور جلوگيري مي‌کند.
پس، عليرغم اين كه تحقيقات مختلف بر روي انواع اثرات منفي آکريل آميد توليدي در غذاهاي مختلف اختلاف نظر دارند، اما در يک مسئله شكي نيست:مضر بودن اين ماده براي بدن.
حالا بازهم نسبت به گراني سيب‌زميني اعتراض داريد؟!برچسبها : سرطان - پشت - فست - فودها - است
نوشته شده توسط آشپز در پنجشنبه 20 فروردین 1388 ساعت 02:36
غذا، ايراني يا فرنگي؛ كدام خوشمزه‌تر است؟ | نکات مرتبط و خواندنی
الگوي مصرف غذايي شهروندان تهراني چيست؟ تهراني‌ها تمايل به مصرف چه نوع غذاهايي را دارند؟ وعده‌هاي غذايي ايشان را چه نوع غذاهايي تشكيل مي‌دهد؟

پژوهشگران مركز تحقيقات ومطالعات روزنامه همشهري براي تدارك پاسخي براي اين پرسش‌ها، دست به انجام يك نظرسنجي تلفني زده‌اند كه اهم نتايج آن از قرار زير است:

پيشگفتار

يكي از مهم‌ترين عوامل شكل دهنده الگوي غذايي جامعه، مجموعه عادات و فرهنگ غذا و تغذيه افراد آن جامعه است اين عادات از بدو تولد در درون خانواده شكل مي گيرد كه خود وابسته به بستري است كه جامعه فراهم مي آورد. اما مجموعه عواملي كه اين بستر را مي سازد از فرهنگ و آداب و سنن هر جامعه گرفته شده است. عادات غذايي از يك طرف پاسخگويي به نيازي غريزي و خواسته اي فيزيولوژيك و از سوي ديگر يك رفتار فرهنگي است.

همانند پاسخگويي به هر نياز فيزيولوژيك ديگر، عادات غذايي هم در چارچوب فرهنگ هاي مختلف به انواع ارزش ها مزين و در قالب آن ها مقيد مي شود. اين فرهنگ است كه به اين يا آن عادت غذايي مشروعيت مي دهد يا آن را غير مجاز و مذموم مي كند.

امروزه با تغيير شيوه هاي بومي زندگي، ماشيني شدن جوامع، و در يك كلام گسترش فرهنگي واحد در سطح جهان، شاهد كمرنگ شدن سنت ها و آداب فرهنگ هاي بومي، از جمله در زمينه تغذيه و آداب و رفتار‌هاي غذايي، هستيم. در بسياري از جوامع، از جمله در جامعه ما، جوانان و نوجوانان غذاهاي غير سنتي از قبيل انواع غذاهاي آماده (fast foods) مانند ساندويچ ها و پيتزاها را به غذاهاي سنتي ترجيح مي دهند.

اين روزها كمتر جواني است كه مراكز عرضه اين محصولات را نشناسد، با دوستان خود به آنها سر نزده، يا به آن ها سفرش نداده باشد. "غذاهاي آماده"، غذاهايي هستند كه خيلي آسان و سريع تهيه مي شوند و بيشتر به فرآورده هاي يك فرآيند صنعتي شبيه اند تا محصولي خانگي يا دست ساز.

در دنياي امروز عبارت "فست ‌فود" تبديل به نماد زندگي مدرن و ماشيني شده است، اينكه چرا جوانان اين نوع غذاها را ترجيح مي دهند، دلايل متفاوتي دارد. عده اي از جوانان معتقدند در دنياي امروز كه كار و تحصيل مجال آشپزي هاي طولاني سنتي را به آنها نمي دهد، اين نوع غذاها انتخاب هايي عقلاني (rational)، به صرفه، آسان و سريع هستند.

براي كساني كه از منزل دور هستند و گرسنگي قواي جسمي و فكري آنها را تحليل برده است، يك رستوران فست فود مانند يك فرشته نجات به نظر مي رسد كه در چشم برهم زدني مي تواند مشكل آن ها را حل كند. به علاوه بسياري از جوانان، شايد تحت تاثير رواج جهاني اين پديده يا همنشيني رسانه اي آن با جلوه هاي زندگي مدرن، اين نوع غذاها را لذيذتر از غذاهاي سنتي مي دانند. محيط گرم و جوان بعضي از اين رستوران ها نيز مي تواند دليل ديگري براي جذب بعضي جوانان به اين رستوران ها باشد.


سايت تبيان در گزارشي به عواقب استفاده از غذاهاي آماده اشاره كرده است: براي نشان دادن اثرات مضر فست فودها بر سلامت انسان در سال 2004 ميلادي فيلم مستندي ساخته شد كه كارگردان اين فيلم در مدت يك ماه، هيچ چيز به جز فست فودهاي مك دونالد را نمي خورد و هيچ ورزش و فعاليتي انجام نمي داد.

در پايان اين مدت او بسيار چاق شده و به بيماري هاي مختلفي نيز دچار شده بود. نتايج آخرين مطالعات دانشمندان نشان مي دهد، جوانان و نوجواناني كه در يكي از وعده هاي غذايي روزانه خود فست فود مي خورند، نسبت به ساير همسالان خود كالري، نمك و چربي بيشتر و ويتامين و مواد معدني كمتري دريافت مي كنند.

همچنين نتايج يك مطالعه 15 ساله روي جواناني كه پا به سن گذاشته اند، نشان داد آنهايي كه در جواني فست فودها را به عنوان يكي از وعده هاي غذايي خود قرار داده بودند، چاق تر از ديگران هستند.

علاوه بر رواج انواع جديد غذا لازم است به تغيير در عادات و رفتار‌هاي غذايي اشاره كرد. به عنوان مثال مي توان به بي توجهي به صرف صبحانه، علي رغم اهميت آن در فرهنگ ايراني، اشاره كرد. حذف وعده هاي غذايي و داشتن برنامه غذايي نامنظم يك رفتار غذايي شايع در كشور ماست كه عمدتا شامل حذف وعده صبحانه است. نخوردن صبحانه يک اشتباه بزرگ محسوب مي شود.

