CloseMaximizeMinimize تبلیغات وبلاگ
آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی -ب آموزش آشپزی و غذاهاي ايراني - غذاهای ایرانی - اشپزی - آشپزي ایرانی - اشپزي - Amozeshe Ashpazi
آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی | دسته بندی غذا دستوارت طبخ غذاهای ایرانی| Daste bandi ghazahaye irani
گزيده اي از : آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی
تبلیغات - Tablighat - Advertise
نتیجه جستجو برای انجیر ( تعداد نتایج 6 )
مرباي انجير (ليته) | مربا ،کمپوت و مارمالاد


برچسبها : مربای - انجیر - لیته - مربای - انجیر
نوشته شده توسط آشپز در پنجشنبه 07 مرداد 1389 ساعت 06:42
مرباي انجير (درسته) | مربا ،کمپوت و مارمالاد
مرباي انجير (درسته)

براي اين مرباانجيربي دانه سفت وبدون شکاف انتخاب کنيد.
انجيررا1شبانه روزدرزلال آب آهک بخوابانيد، سپس آب بکشيد و1شبانه روزدرآب ساده بگذاريد و3 - 4 بارآب آن راتازه کنيد. سپس انجيررابشوييد ودرديگ بريزيد، شکرراروي انجيربپاشيد وبگذاريد1شب درجاي خنک بماند.
نيم ليترآب درباديه بريزيد وانجيررادانه دانه درآن بگذاريد تاشکرآن شسته شود. باقاشق سوراخ داربرداريد وکناربگذاريد.
آب باديه راباشکردردريگ بريزيد، آب ليمووهل رااضافه کنيدو10 - 12 دقيقه روي آتش تيزبجوشانيد. سپس انجيررادرديگ بگذاريد وبجوشانيدتاشهد مرباقوام بيايد. برداريد ودانه هاي هل راازمربادرآوريد.


برچسبها : مربای - انجیر - درسته
نوشته شده توسط آشپز در آدینه 13 آذر 1388 ساعت 02:51
مرباي انجير | مربا ،کمپوت و مارمالادمرباي انجير يكي از خوشمزه‌ترين مرباها براي وعده‌هاي غذايي صبحانه، سحري يا افطاري – آن هم همراه كره – است، ولي بعضي‌ها آن را به عنوان دسر بعد از غذا يا با چاي سرو مي‌كنند.

براي پخت اين مربا مي‌توان از 2 روش استفاده كرد كه در هر 2 روش براي هر يك كيلوگرم انجير ريز، يك كيلوگرم شكر و در صورت تمايل يك قاشق چاي‌خوري آب‌ليمو و مقداري هل يا گلاب (براي طعم دادن بيشتر) نياز است.

نكته: در صورتي كه انجير مصرفي خيلي شيرين باشد، از مقدار كمتري شكر استفاده كنيد.
روش اول: به علت آنكه براي ترد شدن انجيرها از آب آهك استفاده مي‌شود، مقداري آهك نيز لازم است؛ به اين ترتيب كه روي يك كيلو آهك مقداري آب سرد بريزيد و بگذاريد تا آهك آن رسوب كند. سپس آب زلال آهك را صاف كنيد و انجيرها را 2 تا 3 ساعت در آب آهك زلال قرار دهيد. بعد از آن انجيرها را خارج كنيد و چند بار زير شير آب بشوييد.

براي اطمينان از خروج آب آهك، مي‌توانيد يك ساعت ديگر انجيرها را در ظرف حاوي آب سرد خيس كنيد و بعد آنها را خارج كرده و زير شير آب بشوييد. حالا آنها را داخل قابلمه‌اي بريزيد و شكر رويشان بپاشيد و شب تا صبح بگذاريد تا انجيرها آب بيندازد.

