CloseMaximizeMinimize تبلیغات وبلاگ
آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی -ب آموزش آشپزی و غذاهاي ايراني - غذاهای ایرانی - اشپزی - آشپزي ایرانی - اشپزي - Amozeshe Ashpazi
آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی | دسته بندی غذا دستوارت طبخ غذاهای ایرانی| Daste bandi ghazahaye irani
گزيده اي از : آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی
تبلیغات - Tablighat - Advertise
نتیجه جستجو برای ترشی ( تعداد نتایج 47 )
ترشی چغاله بادام | ترشی و شورمواد لازم:
چغاله بادام=نیم کیلو
سیر=4-3 حبه
موسیر=نصف فنجان
نعناع خشک=1 قاشق غذاخوری
سرکه=به میزان لازم
طرز تهيه:
در ابتدا بايد پرزهاي چغاله بادام را جدا کنيم ( البته اگر از چغاله بادام هاي آماده در بازار استفاده کنيم، نيازي به اين کار نيست). روش جدا کردن پرزهاي چغاله بادام ها به اين صورت است که :
1- چغاله ها را درون آب کش ريخته و آبکش را درون يک لگن آب قرار مي دهيم. چغاله هاي انباشته شده ي درون آبکش را با فشار دست به ته آبکش مي ساييم. در حين اين عمل چغاله ها به هم سائيده شده و پرزهاي آن ها جدا مي شوند. لازم است چندين بار آب درون لگن را که زير آبکش قرار دارد، عوض کنيم.
2- براي اين که چغاله ها سبز بمانند و تغيير رنگ ندهند، به اندازه نوک قاشق چايخوري ( به اندازه يک عدس ) کات کبود، به همراه 5 قاشق نمک در يک ليتر آب حل کرده و سپس چغاله ها را درون آب مي ريزيم، به طوري که محلول آماده شده، روي چغاله ها را فرا بگيرد. پس از آن مي گذاريم تا 24 ساعت بماند. آن گاه چغاله ها را از محلول موردنظر خارج کرده و در صافي مي ريزيم تا آب آنها به طور کامل خارج شود.
3- اگر بخواهيم چغاله ها ترد و شکننده شوند، يک قاشق غذاخوري آهک را در يک ليتر آب ريخته و به هم مي زنيم. بعد مي گذاريم تا به طور کامل ته نشين شود. آب زلال روي آن را صاف مي کنيم تا آهک هاي اضافي آن گرفته شود. سپس چغاله ها را درون آب صاف شده ريخته و به مدت يک روز مي گذاريم بمانند. بعد آب آن را هر 3-2 ساعت يک بار عوض مي کنيم تا آهک درون چغاله ها خارج شود. اين کار را سه مرتبه تکرار مي کنيم. پس از آن چغاله ها را روي پارچه اي پهن مي کنيم تا آب آنها به طور کامل گرفته شود. بعد آن ها را درون شيشه مي ريزيم و از چغاله ها مي چشيم. اگر نمک آن کم بود، کمي نمک اضافه مي کنيم زيرا اگر نمک چغاله کم باشد، پس از مدتي شل مي شود. بعد چند حبه سير و موسير را لابلاي چغاله ها قرار مي دهيم. وقتي شيشه به طور کامل پر شد، درون آن به اندازه اي سرکه مي ريزيم که به طور کامل روي چغاله ها را بگيرد. کمي نعنا خشک نيز به آن اضافه کرده، درب آن را به طور کامل مي بنديم و درون يخچال قرار مي دهيم. بعد از دو هفته ترشي آماده است.برچسبها : ترشی - چغاله - بادام
نوشته شده توسط آشپز در آدینه 16 بهمن 1388 ساعت 21:46
ترشی خرما | ترشی و شور