صبحانه سالم نه تنها باعث افزايش انرژي و بازشدن فکر و ذهـن مي شود، بـلـکه مـوجب انتخاب و مصرف مناسب وعده هاي غذايي ديگر در طي روز خواهد شد. همچنين خوردن صبحانه ممکن است به ما در مـصـرف کمتر کالري در ادامه روز کمک نمايد. يک تحقيق دانشگاهي نشان داده که مصرف مقداري کالري مشخص در ابتداي روز (يعني در صبحانه) اثر سير کنندگي بيشتري نسبت به مصرف همان مقدار کالـري در ساعت هاي بعدي خواهد داشت که اين امر موجب کاهش مجموع كالري مصرفي در طي روز مي‌شود[سايت خانواده سبز ]

صرف غذا فرصتي مناسب براي با هم بودن و تجربه عضويت در يك گروه اجتماعي فراهم مي آورد. به عبارت ديگر در بسياري از موارد غذا بهانه اي براي دور هم و با هم مجموع کالري مصرفي در طي روز مي شود بودن افراد بوده است.

اين با هم بودن خود عاملي اساسي در عمق بخشيدن به احساس تعلق گروهي و فرآيندي مهم براي دروني كردن ارزش هاي گروهي است. با رشد شهرنشيني و تغيير وضعيت اقتصادي و اجتماعي خانوار ها تعداد دفعات صرف گروهي غذا درميان افراد يك خانواده شديدا كاهش يافته است. اين موضوع تحت عنوان كاهش اهميت "آشپزخانه" در ادبيات علوم اجتماعي مطرح شده است. درواقع:

 • نقش آشپزخانه در تدارك غذا به بنگاه هاي كوچك و بزرگي در خارج از فضاي خانه؛
 • نقش سفره غذا به عنوان مكاني براي تبادل آرا و افكار و عرصه اي براي انتقال و دروني سازي ارزش هاي والدين به غذاخوري هاي خارج از محيط خانه؛
 • و نقش اعضاي خانه در صرف مشترك غذا به گروه همالان و گروه هاي ثانوي اجتماعي انتقال پيدا كرده است.

همپاي اين تحولات و متناسب با رشد و توسعه الگوهاي فرهنگي جديد، ذائقه غذايي افراد نيز دچار تغيير و تحول مي شود. به عنوان مثال غذاهاي سنتي از فهرست غذاهاي مرسوم و مرجح خارج مي شود و جاي آن ها را غذاهاي جديد مي گيرد؛

غذاهايي كه ظاهرا تناسب بيشتري با ضربآهنگ زندگي ماشيني دارد و نشانه اي از به روز بودن و "مدرن" بودن تلقي مي شود. اين تحولات بنحوي است كه تناسبي ظاهري بين دنـياي پـرسـرعـت اينترنـت ، ماشـيـن هاي خـودپــرداز، اتومبيل هاي تند رو و غذاهـاي حـاضـري برقرار شود. در اين وضعيت حفظ آداب سالم و الگوهاي مناسب فرهنگ غذايي دشـوار به نـظر مي رسد.

علي‌رغم اهميت فرهنگي غذا و الگوهاي مصرف آن متاسفانه نسبت به پژوهش در اين زمينه اقدامات لازم صورت نگرفته است. از اين‌رو مركز تحقيقات و مطالعات رسانه‌اي همشهري در نظر دارد در قالب مجموعه‌اي از نظرسنجي‌ها در اين زمينه تحقيقاتي را به انجام برساند.

کلیات تحقیق

در این گزارش با به کارگیری نظرسنجي تلفني و بدست آوردن آمارها، پردازش و تحلیل علمی آنها، سعی شده است تا به چگونگي آداب غذايي پاسخگويان دست يافت. این گزارش حاصل جمع آوری پاسخ 1177نفر از مردم تهران به پرسشنامه تهيه شده توسط واحد نظرسنجی تلفني مركز مطالعات و تحقيقات رسانه اي موسسه همشهري است.

اين افراد به صورت تصادفي و بر اساس مراجعه به فهرست شماره تلفن ها (از 22000000 الي 88999999) انتخاب شدند. در اين گزارش نظر كساني كه تمايل به پاسخگويي به تمام پرسش هاي تحقيق را داشته اند، منعكس شده است.

اهداف  تحقيق

هدف کلی این تحقیق دستیابی به مجموعه اطلاعات و پاسخ هایی است که پاسخگويان  در مورد  آداب غذايي خود بيان داشته‌اند.

روش نظرسنجي

در این پژوهش، از نظرات عامه مردم به صورت تلفني (نظرسنجي تلفني) به روش پيمايشي و نمونه گيري تصادفي استفاده شده است. عددهاي داخل جدول گرد شده است.

جامعه نمونه

در اين تحقيق نمونه آماري شامل  1177 نفر از مردم تهران است لازم به ذكر است كه از اين تعداد درصد  31 مرد و 69 درصد زن هستند.

زمان اجرای نظرسنجي

این نظرسنجی از تاريخ 3 تا 5 شهريور ماه 1386 توسط گروه نظرسنجي مركز مطالعات و تحقیقات رسانه ای روزنامه همشهری انجام شده است.

پرسشنامه نظرسنجي

1.  جنس         
2. سن           
3. شما روزانه چند وعده غذايي داريد ؟
4. كدام وعده غذايي براي شما مهمتر است؟
5. شما بيشتر با چه كساني غذا مي‌خوريد ؟
6. شما بيشتر غذاي ايراني مي‌خوريد يا خارجي؟
7. چرا غذاي ايراني مي‌خوريد؟
8. چرا غذاي خارجي مي خوريد؟

چكيده:

طرح نظرسنجي حاضر، ‌به منظور دست يافتن به نظر پاسخگويان در مورد آداب مصرف غذايي به اجرا درآمد. يافته هاي اين طرح به قرار زير است:

 • 69 درصد از پاسخگویان زن و31 درصد  مرد هستند.
 • 17 درصد پاسخگويان در گروه سني 25-21 سال قرار دارند.
 • از ميان پاسخگويان، 72درصد روزانه سه وعده، 16درصد دو وعده، 8 درصد چهار وعده و بيشتر و 4 درصد نيز يك وعده غذا مي خورند.
 • 52 درصد از پاسخگويان، از ميان وعده‌هاي غذايي، ناهار، 30 درصد صبحانه، 14 درصد شام و 4 درصد همه وعده هاي غذايي را مهم ميدانند.
 • اكثريت پاسخگويان معادل 82 درصد به طور معمول غذاي خود را با خانواده، 9 درصد به تنهايي، 6 درصد با همكاران و 3 درصد با دوستان خود صرف مي كنند.
 • 90 درصد از پاسخگويان غذاي ايراني مصرف مي كنند، 6 درصد برايشان تفاوتي ندارد و‌ 4درصد غذاي خارجي را ترجيح مي دهند.
 • دلايل پاسخگوياني كه غذاي ايراني را ترجيح مي دهند به اين شرح است: خوشمزگي (36 درصد)، هم‌خواني با ذائقه (30 درصد)، سالم تر بودن (18 درصد) و عادت (16 درصد).
 • دلايل پاسخگوياني كه غذاي ايراني را ترجيح مي دهند به اين شرح است: خوش مزه تر بودن (44 درصد)، همخواني با ذائقه (29 درصد) و آماده شدن سريع (27 درصد).

