CloseMaximizeMinimize تبلیغات وبلاگ
آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی -ب آموزش آشپزی و غذاهاي ايراني - غذاهای ایرانی - اشپزی - آشپزي ایرانی - اشپزي - Amozeshe Ashpazi
آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی | دسته بندی غذا دستوارت طبخ غذاهای ایرانی| Daste bandi ghazahaye irani
گزيده اي از : آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی
تبلیغات - Tablighat - Advertise
نتیجه جستجو برای خوراک ( تعداد نتایج 121 )
خوراك مرغ با سبزيجات فصل | خوارک لذیذ کیاهخواراناين خوراك در كشورهاي اروپاي غربي – به‌خصوص فرانسه – يكي از خوراك‌هاي رايج است و در كشور ما نيز به عنوان يك شام سبك و كم‌حجم، بعد از افطار مي‌تواند غذاي مناسبي باشد

مواد لازم براي 6 نفر:
- 4 عدد فيله مرغ
- 200 گرم باميه
- دانه 4 عدد بلال متوسط يا 200 گرم دانه ذرت
- 3 عدد گوجه فرنگي بزرگ
- يك عدد پياز
- يك عدد فلفل دلمه‌اي سبز
- يك قاشق چاي‌خوري، سير رنده‌شده
- يك قاشق چاي‌خوري، شكر
- يك قاشق چاي‌خوري، فلفل سبز ريز خرد شده
- يك قاشق چاي‌خوري، پودر آويشن
- 3 قاشق سوپ‌خوري، روغن مايع سرخ كردني
- نمك و فلفل به ميزان لازم

طرز تهيه:
1 – ابتدا فيله‌هاي مرغ را به صورت ريز خرد كنيد. سپس داخل تابه‌اي نچسب مقداري روغن بريزيد و تكه‌هاي مرغ را در آن به طور كامل تفت دهيد.
2 – در اين فاصله زماني، در تابه ديگري مقداري روغن بريزيد. سير و پياز و باميه را نيز در آن سرخ كنيد و سپس دانه‌هاي ذرت خام را به آن اضافه كرده و بگذاريد تا به مدت 10 دقيقه بپزد. در طول اين مدت، مرتب مواد را هم بزنيد. حالا تكه‌هاي مرغ سرخ شده را به اين مواد اضافه كنيد.
3 – گوجه فرنگي و فلفل دلمه‌اي را نيز به صورت ريز خرد كنيد و به همراه شكر، فلفل سبز خرد شده، پودر آويشن و نمك و پودر فلفل سياه به مخلوط فوق بيفزاييد. سپس در ظرف را بگذاريد و به مدت 30 دقيقه صبر كنيد تا مواد در آب حاصل از گوجه فرنگي خرد شده و كاملا بپزد.
نكته 1: در صورت تمايل مي‌توانيد يك قاشق سوپ‌خوري آبليمو نيز به اين خوراك اضافه كنيد تا كمي مزه ترشي هم بگيرد.
نكته 2: باميه‌ها را ريز انتخاب كنيد تا هم سرعت پخت آن بالا ‌رود و هم به اصطلاح ليز نشود.
نكته 3: به جاي دانه ذرت خام از دانه ذرت كنسروشده نيز مي‌توانيد استفاده كنيد.برچسبها : خوراک - مرغ - سبزیجات - فصل
نوشته شده توسط آشپز در پنجشنبه 13 فروردین 1388 ساعت 01:07
خوراك كاري سبزيجات | خوارک لذیذ کیاهخوارانوقتي كلمه «كاري» در كنار نام غذايي قرار مي‌گيرد، بلافاصله ما را ياد كشور هندوستان مي‌اندازد.
اين خوراك‌كاري سبزيجات نيز ازجمله غذاهاي هندي‌ است كه پخت راحتي  دارد. در ضمن هندي‌ها آن را همراه سالاد يا نعنا و ماست مخصوص خودشان مصرف مي‌كنند.

مواد لازم براي 4 نفر:

- يك قاشق سوپ‌خوري روغن مايع گياهي
- 2 حبه سير (ريز خرد شود)
- يك عدد پياز (خرد شود)
- 3 عدد ساقه كرفس (قطعه قطعه شود)
- يك عدد سيب (پوست‌كنده و خرد شود)
- يك قاشق سوپ‌خوري پودر كاري
- يك قاشق چاي‌خوري پودر زنجبيل
- 400 گرم نخود پخته يا كنسروي
- 125 گرم لوبياسبز (خرد شود)
- 225 گرم گل‌كلم (قسمت سرگل‌كلم يا همان گل‌هاي آن از هم جدا شود)
- 225 گرم سيب‌زميني (نگيني خرد شود)
- 175 گرم يا 2 پيمانه قارچ (خردشود)
- 600 ميلي‌ليتر يا يك دوم پيمانه آب‌مرغ يا گوشت
- يك قاشق سوپ‌خوري رب گوجه
- 175 گرم يا يك پيمانه برنج
- يك قاشق سوپ‌خوري ادويه گراماسالا يا هر ادويه تند ديگر