نكته: در صورتي كه ميزان آب خارج شده از انجيرها كافي نبود، كمي آب جوشيده به آنها اضافه كنيد. صبح روز بعد، قابلمه حاوي انجير، شكر و مقداري آب انجير را روي شعله زياد اجاق گاز قرار دهيد تا همزمان با جوش آمدن آب، شربت نيز قوام آيد. در  اين فاصله زماني، مرتب كف روي مربا را بگيريد. سپس آب ليموترش و در صورت دلخواه 3-2 عدد هل  يا 3 قاشق سوپ‌خوري گلاب به مربا اضافه كنيد و بگذاريد چند دقيقه ديگر بجوشد. بعد آن را از روي شعله اجاق گاز برداريد و اگر در مربا هل ريخته‌ايد، آنها را خارج كنيد.روش دوم:
لازم نيست در اين روش از آب آهك استفاده كنيد؛ فقط كافي است انجيرهاي سالم و بدون شكاف را انتخاب كرده و كمي از انتهاي آنها را ببريد و پس از شست‌وشو آنها را داخل قابلمه‌اي بريزيد و يك ليوان آب به آن اضافه كنيد و بگذاريد 15 دقيقه بپزد. سپس شكر را روي انجيرهاي پخته بريزيد و يك ربع ديگر روي حرارت متوسط بگذاريد تا با شكر نيز بجوشد.

پس از آن، شعله اجاق گاز را كم كنيد و بگذاريد تا شكر قوام آمده و رنگ مربا تغيير كند (در اين مرحله در صورت دلخواه مي‌توانيد آب ليموترش را نيز اضافه كنيد). حالا مربا آماده است.
نكته: اگر مي‌خواهيد مرباي شما با همين روش پخت، طعم هل يا گلاب هم داشته باشد، طعم‌دهنده مورد نظرتان را هنگام قوام آمدن شربت اضافه كنيد.برچسبها : مربای - انجیر
نوشته شده توسط آشپز در پنجشنبه 13 فروردین 1388 ساعت 01:26
كيك انجير و ماست | کیک و شیرینیكيك انجير يكي ديگر از كيك‌هاي ميوه‌اي است كه در آن به جاي شير از ماست استفاده مي‌شود و طعم نسبتا ترش ماست در تركيب با شيريني حاصل از انجير و عسل، كيكي خوشمزه را ايجاد مي‌كند.

مواد لازم براي 8 نفر:
- 10 عدد انجير متوسط (هر كدام را به 8 قسمت تقسيم كنيد)
- 3 قاشق سوپ‌خوري عسل
- 200گرم يا يك پيمانه كره نرم‌شده
- 175گرم يا سه‌چهارم پيمانه پودر قند
- پوست رنده‌شده يك عدد ليموترش
- پوست رنده‌شده نصف پرتقال
- 4 عدد تخم‌مرغ (سفيده و زرده آن جدا شود)
- 225 گرم يا 2 پيمانه آرد سفيد گندم
- يك قاشق چاي‌خوري بيكينگ پودر
- يك قاشق چاي‌خوري سودا
- 250 ميلي‌ليتر يا يك پيمانه ماست
- مقداري عسل براي براق كردن انجيرهاي پخته روي كيك

طرز تهيه:
1 – فر اجاق گاز را روي 180درجه سانتي‌گراد يا 350درجه فارنهايت يا شماره 4 از قبل گرم كنيد. قالب كيكي با قطر 23سانتي‌متر را آماده كنيد، سپس كف و ديواره آن را بعد از چرب كردن با روغن مايع، با كاغذ روغني مخصوص شيريني‌پزي پوشش دهيد.
حالا برش‌هاي انجير را در كنار و همچنين روي هم در كف قالب بچينيد و 3 قاشق عسل را روي انجيرها بريزيد.
2 – كره، پودر قند، رنده پوست ليمو و پرتقال را در كاسه بلوري بزرگي بريزيد و با همزن شروع به مخلوط كردن آنها بكنيد تا مخلوط حاصل، بي‌رنگ شده و پف كند. سپس كم‌كم زرده‌هاي تخم‌مرغ را به آن اضافه كرده و هم بزنيد.
3 – مواد لازم خشك شامل آرد، بيكينگ پودر و سودا را در ظرفي با هم مخلوط كرده و سپس كمي از آن را به مخلوط كرمي اضافه كنيد و خوب هم بزنيد، سپس يك قاشق ماست به آن افزوده و هم‌زدن را ادامه دهيد. همين كار را به نوبت تا زماني تكرار كنيد كه مخلوط خشك و ماست تمام شده و خميري حاصل شود.
4 – كاسه تميزي آماده كنيد و سفيده‌هاي تخم‌مرغ را در آن بريزيد و با مخلوط‌كن آن‌قدر بزنيد تا پف كرده و سفت شود. حالا ابتدا نيمي از آن را به مايه كيك اضافه كرده و آرام هم بزنيد، سپس باقيمانده سفيده زده‌شده را افزوده و هم‌زدن را يكي‌دو بار به آرامي انجام دهيد. مايه كيك را روي انجيرها بريزيد و به مدت يك ساعت در فر حرارت دهيد تا بپزد.برچسبها : کیک - انجیر - ماست
نوشته شده توسط آشپز در آدینه 07 فروردین 1388 ساعت 22:16
مرباي انجير | مربا ،کمپوت و مارمالاد