جنس پاسخگويان


بر اساس جدول شماره 1، از ميان 1177 نفر پاسخگو  69 درصد زن و 31 درصد مرد  هستند.

جدول شماره 1- توزيع پاسخگويان بر اساس جنس

جنس

تعداد 

درصد 

زن

 809 

69

مرد

 368 

31

جمع

1177

100  

 
نمودار شماره 1

سن پاسخگويان


جدول شماره 2، نشان دهنده توزيع جامعه آماري اين تحقيق است. همان طور كه مشاهده مي شود بزرگترين گروه سني در 1177 نفر پاسخگوي اين تحقيق را گروه سني 21 تا 25 سال (17 درصد) و كوچك ترين گروه سني را افراد بالاتر از 60 سال (8 درصد) تشكيل مي دهند.

جدول شماره 2- توزيع پاسخگويان بر اساس سن

سن

تعداد 

درصد

25-21 سال

202

17

20-15 سال

180

15 

30-26 سال

153

13

35-31 سال

 115 

10

40-36 سال

 114 

10

60-51 سال

110

45-41 سال

104

9

50-46 سال

 104 

9

60سال به بالا

95

جمع

1177

100

 


نمودار شماره 2

سطح تحصيلات پاسخگويان


بر اساس آمار مندرج در جدول شماره 3،  از میان 1177 نفر  پاسخگو 41 درصد ديپلم و 4 درصد بي سواد هستند.

جدول شماره 3- توزيع پاسخگويان بر اساس ميزان تحصيلات

ميزان تحصيلات پاسخگويان

تعداد

درصد

ديپلم

480

41

ليسانس و بالاتر

197

 17 

 ابتدايي

137

11

راهنمايي

123

10  

دانشجو وفوق ديپلم

 114

10

دبيرستان

 79

بي سواد

 47 

4

جمع

1177 

100 


نمودار شماره 3 

پاسخگويان روزانه چند وعده غذايي دارند؟


بر اساس آمار مندرج در جدول شماره4، از ميان 1177 نفر پاسخگو، 72درصد روزانه سه وعده، 16درصد دو وعده، 8درصد چهار وعده و 4 درصد نيز يك وعده غذا مي خورند.

جدول شماره 4- توزيع پاسخگويان بر اساس تعداد وعده هاي غذايي

تعداد وعده‌هاي غذايي پاسخگويان

تعداد

درصد

سه وعده

848

72

دو وعده

194

16

چهار وعده و بيشتر

94

8

يك وعده

41

4

جمع

1177

100

 
نمودار شماره 4

كدام يك از وعده هاي غذايي براي پاسخگويان مهم‌تر است؟


بر اساس آمار مندرج در جدول شماره 5، از ميان 1177 نفر پاسخگو، 52 درصد وعده ناهار، 30 درصد صبحانه، 14 درصد شام و 4 درصد همه وعده هاي غذايي را مهم دانسته اند.  

جدول شماره 5
توزيع پاسخگويان بر اساس ميزان اهميت آنها به يكي از وعده هاي غذايي

وعده‌هاي مهم غذايي

تعداد 

درصد

ناهار

607

52

صبحانه

355

30

شام

160

14

همه وعده ها

55

4

جمع

1177

100نمودار شماره 5


پاسخگويان با چه كساني غذا مي خورند؟


بر اساس آمار مندرج در جدول شماره 6، از ميان 1177 نفر پاسخگو، اكثريت آنها معادل82 درصد به طور معمول غذاي خود را با خانواده، 9درصد به تنهايي، 6 درصد با همكاران و 3 درصد با دوستان خود صرف مي كنند.


جدول شماره 6
توزيع پاسخگويان بر اساس افرادي كه با آنها غذا مي‌خورند

افرادي كه پاسخگويان با آنها غذا مي خورند

تعداد 

درصد

خانواده

961

82

به تنهايي

104

9

همكاران

79

6

دوستان

33

3

جمع

1177

100نمودار شماره 6

پاسخگويان بيشتر غذاي ايراني مي خورند يا فرنگي؟


بر اساس آمار مندرج در جدول شماره 7، 90 درصد از پاسخگويان غذاي ايراني مصرف مي كنند، 6 درصد برايشان تفاوتي نداشته و4 درصد غذاي فرنگي را ترجيح مي دهند.


جدول شماره 7
توزيع پاسخگويان بر اساس مصرف غذاي ايراني يا فرنگي

مصرف غذاي ايراني يا فرنگي در بين پاسخگويان

تعداد

درصد

ابراني

1065

90

فرقي نمي كند

71

6

فرنگي

41

4

جمع

1177

100

  

نمودار شماره 7

چرا اكثر پاسخگويان غذاي ايراني مي‌خورند؟


بر اساس آمار مندرج در جدول شماره 8 ، از ميان 1065 نفر پاسخگويي كه غذاي ايراني را ترجيح داده‌اند، 36 درصد علت اين امر را خوشمزگي، 30 درصد هم‌خواني با ذائقه، 18 درصد سالم تر بودن و 16 درصد بر حسب عادت عنوان كردند.

جدول شماره 8
توزيع پاسخگويان بر اساس دلايل مصرف غذاي ايراني

دلايل مصرف غذاي ايراني

تعداد

درصد  

خوش‌مزه بودن

384

36

هم‌خواني با ذائقه

316

30

سالم تر بودن

191

18

بر حسب عادت

174

16

جمع

1065

100


 
نمودار شماره 8


چرا برخي پاسخگويان غذاي فرنگي مي‌خورند؟


بر اساس آمار مندرج در جدول شماره 9، از ميان 41 نفر پاسخگويي كه غذاي فرنگي را ترجيح  مي دهند، 44 درصد خوش مزه تر بودن، 29 درصد همخواني با ذائقه و 27 درصد آماده شدن سريع را علت انتخاب خود بيان كرده اند.