برای درست كردن ترشی خرما، برخلاف دیگر ترشی‌ها نیازی به سركه نیست؛ بنابراین اگر از جمله افرادی هستید كه به سركه حساسیت دارید، می‌توانید همراه با غذایتان از ترشی خرما استفاده كنید.
مزیت دیگر این ترشی نیز سرعت آماده‌سازی آن است؛ این ترشی نه‌تنها سریع درست می‌شود بلكه به سرعت نیز جا می‌افتد.
مواد لازم:
- خرما، یك كیلوگرم (هسته‌های آنها را جدا كنید)
- سماق كوبیده شده، نیم كیلوگرم
- تمبر هندی جوشیده، نیم كیلوگرم
- آب لیموترش، یك لیوان
- دارچین ساییده شده، یك قاشق سوپ‌خوری سرخالی [دارچین، دشمن قند خون]
- مغز گردوی خردشده، 100 گرم (در صورت تمایل) [آشنایی با خواص گردو]
- دانه انار، 50 گرم (در صورت تمایل) [آشنایی با خواص انار]
- نمك و فلفل، به میزان لازم
طرز تهیه:
1 - دو سه لیوان آب را در كاسه‌ای بریزید و سماق را به آن اضافه كنید تا خیس بخورد. مدت زمان لازم برای خیساندن سماق 2 ساعت است.
پس از آن مخلوط سماق و آب را از صافی عبور دهید و آب آن را به ظرف دیگری منتقل كنید. تمبر هندی را نیز در یكی دو لیوان آب خیس كنید و بگذارید حدود 24ساعت بماند.
پس از این مدت، آن را نیز صاف كنید. حالا آب تمبر هندی و آب سماق را در كاسه فلزی گودی با هم مخلوط كنید، سپس آب لیموترش را به آن اضافه كنید.
2 - تركیب این 3 مایع را روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا چند جوش بزند. پس از آن، اجاق را خاموش كرده و مخلوط را كناری بگذارید تا سرد شود.
در این فاصله خرماهای هسته گرفته را چرخ كرده یا در دستگاه خردكن له كنید؛ سپس آن را به مخلوط این آب‌ها (آب سماق، تمبر هندی و لیمو ترش) اضافه كنید.
نكته: برای اینكه ترشی خرما كاملا جا بیفتد، مخلوط نهایی را دوباره روی شعله اجاق گاز قرار دهید و اجازه بدهید 2 دقیقه حرارت ببیند. در طول این مدت، مرتب مواد را هم بزنید تا مخلوط یكدست شود و ترشی جا بیفتد.
در پایان گردو و دانه‌های انار را نیز اضافه كنید و پس از مخلوط كردن با خرما، ترشی را نوش جان كنید.

برچسبها : ترشی - خرما
نوشته شده توسط آشپز در آدینه 16 بهمن 1388 ساعت 21:36
ترشي (اسيد) | ترشی و شور


وجود ترشی (اسید) درمرباگذشته ازمزه مطبوع این خاصیت رادارد که به اصطااح آستانه تبلورقند رابالا می برد ومانع شکرک بستن شهد مربا می شود. به این دلیل به مربای غیرترش هم معمولا ً اندکی ترشی می زنند.
درآب لیمووآب نارنج مقدارزیادی ترشی وانگم (پکتین، لعاب) وجود دارد، بنابراین راه ساده جبران کمبود ترشی وانگم میوه مربایی اضافه کردن مقداری آب لیمو یاآب نارنج است . ولی چنان که می دانیم هردوی این ها عطرومزه خاص خود رادارند واگرمقدارآن ها زیاد باشد مزه مرباراتغییرمی دهند. جوهرلیمو(اسید تاتاریک یاکرم تارتار) ملایم تراست وهمراه بااندکی گسی است. مخلوطی ازجوهرلیمووجوهرانگوربه ترشی میوه بسیارنزدیک است. ممکن است پاره ای ازخوانندگان ازکلمه «اسید» قدری واهمه داشته باشند، ولی این واهمه زیاد موجه نیست. درهمه مرباهای فرنگی که به بهای گران می خریم مقداری اسید سیتریک واسید تارتاریک واسید مالیک (جوهرسیب) وجوددارد وزیانی هم به بارنمی آورد. وانگهی، ایجاد توازن درمربا به هیچ وجه الزامی نیست. درهرصورت آب لیمویی راکه به مربااضافه می کنید همیشه ازلیموی تازه بگیرید وبگذارید لرد آن ته نشین شود، یاصاف کنید.
برای مشاهده ترجمه فینگلیش و انگلیسی اینجا کلیک کنید
Baraye moshahede tarjome Finglish va english inja click konid
For Finglish and English translations, click here