مواد لازم :   

انجير تازه  3000 گرم
شكر  2500 گرم
دارچين  32 گرم
هل  37.6 گرم
گلاب  2 فنجان
وانيل  قدري
آب  6 فنجان

طرز تهيه :

انجير هاي کوچک را نازک پوست بکنيد بطوريکه دمش کنده نشود . سپس آنها را در آب آهک بگذاريد . و بعد از يک ساعت از آب آهک در آورده در هر کدام ، سه سوراخ با سوزني تميز ايجاد کرده ، در آبيکه قبلا مخلوط با شکر شده بجوشانيد . همينکه پخته شده در ظرف ديگر مقداري شکر و گلاب در آب ريخته بجوشانيد تا قوام بيايد . سپس انجير هاي پخته شده را همراه ، با وانيل ، هل و دارچين در آن بريزيد يک جوش که زد بيرونش آورده ، در شيشه تميزي پر کنيد .


 برچسبها : مربای - انجیر
نوشته شده توسط آشپز در یکشنبه 10 شهریور 1387 ساعت 09:05
مربای انجیر بی دانه | مربا ،کمپوت و مارمالاد

مواد لازم :

شكر        1 كيلو
انجير بدون دانه        1 كيلو
آب        3 پيمانه
سركه     گلاب        2 قاشق سوپخوري
هل نكوبيده        1 قاشق سوپخوري
آب ليموي تازه      2 قاشق سوپخوري

 طرز تهيه :

ابتدا انجيرها را شسته , در صورت دلخواه پوست آنها را جدا مي كنيم بطوريكه دم انجيرها جدا نشود و آب آهك را مطابق صفحه 26 آماده نموده سپس انجيرها را بمدت دو ساعت در آب آهك قرار مي دهيم , پس از اين زمان انجيرها را شسته در آب ساده به مدت دو ساعت بماند. در اين فاصله آب آن را چهار بار عوض مي كنيم . شكر را به همراه آب روي حرارت ملايم تا قوام بيايد , انجيرها را در شربت قوام آمده قرار مي دهيم . پس از اينكه شربت به خورد انجير رفت گلاب , آب ليمو وهل نكوبيده را اضافه مي كنيم , بعد از چند جوش از روي حرارت بر مي دايم . انجيرها را از شربت جدا نموده , در ظرف مناسب قرار  مي دهيم . شربت را پس از صاف كردن روي انجيرها مي ريزيم . بايد توجه داشته باشيم كه اگر در اين فاصله انجير كمي آب انداخته بود, شربت را مجدداً حرارت مي دهيم تا غلظت آن بيشتر شود , سپس روي انجيرها مي ريزيم .

 


نوشته شده توسط آشپز در یکشنبه 05 خرداد 1387 ساعت 00:52
تبلیغات - Tablighat - Advertise
تفال - Tafaol - به سه زبان - in Three languages - فارسی - finglish - English | مقدمه

قابل توجه علاقمندان به شعر حافظ لازم پيش از تفال مجدد :
1- پنج صلوات بفرستيد
2- سوره حمد را خلوص نيت بخواندي
3- بر شهداي اسلام صلوات بفرستيد
4- ضمن خلوص قلب نيت کنيد
5- از قبل صفحات زوج و فرد را درنظر بگيريد و آنگاه ديوان را بگشاييد.

1- Dispatch Five Salavat
2- Read Sura Hamd with Sincerity
3- Dispatch salavat for Quran martyrs
4- the purity of your intentions Heart
5- before even and odd pages, and then consider the open court.

لطفا دیدگاه ارزشمند خود در خصوص آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی بفرمایید
نوشته هاي پيشين
:: توجه :: براي مشاهده هر پوشه يا مطلب کافيست بروي عنوان آن کليک نمائيد تا باز يا بسته شود
صفحات: [1]  
صفحه بعدي - صفحه شانسي - صفحه قبلي
ليست برچسبهاي وبلاگ