جدول شماره 9
توزيع پاسخگويان بر اساس دلايل مصرف غذاي فرنگي

دلايل مصرف غذاي فرنگي

تعداد

درصد

خوش مزه تر بودن

18

44

همخواني با ذائقه

12

29

آماده شدن سريع

11

27

 جمع

41

100

 
نمودار شماره 9

مدير طرح: سرورالسادات هاشمي
همكاران:
آتوت، زهرا ادريس آبادي، شبنم چهره، فريده درفشي، ميترا زاغي، سميه گايگاني

برچسبها : غذا - ایرانی - فرنگی - کدام - خوشمزه‌تر - است
نوشته شده توسط آشپز در آدینه 14 فروردین 1388 ساعت 02:48
چه سرسبز است بشقاب من! | خوارک لذیذ کیاهخواران


وقتي مي‌شنويم کسي گياهخوار است، اولين چيزي که به ذهنمان مي‌رسد، تصوير يک آدم لاغر است که پشت ميز نشسته و زل‌زده است به بشقاب پر از علف و سبزي آب‌پز!

بعد هم بوي کلم و کدوي آب‌پز توي سرمان مي‌پيچد و قيافه‌مان در هم مي‌رود.

اينکه چرا کسي گياهخوار مي‌شود و چطور در دنياي علف‌ها و کدوهاي آب‌پز دوام مي‌آورد، سؤالي است که جواب دادن‌اش، هم سخت است و هم آسان؛ دليل‌هايي که گياهخوارها براي گياهخوار شدن‌شان مي‌آورند، ظاهرا، هم انساني است، هم بهداشتي و البته روشنفکرانه.

ولي هميشه يک علامت سؤال براي آدم باقي مي‌ماند که اگر قرار بود انسان گياهخوار باشد، پس چرا خدا گوشت را آفريد و بر خوردن آن تاکيد کرد؟ بهترين راه براي پيدا كردن پاسخ اين سؤال‌ها، رفتن سراغ خود اين گياهخوارهاست و بهترين جا هم پاتوق آنهاست. مگر پاتوق هم دارند؟ پاتوق كه هيچي، رستوران و فروشگاه مخصوص هم دارند!

پيدا کردن رستوران خانه هنرمندان کار چندان سختي نيست. از همان بيرون ساختمان خانه هنرمندان، ميزهاي رستوران که در بالکن چيده شده‌اند، جلب توجه مي‌کنند. از ظهر گذشته و رستوران خيلي شلوغ نيست. ترکيب آجرهاي قهوه‌اي و کاشي‌هاي فيروزه‌اي کف رستوران با پرده‌هاي آبي رنگ رستوران، همخواني خوبي دارد و فضاي متناسب و آرامي ‌را به وجود آورده است.

روي در و ديوار رستوران، چيز خاصي که نشان از گياهي بودن غذاهاي رستوران داشته باشد، ديده نمي‌شود. تنها چيز عجيب و خاص رستوران، سيني‌هايي است كه در دست پيش‌خدمت‌هاست. غذاهاي رنگارنگ داخل سيني‌ها و البته نوشيدني‌هاي سبز رنگ غليظ داخل ليوان‌ها، اولين چيزهايي هستند که جلب توجه مي‌کنند.

سويا با طعم جوجه كباب
منوي غذاهاي رستوران، فرق چنداني با رستوران‌هاي ديگر ندارد؛ ساندويچ، پيتزا، خورشت‌ها و حتي کباب‌هاي روتين هميشگي. تنها چيزي که باعث متفاوت بودن اين غذاها مي‌شود، بدون گوشت بودن آنهاست. تصور ساندويچ ‌هات‌داگ با سوسيس گياهي يا چلوکباب گياهي کمي ‌عجيب است. بيشتر گياهخوارها، در عين حال که به دنبال طعم‌هاي جديد هستند، کنار گذاشتن طعم‌هاي نوستالژيک کباب، جوجه کباب و... برايشان سخت است.

به همين خاطر کساني که در زمينه آشپزي گياهي در ايران فعاليت مي‌کنند، هميشه به دنبال جايگزين‌هاي مناسبي براي اين طعم‌ها بوده‌اند. بهرنگ امان - مدير رستوران گياهي خانه هنرمندان - راجع به طعم غذاها توضيح مي‌دهد؛ «در اينجا روي ترکيب ادويه‌جات خيلي دقيق کار مي‌کنيم.

ادويه‌جات مثل حروف الفبا که بي‌نهايت کلمه را مي‌توان با ترکيب آنها درست کرد، با ترکيبشان با هم، مي‌توانند انواع و اقسام طعم‌ها را در غذاهاي مختلف به وجود آورند. مثلا با ترکيب‌هاي مختلف پودر آويزه، تخم گشنيز، تخم خردل، پاپريکا، زيره سبز و چند چيز ديگر، مي‌توان به سويا طعم کباب داد يا با ترکيب چندتاي ديگر، سويا طعم جوجه مي‌گيرد!».

اغلب کساني که در ايران گياهخوار هستند، انواع گوشت و ماهي و تخم‌مرغ را از برنامه غذايي خود حذف کرده‌اند اما لبنيات مصرف مي‌کنند. بهرنگ امان توضيح مي‌دهد که «ما هيچ تعصب خاصي روي تغذيه گياهي نداريم.

منظور ما از تغذيه گياهي اين است که شخص، بدنش از آلودگي‌ها و بيماري‌هايي که در گوشت‌ها هست پاک بشود. ولي چون بدن ما نياز به پروتئين و ويتامين دارد، آن ويتامين و پروتئين و کالري‌اي را که قرار بوده از طريق گوشت حيوانات به بدن ما وارد بشود، از طريق لبنيات حيوانات به دست مي‌آوريم. حتي ويتامين B12 را هم از طريق لبنيات به دست مي‌آوريم».