برچسبها : ترشی - اسید
نوشته شده توسط آشپز در آدینه 22 آبان 1388 ساعت 21:18
ترشي خرما | ترشی و شوربراي درست كردن ترشي خرما، برخلاف ديگر ترشي‌ها نيازي به سركه نيست؛ بنابراين اگر از جمله افرادي هستيد كه به سركه حساسيت داريد، مي‌توانيد همراه با غذايتان از ترشي خرما استفاده كنيد.
مزيت ديگر اين ترشي نيز سرعت آماده‌سازي آن است؛ اين ترشي نه‌تنها سريع درست مي‌شود بلكه به سرعت نيز جا مي‌افتد.

مواد لازم:

- خرما، يك كيلوگرم (هسته‌هاي آنها را جدا كنيد)
- سماق كوبيده شده، نيم كيلوگرم
- تمبر هندي جوشيده، نيم كيلوگرم
- آب ليموترش، يك ليوان
- دارچين ساييده شده، يك قاشق سوپ‌خوري سرخالي [دارچين، دشمن قند خون]
- مغز گردوي خردشده، 100 گرم (در صورت تمايل) [آشنايي با خواص گردو]
- دانه انار، 50 گرم (در صورت تمايل) [آشنايي با خواص انار]
- نمك و فلفل، به ميزان لازم

طرز تهيه:
1 - دو سه ليوان آب را در كاسه‌اي بريزيد و سماق را به آن اضافه كنيد تا خيس بخورد. مدت زمان لازم براي خيساندن سماق 2 ساعت است.
پس از آن مخلوط سماق و آب را از صافي عبور دهيد و آب آن را به ظرف ديگري منتقل كنيد. تمبر هندي را نيز در يكي دو ليوان آب خيس كنيد و بگذاريد حدود 24ساعت بماند.
پس از اين مدت، آن را نيز صاف كنيد. حالا آب تمبر هندي و آب سماق را در كاسه فلزي گودي با هم مخلوط كنيد، سپس آب ليموترش را به آن اضافه كنيد.
2 - تركيب اين 3 مايع را روي شعله اجاق گاز قرار دهيد تا چند جوش بزند. پس از آن، اجاق را خاموش كرده و مخلوط را كناري بگذاريد تا سرد شود.
در اين فاصله خرماهاي هسته گرفته را چرخ كرده يا در دستگاه خردكن له كنيد؛ سپس آن را به مخلوط اين آب‌ها (آب سماق، تمبر هندي و ليمو ترش) اضافه كنيد.
نكته: براي اينكه ترشي خرما كاملا جا بيفتد، مخلوط نهايي را دوباره روي شعله اجاق گاز قرار دهيد و اجازه بدهيد 2 دقيقه حرارت ببيند. در طول اين مدت، مرتب مواد را هم بزنيد تا مخلوط يكدست شود و ترشي جا بيفتد.
در پايان گردو و دانه‌هاي انار را نيز اضافه كنيد و پس از مخلوط كردن با خرما، ترشي را نوش جان كنيد.برچسبها : ترشی - خرما
نوشته شده توسط آشپز در چهارشنبه 14 اسفند 1387 ساعت 23:28
چند نوع غذای گیلانی - ترشی کباب گیلانی - شیش انداز گیلانی - چغرتمه | طباخی سنتیترشی کباب گیلانی

مواد لازم :

گوشت کبابی  یک کیلو
پیاز رنده شده  یک فنجان
مغز گردوی چرخ کرده  نصف فنجان
جعفری سائیده  نصف فنجان
آب انار  ترش یک فنجان
نمک و فلفل  به مقدار کافی

طرز تهیه :

گوشت را به قطعات کبابی خرد کنید. سپس در ظرف گودی بقیه مواد ذکر شده در بالا را با هم مخلوط کنید. گوشت را برای یک شبانه روز در این مخلوط بخوابانید . بعد آنها را به سیخ کشیده و کباب کنید.شیش انداز گیلانی

مواد لازم :