طرز تهيه:

1 – روغن را در تابه‌اي بريزيد و سير، پياز، كرفس و سيب را به آن اضافه كنيد و روي حرارت متوسط اجاق‌گاز بگذاريد تا 3 الي 4 دقيقه تفت داده شود. در اين مدت، مرتب مواد را هم بزنيد.
پودر كاري و زنجبيل را نيز افزوده و بيش از يك دقيقه ديگر هم حرارت دهيد.
2 – حالا نخود پخته را همراه لوبيا سبز، گل‌كلم، سيب‌زميني، قارچ، آب گوشت يا مرغ و  رب گوجه‌فرنگي به مخلوط فوق اضافه كرده و حرارت را بيشتر كنيد تا به جوش بيايد، پس از جوشيدن آب گوشت يا مرغ، شعله را كم كرده و در ظرف را بگذاريد. 35 الي 40 دقيقه صبر كنيد تا اين سبزيجات بپزد.
3 – بعد از اطمينان از پخت كامل سبزيجات، ادويه را به غذا اضافه كرده؛ سپس همراه برنج يا نان سرو كنيد.
نكته: براي درست‌كردن ماست و نعنا نيز براي اين مقدار دو و دوسوم پيمانه ماست را با يك قاشق سوپ‌خوري نعناي تازه و خردشده مخلوط كرده و با نمك مزه‌دار كنيد.برچسبها : خوراک - کاری - سبزیجات
نوشته شده توسط آشپز در آدینه 07 فروردین 1388 ساعت 03:17
خوراك ماهي ادويه‌دار | طباخی چینیاين خوراك ماهي به روش چيني طبخ مي‌شود
با اين تفاوت كه در چين اين ماهي را با پودر ادويه مخصوص پنج طعم چيني درست مي‌كنند ولي در اينجا ما ادويه مخلوط را جايگزين مي‌كنيم.

  مواد لازم براي 4 نفر:

- 4 عدد فيله ماهي (هر كدام از تكه‌ها حدود 175 گرم باشد)
- يك قاشق چاي‌خوري ادويه مخلوط
- 4 قاشق چاي‌خوري آرد ذرت
- 3 قاشق سوپ‌خوري روغن مايع
- 4 عدد پيازچه (ريش ريش شود)
- يك قاشق چاي‌خوري زنجبيل تازه (رنده شده)
- 150 گرم قارچ (خرد شود)
- 115گرم كنسرو ذرت درسته (حلقه حلقه شود)
- 2 قاشق سوپ‌خوري سويا سس
- 3 قاشق سوپ‌خوري آب سيب
- يك قاشق چاي‌خوري شكر

  طرز تهيه:

1 – اگر از ماهي درشت استفاده كرده‌ايد، فيله‌هاي آن را به 2 يا 3 قسمت ببريد؛ سپس آرد ذرت و ادويه را در كاسه بلوري بزرگي بريزيد و با هم مخلوط كنيد. حالا تكه‌هاي ماهي را داخل كاسه بريزيد و خوب با مخلوط آردي آغشته كنيد.
2 – روغن را در تابه‌اي ريخته و روي شعله اجاق‌گاز قرار دهيد تا داغ شود؛ سپس خلال‌هاي پيازچه، زنجبيل، قارچ و ذرت حلقه حلقه شده را در روغن بريزيد و به مدت 2دقيقه حرارت دهيد تا مواد، تفت داده شوند. حالا تكه‌هاي ماهي را كه به آرد آغشته شده به اين مواد اضافه كنيد و به مدت 5 دقيقه تفت دهيد. پس از اينكه يك طرف ماهي تفت داده شد، آن را برگردانيد تا طرف ديگر آن نيز حرارت ببيند.
3 – سويا سس، آب سيب و شكر را با هم مخلوط كرده و به مواد داخل تابه – شامل ماهي – اضافه كنيد و به مدت 2 الي 3 دقيقه، حرارت دهيد. حالا غذا را بچشيد و اگر نياز به اضافه كردن نمك و فلفل بود، به آن بيفزاييد.