گياهخوارهاي ايران، هم خورشت فسنجان دارند، هم قورمه‌سبزي. در تهيه انواع خورشت‌ها و‌ هات‌داگ و سوسيس، از پنيري به اسم پنير کورد استفاده مي‌کنند.

اين پنير در ايران، تنها در دامداري آقاي امان در کرج، از شير خالص گاو توليد مي‌شود. چون اين پنير هيچ افزودني خاصي ندارد و تمام مواد موجود در شير، مستقيما به پنير تبديل شده‌اند و همه چربي‌هاي آن حفظ شده است، وقتي در روغن سرخ مي‌شود، آب نمي‌شود و مثل تکه‌هاي گوشت، به همان صورت حجيم باقي مي‌ماند. به همين دليل در تهيه خورشت‌ها از آن استفاده مي‌شود.

رستوران خانه هنرمندان، به خاطر جاي خاصش طيف وسيعي از مشتري‌ها را دارد؛ از هنرمند و بازيگر گرفته تا سياستمدار و البته آدم‌هاي عادي.

مشتري‌ها از نظر مالي، از طبقه متوسط به بالا هستند. با اين حال، اغلب کساني که به اين رستوران مي‌آيند، به صورت حرفه‌اي گياهخوار نيستند و براي امتحان کردن يک مزه جديد و تنوع به اينجا مي‌آيند. در تهران رستوران‌هاي گياهي ديگري هم هست که گياهخوارهاي حرفه‌اي‌تر بيشتري را مي‌توان در آنجا پيدا کرد.

مدير رستوران تاکيد مي‌کند که «در اين رستوران تبليغ گياهخواري نمي‌کنند بلکه تبليغ تغذيه سالم را مي‌کنند». و براي اين کار هم همايش‌هايي را به صورت دوره‌اي و البته مجاني در همين رستوران برگزار مي‌کنند و در آن از مسائل علمي‌ گياهخواري گرفته تا آشپزي گياهي را آموزش مي‌دهند.

سوپرماركت گياهي
چند بار خيابان را بالا و پايين مي‌کنم تا بالاخره سوپر مارکت مخصوص گياهخواران را پيدا ‌کنم. قيافه فروشگاه خيلي با تصور اوليه تفاوت دارد. يک فروشگاه کوچک که از دور، يک يخچال ويتريني معمولي پشت شيشه‌اش ديده مي‌شود.

خانم حبيب‌زاده، - فروشنده فروشگاه - کمي ‌راجع به چيزهايي که در فروشگاه وجود دارد، توضيح مي‌دهد؛ انواع ادويه‌جات لازم براي پخت غذاهاي گياهي، نان‌هاي سبوس‌دار، سويا‌هاي مرغوب، پنير کورد، کباب‌ها و جوجه‌کباب‌هاي نيمه آماده، چاي‌هاي مخصوص، شيريني‌هاي گياهي و حتي کتاب‌هاي آشپزي. بيشتر مشتري‌هاي اين فروشگاه، براي تهيه مواد جايگزين گوشت، به آنجا مراجعه مي‌کنند.

قيمت مواد گياهي جايگزين گوشت، خيلي با مواد گوشتي تفاوتي ندارد؛ قيمت سوسيس‌ها حدود 2هزارتومان است و کالباس‌ گياهي مرغوب هم حدود 5 هزارتومان. اما قيمت بعضي از ادويه‌هايي که در ايران پيدا نمي‌شوند و از هند و کشورهاي ديگر وارد مي‌شوند، گران‌تر است. در غذاهاي گياهي، با بازي با ادويه‌ها، هم طعم غذا را عوض مي‌کنند و هم ترکيب معتدلي از سبزيجات با طبع سرد و ادويه‌جات با طبع گرم به دست مي‌آورند.

اغلب کساني که گياهخوار هستند و به اين فروشگاه مراجعه مي‌کنند، به چند دليل ممکن است گياهخوار شده باشند؛ يک عده دنبال ورزش‌هايي مثل يوگا و TM رفته‌اند و به خاطر آن به گياهخواري روآورده‌اند، عده‌اي هم به خاطر ژست روشنفکري دنبال گياهخواري رفته‌اند و بالاخره عده کمي ‌هم به دستور پزشک و براي رژيم‌هاي سلامت  گياهخواري را انتخاب كرده‌اند.

درباره انگيزه بسياري از کساني که گياهخوار مي‌شوند، خانم حبيب‌زاده توضيح مي‌دهد که براي حذف آلودگي‌هاي موجود در گوشت حيوانات، به گياهخواري رومي‌آورند. با اين حال، گياهخوارهاي ايران مجبورند از لبنيات  استفاده کنند. چون اگر لبنيات را از غذاهاي خود حذف کنند، به دست آوردن مواد لازم جايگزين براي بدن بسيار  مشکل مي‌شود.

اين فروشگاه، تنها فروشگاه محصولات گياهي در ايران است و نه تنها از مناطق مختلف تهران بلکه از شهرهاي ديگر ايران هم سفارش مي‌گيرد و در آنجا هم مشتري دارد. شهرهاي اصفهان و شيراز بيشترين سفارشات را دارند. به علاوه اينها، فروشگاه چند مشتري هم از تبريز دارد.

گياهخوارها چه موادي را جايگزين گوشت مي‌‌كنند؟
  مامسان: مامسان يک نوع گوشت گياهي است که صرفا از پروتئين‌ها و چربي‌هاي سهل‌الهضم گياهي تهيه شده است. نحوه استفاده از آن شبيه به گوشت است. مامسان را مي‌توان روي شعله به صورت کباب يا به صورت قطعات کوچک در خورش‌ها و پلوها يا حتي به صورت چرخ‌کرده در کتلت‌ها و کباب‌ها استفاده كرد.

  سوسيس گياهي: ترکيبي از مواد گياهي و پنير کورد است و طرز استفاده آن هيچ فرقي با سوسيس‌هاي معمولي ندارد.

  پنير توفو: اين پنير از لوبياي سويا به دست مي‌آيد. از سويا، شير سويا مي‌گيرند و با اضافه کردن ماده خاصي به شير، پنير توفو به دست مي‌آيد.

  پنير کورد: يک پنير خانگي است که از شير تازه تهيه مي‌شود. از پنير کورد به صورت تازه (يعني وقتي که لخته‌هاي پنير از آب جدا مي‌شوند) مي‌توان در سوپ‌ها استفاده کرد. سفت شده آن را در تهيه شيريني‌ها به کار مي‌برند. قطعات بريده شده مکعبي آن را هم در روغن سرخ مي‌کنند و در خورش‌ها و پلوهاي مختلف استفاده مي‌کنند.