مغز گردوی چرخ شده  250 گرم
پیاز رنده شده  یک فنجان
بادنجان قلمی متوسط 5 عدد
رب انار نصف فنجان
نمک  به میزان دلخواه

طرز تهیه :

مغز گردو  را دو با چرخ کنید تا کاملاً نرم شود . پیاز  رنده شده را با یک قاشق سوپخوری روغن تفت دهید تا طلایی شود. مغز گردو  را به آن اضافه کنید و با پیاز تفت دهید. سپس 3 لیوان آب سرد به آنها اضافه کنید و بگذارید مغز گردو  با شعله ملایم بپزد. بادنجان ها را پوست گرفته و آنها را به اندازه یک بند انگشت خرد کنید. سپس کمی نمک روی بادنجان ها بپاشید و در آبکش قرار دهید تا آب سیاه آنها خارج شود. بعد آنها را سرخ کنید و با رب انار  رقیق شده ، به مغز گردو اضافه کنید. این غذا باید کمی آبدار و جا افتاده باشد.

چغرتمه ( گیلانی )

مواد لازم :

مرغ متوسط  یک عدد
 تخم مرغ   4 عدد
پیاز سرخ شده  2 قاشق سوپ خوری
آرد  یک قاشق سوپخوری
زعفران  کمی
فلفل  به مقدار لازم

طرز تهیه :

مرغ را پاک کرده و آن را چند قطعه کنید. سپس کمی آن را سرخ کنید و با پیاز و زعفران  حل شده و 2 لیوان آب بگذارید بپزد. سپس آرد را کمی در روغن تفت داده و به مرغ اضافه کنید . نمک و فلفل را به مقدار کافی به آن اضافه کنید. تخم مرغ  ها را در ظرف جداگانه به هم بزنید و به چغرتمه اضافه کنید.

منبع : آشپزی ضیافتبرچسبها : چند - نوع - غذای - گیلانی - ترشی - کباب - شیش - انداز - چغرتمه
نوشته شده توسط آشپز در چهارشنبه 25 دی 1387 ساعت 02:38
ترشی بادنجان شكم پر | ترشی و شورمواد لازم :

یك فنجان     سیر كوبیده شده
5/1 كیلو     سبزی ترشی
یك قاشق سوپخوری     ادویه
یك قاشق سوپخوری     نمك
3 كیلو     بادنجان قلمی كوچك
به اندازه لازم     سركه

طرز تهیه:

سبزی ترشی شامل جعفری، نعناع، ترخون و در صورت امكان كمی سبزیهای معطر محلی است. سبزیها را پس از پاك كردن و شستن روی یك پارچه تمیز پهن كرده و می گذاریم یك شبانه روز بماند تا آب آنها كاملاً گرفته شود. سپس آنها را خرد می كنیم.
 برای تهیه این ترشی از بادنجانهای كوچك استفاده می كنیم. اگر بادنجان ها خیلی ریز و كوچك باشد، كلاهك سبز آن را بر نمی داریم و به همین ترتیب آنها را در حالیكه یك برش3 سانتیمتری در وسط بادنجان ها ایجاد كرده ایم، در سركه می جوشانیم. به طوری كه برای هر یك كیلو، یك لیوان سركه لازم است. ظرف را روی حرارت ملایم قرارمی دهیم تا بادنجان ها كمی بپزد، ولی له نشود.
سبزی ترشی خرد شده را درظرف تقریباً بزرگی می ریزیم وسیر، نمك و ادویه را به آن اضافه می كنیم . بعد ازمخلوط كردن آنها، شكم بادنجان ها را ازاین مخلوط پرمی كنیم و در ظروف مخصوص ترشی می ریزیم . سپس روی مواد سركه می ریزیم تا سركه روی بادنجان ها را بگیرد. در آنها را محكم می بندیم و در جای خنك نگه می داریم.

نكات تغذیه ای :
خوردن ترشی به همراه غذا باعث افزایش اشتها می شود. همچنین به علت دارا بودن سركه باعث هضم بهتر غذا و چربی ها میشود. اگر در صورت خوردن یك غذای چرب احساس سنگینی كردید، با خوردن مقداری ترشی یا آبلیمو یا آبغوره كه همگی خاصیت اسیدی دارند، حالتان بهبود خواهد یافت.

تذكر:
در مصرف ترشی نباید زیاده روی كرد.همانطور كه اشاره شد ترشی خاصیت اسیدی دارد ، بنابراین افرادی كه دچار ناراحتی معده هستند نباید آن را مصرف كنند.
این ترشی به علت دارا بودن بادنجان، برای افرادی كه به آن حساسیت دارند مناسب نیست.برچسبها : ترشی - بادنجان - شکم
نوشته شده توسط آشپز در پنجشنبه 12 دی 1387 ساعت 00:45
هفت بیجار ( ترشی فوری) | ترشی و شورمواد لازم:

2 كیلو      بادمجان
3-2 عدد      فلفل قلمی تند
1 قاشق غذاخوری      ادویه ترشی
نیم كیلو      فلفل دلمه ای( سبز، قرمز، زرد و نارنجی)
1 قاشق غذاخوری      نعنا خشك
1 بوته      سیر
300 گرم(5-4عدد)      گوجه فرنگی نارس
یك كیلو      آب غوره یا سركه
1 قاشق غذاخوری      نمك
 250 گرم( 1 لیوان)      سبزی معطر( خرد شده)

توجه: سبزی معطر شامل نعنا، شوید، مرزه، ترخون، ریحان، گشنیز، جعفری می باشد.

طرز تهیه:
1- بادمجان خام را رنده یا ساطوری می كنیم. بعد آن را درون یك تنظیف ریخته فشار می دهیم و آبش را می گیریم.
2- گوجه فرنگی ها را كه بهتر است نیم رس یا نارس باشند، به صورت نگینی خرد می كنیم. لازم به ذكر است كه گوجه فرنگی نارس باید به رنگ سبز، و گوجه فرنگی نیم رس به رنگ نارنجی باشد.
3- سبزی های معطر را هم بسیار ریز می كنیم. هر چه قدر سبزی ریزتر شود، طعم و رنگ ترشی بهتر خواهد شد. اگر یك یا چند نوع از سبزی ها در دسترس نباشند اشكال ندارد، حتی می توان از خشك شده آن ها نیز استفاده كرد.
4- سیر را رنده كرده و فلفل تند را خرد یا چرخ می كنیم. همچنین فلفل دلمه ای های رنگی را بسیار ریز خرد می كنیم.
5- نعنا خشك، ادویه، نمك و سركه یا آبغوره را با هم مخلوط می كنیم.
6- در ظرف مخصوص ترشی، بادمجان ساطوری شده ، گوجه فرنگی های خرد شده، سبزی های خرد شده، سیر، فلفل دلمه ای و فلفل تند را می ریزیم و مخلوط سركه، نعنا، ادویه و نمك را نیز به آن می افزاییم.

نكاتی در مورد تهیه ترشی :
 (1) طعم این ترشی با آبغوره دلپذیرتر است، اما اگر آبغوره تازه و خوش طعم در دسترس نبود، می توان از سركه طبیعی هم استفاده كرد. مقدار سركه مورد استفاده از مقدار آبغوره كمتر است، چون طعم ترش سركه بیشتر از آبغوره می باشد. این ترشی نباید زیاد آبدار باشد.
 (2) مقدار نمك و آبغوره را بنا به ذائقه می توان كم یا زیاد كرد.
 (3) این ترشی در همان لحظه  اتمام كار آماده مصرف است و نیازی به گذشت زمان ندارد. ( ترشی فوری)
 (4) آبغوره بسیار به اكسیژن هوا حساس است، لذا در صورتی كه درب ظرف آبغوره به طور كامل بسته نباشد طعم آن تغییر كرده و تلخ یا بی مزه می شود و كپك می زند، اما مقاومت سركه نسبت به شرایط محیط بیشتر بوده و نگه داری آن آسان تر است.برچسبها : هفت - بیجار - ترشی - فوری
نوشته شده توسط آشپز در پنجشنبه 12 دی 1387 ساعت 00:03
ترشی لیته | ترشی و شورمواد لازم:
بادمجان یک کیلو
سبزی معطر پاک کرده نیم کیلو
فلفل دلمه ی سبز یک عدد
فلفل دلمه ی قرمز یک عدد
سیر رنده شده یک قاشق سوپ خوری
فلفل سبز 50 گرم
هویج 3 عدد
کلم پیچ سفید 250 گرم
سرکه یک کیلو
ادویه ی ترشی یک قاشق سوپ خوری
نعنای خشک یک قاشق غذاخوری
پونه ی خشک یک قاشق غذاخوری
زرد چوبه یک قاشق مرباخوری