  سويا: لوبياي سويا معمول‌ترين پروتئين گياهي است. سوياهايي که معمولا در ايران به صورت بسته‌بندي شده به فروش مي‌رسند، ارزش غذايي چنداني ندارند چرا که اين سوياها، روغن و مواد اصلي‌شان تقريبا به صورت کامل گرفته شده و تنها تفاله و کنجاله آنها باقي مانده است. از سويا به جاي گوشت چرخ‌کرده در ماکاروني و کتلت‌ها و کباب‌ها استفاده مي‌کنند.

انواع مختلف گياهخواري
 گياهخواری در دنیا انواع مختلف و دلایل مختلف دارد. انواع مختلف آن را در جدول زیر می‌بینيد: 

 از بین دلایل مختلف گیاهخواری، چند دلیل شایع‌تر هستند. در آیین‌های هندو، سیک، بودا و برهمایی، مردم از خوردن گوشت منع می‌شوند. عده‌ای با دستور پزشک و برای به دست آوردن سلامتی خود مجبور به گیاهخواری می‌شوند، عده‌ای هم به خاطر عواطف انسانی و پرهیز از کشتن حیوانات و شکار به گیاهخواری روی می‌آورند.

گروه دیگر، به دلیل حفاظت از محیط زیست گیاهخوار می‌شوند. گروهی هم اعتقاد دارند که انسان در اصل موجودی گیاهخوار بوده و همه چیزخوارشدن‌اش نوعی انحراف از اصل خود است.

  گیاهخوارهای vegan متعصب‌ترین گروه آنها هستند. این گروه حتی از چرم، پشم و ابریشم هم استفاده نمی‌كنند.

  در ایران، گیاهخوارها، بیشتر از گروه Locato هستند.

اديسون سبزي‌خوار

 • درست است كه گياهخواري باعث كم‌هوشي مي‌شود؟

افلاطون، داوينچي،  نيوتن، مارك توآين،  اديسون، بيل پترل (قهرمان سابق پرورش اندام)، كيلر كوآلسكي (كشتي‌گير سرشناس 140 كيلويي) و ادوين موزس (دونده معروف صاحب مدال المپيك) همگي در يك خصوصيت، اشتراك داشته‌اند؛ گياهخواري! از ميان تمام گياهخواران تاريخ، فقط همين 8 نفر را مثال زديم تا نادرستي اين باور شايع كه گياهخواري باعث مي‌شود بهره هوشي آدم كاهش پيدا كند را ثابت كنيم.

 •  گياهخواري سلامتي را تضمين مي‌كند؟

نه! اگر فكر مي‌كنيد با گياهخواري، همه بيماري‌هايتان درمان مي‌شود، سخت در اشتباهيد. بيماري وجود ندارد كه با گياهخواري به طور كامل درمان شود اما با اين رژيم غذايي ويژه، مي‌شود جلوي بروز بسياري از بيماري‌ها را گرفت؛ افزايش فشار خون، ديابت، مشكلات قلبي، پوكي استخوان و انواع سرطان (به‌خصوص سرطان ريه و سرطان كولون). علتش هم البته معلوم است؛ چون برنامه غذايي گياهخواري، برنامه‌اي است كم‌چربي، كم‌كلسترول و كم‌كالري.

 •   آيا گياهخواران دچار كمبود پروتئين مي‌شوند؟

اين سؤال را خيلي از علاقه‌مندان به گياهخواري مطرح مي‌كنند و جواب قطعي‌اش اين است كه «خيلي خيلي بعيد است!» به اين آمار و ارقام توجه كنيد: 11 درصد از سيب‌زميني، 8 درصد از پرتقال و 26 درصد از لوبيا را پروتئين تشكيل مي‌دهد. اگر فكر مي‌كنيد اين درصد از پروتئين، درصد ناچيزي است، پس بگذاريد مثال ديگري بزنيم: نوزادان با تغذيه از شير مادر طي 6 ماه اول زندگي، وزنشان 2 برابر مي‌شود و پروتئين لازم براي اين افزايش وزن حيرت‌انگيز را فقط از طريق شير مادر به دست مي‌آورند.

حالا فكر مي‌كنيد شير مادر حاوي چند درصد پروتئين است؟ 40 درصد يا 60 درصد؟ نه، اشتباه مي‌كنيد! هيچ‌كدام از اين ارقام درست نيست؛ تنها 5 درصد از شير مادر از پروتئين تشكيل شده است، 5 درصد ناقابل! از همه اينها گذشته، مگر يك آدم زنده روزانه چه مقدار پروتئين احتياج دارد؟ اين مقدار كه به نام RDA شناخته مي‌شود، 8 درصد است (5 درصد گرم به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن).

يعني يك فرد 60 كيلويي، روزانه 48 گرم پروتئين مي‌خواهد. البته ورزشكاران و آنهايي كه فعاليت بدني شديدتري دارند، به مقادير بيشتري (يك تا 5/1 گرم به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن) پروتئين نياز دارند. مقدار پروتئين به آساني از طريق گياهخواري نيز تأمين مي‌شود.

 •   پروتئين حيواني براي بدن مفيدتر نيست؟

بله، محققان به پروتئين منابع حيواني مي‌گويند «پروتئين كامل». چرا؟ چون هر 9 جزء «ضروري» پروتئين در آن وجود دارد. از طرف ديگر، هيچ منبع گياهي واحدي را نمي‌شناسيم كه اين 9 جزء ضروري را به صورت يكجا در اختيارمان بگذارد. اما جاي نگراني نيست! چرا كه با مصرف تركيبي از منابع گياهي مختلف، مي‌شود تمام اين اسيد آمينه‌هاي موردنياز را براي بدن تأمين كرد. مثلا وقتي برنج را با لوبيا مصرف مي‌كنيد يا هنگامي كه براي صبحانه، كره بادام زميني را روي نان خود مي‌ماليد، در واقع به پروتئين كامل دست پيدا كرده‌ايد. فقط كافي است برنامه غذايي‌تان متنوع باشد. همين.