طرز تهیه:
- سبزی معطر شامل مرزه، ترخون، گشنیز، جعفری، نعنا و ... است که آنها را کاملاً خرد می کنیم.
- بادمجان را همراه پوست با یک لیوان سرکه و یک لیوان آب می پزیم. سپس در صافی می ریزیم تا آب اضافی آن خارج شود.
- سیر و بادمجان را با هم چرخ می کنیم.
- کلم، هویج، فلفل دلمه ای سبز، فلفل دلمه ای قرمز و فلفل سبز تند را به طور کامل خرد کرده، به بادمجان و سیر اضافه می کنیم. در صورتی که فلفل سبز مصرفی خیلی تند بود، مقدار آن را کمتر کنید.
- سبزی معطر، ادویه ی ترشی، نمک، زردچوبه، نعنا و پونه ی خشک را ترکیب کرده و به مواد قبلی می افزاییم.
- سرکه را به همه ی مواد بالا اضافه کرده و مرتب هم می زنیم. حالا ترشی آماده است.برچسبها : ترشی - لیته
نوشته شده توسط آشپز در چهارشنبه 11 دی 1387 ساعت 02:38
ترشی لیته خرمالو | ترشی و شورمواد لازم:
 خرمالو   یک کیلو
 برگه هلو یا زرد آلو  یا مخلوط هر  نیم کیلو
 سیاه دانه  1 قاشق   مرباخوری
 نمک  1 قاشق مرباخوری
 تخم گشنیز نیمکوب  1 قاشق مرباخوری
 پودر گلپر 1 قاشق مرباخوری
 خرمای بدون هسته  نیم کیلو
 سرکه  یک لیتر
 تمرهندی یک بسته

طرز تهیه :
برای تهیه ی این ترشی از خرمالو ی له شده و بسیار نرم هم می توان استفاده کرد و لازم نیست که حتماً سالم باشد.
1- خرمالوها را خرد کرده و داخل مخلوط کن می ریزیم تا یکنواخت شوند. نیازی به گرفتن پوست آن ها نیست. اما اگر عمل له کردن و مخلوط کردن با دست انجام شود، پوست آن ها باید جدا شود، چون پوست ها به صورت درسته باقی مانده و ظاهر بدی به ترشی می دهد.
2- تمرهندی را در سرکه می ریزیم و آن را به طور کامل با دست مخلوط کرده و هسته های آن را جدا می کنیم.
3- برگه ی هلو یا زرد آلو را که حداقل به مدت 12 ساعت در سرکه خیسانده ایم و به طور کامل نرم شده است، همراه با تمرهندی و " خرمای هسته گرفته " چرخ می کنیم تا به طور کامل مخلوط شوند.
4- پودر گلپر ، تخم گشنیز نیم کوب ، سیاه دانه و نمک را به مخلوط خرمالو، خرما، تمرهندی و برگه های چرخ شده اضافه می کنیم.
5- سرکه را به اندازه ی دلخواه به مواد چرخ شده اضافه کرده و از آن می چشیم. بسته به ذائقه، میزان سرکه و نمک را می توان کم یا زیاد کرد.
این ترشی یک نوع ترشی فوری است که به محض آماده کردن، قابل مصرف است.

ترشی خرمالوی درسته

مواد لازم :
 خرمالو یک کیلو
 سرکه  700 گرم
 گلپر  1 قاشق چای خوری
سیاه دانه  1 قاشق چای خوری
 نمک  1 قاشق مرباخوری

طرز تهیه :
1- خرمالوهای درسته و سالم را می شوییم . سپس به طور کامل خشک کرده و درون شیشه می چینیم و به حدی سرکه می ریزیم تا به طور کامل روی آنها را بگیرد.
2- در ازای هر یک کیلو خرمالو یک قاشق مرباخوری نمک به آن می افزاییم.
3- گلپر و سیاه دانه را به آن افزوده و درب آن را به طور کامل می بندیم.
4- ظرف ترشی را در جایی خنک و دور از نور نگهداری می کنیم.برچسبها : لیته - خرمالو - ترشی
نوشته شده توسط آشپز در چهارشنبه 11 دی 1387 ساعت 02:36
ترشی چغندر | ترشی و شورموادلازم:

 چغندر  1 کیلو
 سرکه  1 کیلو
 نمک به مقدار لازم
 گل پر  1 قاشق مرباخوری
 فلفل سیاه نیم کوب  1 قاشق چای خوری
 موسیر و سیر 50 گرم

طرز تهیه:
چغندرها را بشویید و گل و لای آنها را با برس به خوبی پاک کنید. لازم به ذکر است بعضی چغندرها کم رنگ و بعضی دیگر پررنگ هستند. برای تهیه ترشی چغندر بهتر است از نوع پررنگ آن استفاده کنید.
در صورتی که از نوع کم رنگ استفاده می کنید، ترجیحاً یک یا دو چغندر پررنگ هم به همراه آنها بپزید و یا به صورت خام رنده کنید تا رنگ لبوها متعادل شود.
چغندر را می توانید با آب و یا سرکه بپزید. اگر با آب پخته شود، رنگ آن خوش رنگ تر و شفاف تر می گردد؛ اما دوام آن کمتر شده و سریع تر کپک خواهد زد.
اگر چغندرها با سرکه پخته شود، رنگ آن تیره تر و زمان ماندگاری آن بیشتر شده و احتمال کپک زدن آن کمتر خواهد شد.وقتی چغندرها به طور کامل پختند ، می توانید آنها را به صورت دلخواه برش زده و به اشکال مختلف درآورید. از قالب های شیرینی هم برای زیباترشدن برش ها می توانید استفاده کنید.
پس از انجام این کار آنها را درون شیشه ای ریخته و به اندازه ای سرکه اضافه کنید که به طور کامل روی چغندرها را بپوشاند.
در ازای هر یک کیلو سرکه، یک قاشق غذاخوری نمک به آن اضافه کنید. مقدار نمک را بسته به ذائقه تان می توانید کم یا زیاد کنید. بنا به دلخواه می توانید مقداری گل پر، موسیر، سیر و فلفل هم لابه لای آن قرار دهید. درب ترشی لبو را محکم بسته و در یخچال نگه داری کنید.
این ترشی نسبت به ترشی های دیگر حساس تر بوده و اگر در جای خنک نگه داری نشود، خیلی زود خراب شده و طعم و رنگ خود را از دست می دهد.برچسبها : ترشی - چغندر
نوشته شده توسط آشپز در چهارشنبه 11 دی 1387 ساعت 02:34
تبلیغات - Tablighat - Advertise
تفال - Tafaol - به سه زبان - in Three languages - فارسی - finglish - English | مقدمه

قابل توجه علاقمندان به شعر حافظ لازم پيش از تفال مجدد :
1- پنج صلوات بفرستيد
2- سوره حمد را خلوص نيت بخواندي
3- بر شهداي اسلام صلوات بفرستيد
4- ضمن خلوص قلب نيت کنيد
5- از قبل صفحات زوج و فرد را درنظر بگيريد و آنگاه ديوان را بگشاييد.

1- Dispatch Five Salavat
2- Read Sura Hamd with Sincerity
3- Dispatch salavat for Quran martyrs
4- the purity of your intentions Heart
5- before even and odd pages, and then consider the open court.

لطفا دیدگاه ارزشمند خود در خصوص آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی بفرمایید
نوشته هاي پيشين
:: توجه :: براي مشاهده هر پوشه يا مطلب کافيست بروي عنوان آن کليک نمائيد تا باز يا بسته شود
صفحات: [1]  [2]  [3]  [4]  [5]  
صفحه بعدي - صفحه شانسي - صفحه قبلي
ليست برچسبهاي وبلاگ