 •   گياهخواران تا چه حد به ويتامين‌ها و مكمل‌هاي غذايي نياز دارند؟

خيلي كم! يك برنامه غذايي گياهي متنوع تقريبا تمامي آنچه را كه بدن به آن نياز دارد، تأمين مي‌كند. اما در اين ميان يك استثناي بزرگ هم هست و آن ويتامين B12 است كه فقط در فرآورده‌هاي گوشت قرمز يافت مي‌شود و ولو شده در قالب مكمل‌ها، بايد حتما مصرف شود. آن دسته از گياهخواراني كه لبنيات مصرف نمي‌كنند - يا خيلي كم مصرف مي‌كنند - هم بايد حواسشان به كلسيم باشد و آن را در قالب مكمل‌ها مصرف كنند. البته بسياري از مواد گياهي نيز حاوي كلسيم هستند و مي‌توانند به همين منظور مصرف شوند؛ از جمله لوبيا و انجير خشك.

آقاي گلي
«حضرتعالي؟» «گياهخوار هستم!» بايد اعتراف كرد كه يك‌جور پز روشنفكري در گياهخواري هست؛ اينكه فلاني به مقاماتي رسيده كه نه‌تنها براي جان آدم‌ها حرمت قائل است بلكه به حق حيات حيوانات هم احترام مي‌گذارد؛ من گوشت نمي‌خورم، من لطيف هستم، من شاعر هستم، من 10 سال است پايم را توي كله‌پاچه‌اي نگذاشته‌ام، من چنينم، من چنانم... ولي اين نمي‌تواند تنها دليل گياهخواري باشد.

آدم‌ها به دلايل متفاوتي ممكن است گياهخوار شوند. قابل دفاع‌ترين اين دلايل مي‌تواند يك رژيم غذايي براي حفظ تندرستي باشد. دليل مهم‌تر مي‌تواند نياز به انزوا باشد. فلاني با خانواده‌اش يا هم‌اتاقي‌هاي خوابگاهش حال نمي‌كند و مي‌خواهد خلوتي داشته باشد.

اما نيازهاي عالي‌تري هم ممكن است علت گياهخواري باشند؛ آدم اگر اهل سير و سلوك باشد و زندگي را طي طريقي براي رسيدن به كمال ببيند، در مرحله‌اي از اين سير تكاملي، نياز به فرديت پيدا مي‌كند؛ احساس نياز به اينكه خودش را از ديگران بازشناسد. يكي با موهاي تن تني، يكي با كله تاس، يكي با شلوار جر واجر، يكي با شاگرد اولي، يكي با آقاي گلي و يكي هم با گياهخواري به اين فرديت مي‌رسد.

«من كله‌ام تاس است پس هستم»، همان منطقي را دارد كه «من گياهخوار هستم پس هستم!» اما از همه اينها كه بگذريم، جنبه‌هاي مثبتي هم در گياهخواري هست. در زمانه‌اي كه آدم‌ها همه چيزخوار شده‌اند، گياهخواري يك‌جور ديسيپلين به آدم مي‌دهد. وقتي آدم‌ها در 365روز سال 365جور غذا مي‌خورند، گياهخواري كمي آنها را محدود مي‌كند و محدوديت‌ها اگر با خودآگاهي همراه باشند، هميشه سازنده‌اند.

اگر به كسي بر نمي‌خورد اين را هم بايد اضافه كرد كه گياهخواري دريچه‌هاي احساس آدم را بازتر مي‌كند. گياهخواري توجه به جزئيات را به آدم ياد مي‌دهد. گياهخوارها كم‌كم ياد مي‌گيرند كه بي‌اعتنا از كنار گلي نگذرند.

وقتي شما از كنار گلي مي‌گذريد و فقط به اين فكر مي‌كنيد كه زودتر به محل كارتان برسيد و گل را نمي‌بينيد كه چقدر گل است و گل را نمي‌بوييد و دقايقي به تماشايش نمي‌ايستيد، گل كنف مي‌شود و پژمرده مي‌شود و شما مسئول اين كنف‌شدگي هستيد.برچسبها : سرسبز - است - بشقاب
نوشته شده توسط آشپز در پنجشنبه 13 فروردین 1388 ساعت 01:21
اگر خودتان لباس هايتان را اتو مي کنيد بهتر است... | نکات خانه داریدانستنى هاى اتوكشى لباس

لباس هاى اتو شده و ملحفه هاى صاف و اتو كشيده، هم تميزتر و زيباتر به نظر مى رسند و هم هنگام استفاده احساسى از رضايت و خشنودى را براى شما به ارمغان مى آورند. اما اتو كشيدن لباس ها نه تنها كار چندان ساده اى نيست بلكه اگر با رعايت روش صحيح آن انجام نشود مشكل تر مي شود و نتيجه آن نيز رضايت بخش نخواهد بود. چه بسا بى توجهى در هنگام اتوكارى به سوختن، خراب شدن و در نهايت از بين رفتن و بى استفاده شدن لباس هاى گاه گرانقيمت نيز منجر شود. اتوكشى به دو روش انجام مى شود : با استفاده از اتو پرسى و يا به وسيله اتوهاى دستى.

براى صاف كردن ملحفه ها، پارچه هاى نخى، پلى استر و ابريشم، اتوى دستى مناسب تر است.

اين دو نوع اتو در حقيقت به دو شيوه متفاوت لباس ها را صاف مى كنند؛ اولى با پرس كردن و فشردن پارچه آن را صاف مى كند و اتوى دستى با كشيده شدن بر روى سطح پارچه چروك هاى آن را باز مى كند. هر يك از اين دو روش براى انواع خاصى از پارچه و لباس مناسب تر هستند و برخلاف تصور ما هميشه و براى همه لباس ها يكسان و قابل جايگزينى با يكديگر نيستند. گرچه ما اغلب در منزل از اتوهاى دستى براى اتو كردن تقريباً تمام لباس ها و انواع پارچه هاى مختلف استفاده مى كنيم. پارچه هاى ظريف مانند ژرسه، پارچه هاي پشمى و همچنين لباس هاى پيلى دار بايد به وسيله اتوى پرسى اتوكشى شوند. اما براى صاف كردن ملحفه ها، پارچه هاى نخى، پلى استر و ابريشم، اتوى دستى مناسب تر است.

جدا از نوع اتويى كه مورد استفاده قرار مى دهيد براى رسيدن به نتيجه مطلوب و پيشگيرى از آسيب ديدن لباس ها هميشه به خاطر داشته باشيد قبل از شروع اتوكشى به اطلاعات درج شده در قسمت داخلى لباس ها كه شما را از قابليت پارچه براى اتوكشى و ميزان درجه مناسب آن آگاه مى كند توجه كنيد و چنانچه استفاده از اتو براى پارچه لباس مجاز باشد درجه اتو را روى ميزان ذكر شده تنظيم كنيد.

پس از تنظيم درجه اتو، به تناسب جنس پارچه لباس رعايت برخى اصول ديگر نيز مى تواند در حفظ وضعيت لباس به بهترين شكل و براى مدتى طولانى تر مفيد باشد؛ مثلاً هنگام اتو كردن پارچه هاى تهيه شده از الياف مصنوعى به ويژه اگر رنگى تيره دارند براى جلوگيرى از برق افتادن پارچه، آن را از پشت اتو كنيد يا يك قطعه پارچه تميز نخى را روى آن بياندازيد و سپس اتو بكشيد. براى اينكه نقش درزها و جاى دوخت زيپ روى پارچه به صورت براق باقى نماند هنگام اتو كشيدن اين قسمت ها نيز از يك قطعه پارچه استفاده كنيد و اتو را مستقيماً روى لباس نگذاريد. اگر پارچه و لباس شما بر اثر اتو كشيدن برق افتاده، پارچه نخى مرطوبى را روى قسمت براق شده قرار دهيد و اتو بكشيد تا بخار حاصله، برق افتادگى را از ميان ببرد.

لباس هايى كه از پارچه هاى درشت بافت دوخته شده را نيز هميشه از پشت اتو بزنيد. براى اتو كشيدن ملحفه ها و قطعات پارچه اى بزرگ ابتدا آنها را تا بزنيد و به صورت يك قطعه كوچك تر چندلا در آوريد سپس با باز كردن هر تا يك بخش از آن را اتو كنيد (مانند ورق زدن يك كتاب). هنگام اتو زدن پرده ها، يك صندلى در پشت ميز اتو قرار دهيد و قسمت هايى از پرده را كه اتو زده ايد روى صندلى بگذاريد تا به اين ترتيب از افتادن پرده روى زمين و چروك شدن دوباره آن و همچنين سنگينى و كشيده شدن باقيمانده پارچه پرده جلوگيرى شود. براى اتو كردن لباس هاى ابريشمى ابتدا آنها را كمى با آب مرطوب كنيد و سپس از پشت در حالى كه يك قطعه پارچه نخى روى آن قرار داده ايد اتو بزنيد.

هنگام اتو كردن پارچه هاى تهيه شده از الياف مصنوعى به ويژه اگر رنگى تيره دارند براى جلوگيرى از برق افتادن پارچه آن را از پشت اتو كنيد يا يك قطعه پارچه تميز نخى را روى آن بياندازيد و سپس اتو بكشيد. براى اينكه نقش درزها و جاى دوخت زيپ روى پارچه به صورت براق باقى نماند هنگام اتو كشيدن اين قسمت ها نيز از يك قطعه پارچه استفاده كنيد و اتو را مستقيماً روى لباس نگذاريد. اگر پارچه و لباس شما بر اثر اتو كشيدن برق افتاده، پارچه نخى مرطوبى را روى قسمت براق شده قرار دهيد و اتو بكشيد تا بخار حاصله، برق افتادگى

براى اتو كردن لباس هاى پيلى دار مانند دامن پيلى دار، ابتدا بخش پيلى دار لباس را به قسمت هاى حدود 15 سانتى متر تقسيم كنيد و پيلى هاى لباس را در هر 15 سانت مرتب کنيد و با اتو پرس يا با فشردن اتو دستى روى آن اتو كنيد تا سرد شود و سپس 15 سانتى متر ديگر از آن را به همين ترتيب اتو بزنيد. هنگام اتو كشيدن دكمه هاى پلاستيكى را با قرار دادن يك قاشق مرباخورى روى آنها بپوشانيد تا با برخورد اتوى داغ صدمه نبينند. اگر چيزى مانند پارچه نايلونى بر اثر غفلت به زير اتو چسبيد، تا اتو داغ است آن را با يك حوله مرطوب شده با محلول آب و جوش شيرين تميز كنيد و سپس يك دستمال نخى خشك روى آن بكشيد.

در آخر لازم است بدانيد اگر در سفر هستيد و اتو به همراه نداريد مى توانيد چروك هاى لباستان را با آويختن آن از يك جالباسى در حمام بخار گرفته، باز و صاف كنيد.اگر قصد استحمام نداريد و در فضاى حمام بخار آب كافى براى اين منظور وجود ندارد مى توانيد با دست به لباستان آب بپاشيد و آن را مرطوب كنيد تا چروك ها باز شوند سپس با گرفتن هواى داغ سشوار از فاصله مناسب با لباس، آن را خشك و براى پوشيدن آماده كنيد.برچسبها : اگر - خودتان - لباس - هایتان - اتو - کنید - بهتر - است
نوشته شده توسط آشپز در آدینه 12 مهر 1387 ساعت 18:53
تبلیغات - Tablighat - Advertise
تفال - Tafaol - به سه زبان - in Three languages - فارسی - finglish - English | مقدمه

قابل توجه علاقمندان به شعر حافظ لازم پيش از تفال مجدد :
1- پنج صلوات بفرستيد
2- سوره حمد را خلوص نيت بخواندي
3- بر شهداي اسلام صلوات بفرستيد
4- ضمن خلوص قلب نيت کنيد
5- از قبل صفحات زوج و فرد را درنظر بگيريد و آنگاه ديوان را بگشاييد.

1- Dispatch Five Salavat
2- Read Sura Hamd with Sincerity
3- Dispatch salavat for Quran martyrs
4- the purity of your intentions Heart
5- before even and odd pages, and then consider the open court.

لطفا دیدگاه ارزشمند خود در خصوص آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی بفرمایید
نوشته هاي پيشين
:: توجه :: براي مشاهده هر پوشه يا مطلب کافيست بروي عنوان آن کليک نمائيد تا باز يا بسته شود
صفحات: [1]  
صفحه بعدي - صفحه شانسي - صفحه قبلي
ليست برچسبهاي وبلاگ