نكته: با توجه به اينكه سويا سس شور است، نمك را از ابتدا اضافه نمي‌كنيم. در پايان، اين خوراك ماهي را به همراه سبزيجات پخته يا مخلوطي از جوانه‌ها سرو كنيد.برچسبها : خوراک - ماهی - ادویه‌دار
نوشته شده توسط آشپز در پنجشنبه 22 اسفند 1387 ساعت 02:00
خوراك كوفته‌ريزه با پاستا | خوراکهای متنوعمعمولا وقتي در غذايي از پاستا استفاده مي‌شود، به اين معناست كه آن غذا به كشور ايتاليا تعلق دارد
 البته اين روزها در كشورهاي ديگر نيز از انواع و اقسام پاستاها در پخت غذاهاي گوناگون استفاده مي‌كنند. ولي اين بار غذاي پيشنهادي ما واقعا ايتاليايي است و از تالياتلي يا همان پاستاي نواري به همراه كوفته‌ريزه خوراكي خوشمزه تهيه مي‌شود كه دستور پخت آن در زير آمده است.

مواد لازم براي 4 نفر:

   1. 450 گرم گوشت چرخ‌كرده
   2. يك عدد پياز بزرگ
   3. يك حبه سير (له‌شده يا رنده‌شده)
   4. 50 گرم يا يك پيمانه جعفري تازه (خردشده)
   5. يك عدد تخم‌مرغ (سفيده و زرده آن با هم مخلوط شود)
   6. 2 قاشق سوپ‌خوري روغن زيتون
   7. 60 ميلي‌ليتر يا 4 قاشق سوپ‌خوري پنير پارمسان رنده شده
   8. 2 پيمانه تالياتلي يا هر نوع پاستاي ديگر آبكش‌شده
   9. يك پيمانه خمير تازه داخل نان فانتزي
  10. نمك و فلفل به مقدار لازم

توضيح: پاستا به خمير سفتي گفته مي‌شود كه در فرم‌هاي مختلف در انواع و اقسام غذاها به‌خصوص از نوع ايتاليايي مورد استفاده قرار مي‌گيرد؛ در ضمن اين خمير با توجه به شكل و فرم آن به زبان ايتاليايي نامگذاري شده است. به‌عنوان مثال خمير نواري را تالياتلي (tagliatelle) مي‌نامند.

مواد لازم براي سس:

    * يك عدد پياز (ريز خرد شود)
    * 400 گرم گوجه‌فرنگي (ريز خرد شود)
    * 5 قاشق سوپ‌خوري رب گوجه‌فرنگي
    * يك قاشق چاي‌خوري پودر آويشن يا پودر ارگانو
    * 2 عدد فلفل سبز (ترجيحا تند باشد)
    * نمك و فلفل به مقدار لازم

طرز تهيه:

   1. گوشت چرخ‌كرده، سير، پياز، جعفري خرد شده، خمير نان و نمك و فلفل را با هم مخلوط كرده و با دست خوب ورز دهيد. سپس تخم‌مرغ زده‌شده را به آن اضافه كرده و دوباره مخلوط كنيد.
   2. با اين ميزان مواد، 20 عدد كوفته‌ريزه آماده مي‌شود. پس از اينكه مخلوط گوشتي را به صورت كوفته درآورديد، روغن زيتون را داخل تابه‌اي ريخته و روي شعله اجاق گاز قرار دهيد تا كمي داغ شود، سپس كوفته‌ريزه‌ها را در روغن تفت داده و بپزيد. كوفته‌ها را حين سرخ شدن، مرتب هم‌بزنيد تا همه جاي آنها كاملا سرخ شود و بعد آنها را به ظرف مخصوص فر منتقل كنيد.
   3. براي آماده كردن سس كافي است همه مواد مورد نياز براي آن را با هم مخلوط كرده و روي كوفته‌ريزه‌ها بريزيد. در ظرف را بگذاريد و آن را داخل فر قرار دهيد. فر را روي 200 درجه سانتي‌گراد يا 400 درجه فارنهايت يا شماره6 قرار دهيد. مدت زمان لازم براي پخت اين خوراك يك ساعت است. پس از پايان پخت، پنير را روي خوراك بريزيد و همراه پاستاي آبكش‌شده سرو كنيد.

نكته: پس از گذشت نيم‌ساعت از پخت خوراك، يك بار مواد را هم بزنيد.برچسبها : خوراک - کوفته‌ریزه - پاستا
نوشته شده توسط آشپز در آدینه 16 اسفند 1387 ساعت 03:01
خوراك سبزيجات با نودل | خوراکهای متنوعنودل (Noodle)  يا همان ماكاروني رشته‌اي يكي از انواع پاستاهاست كه فرمي رشته‌اي و نازك دارد و در غذاهاي مختلف آسياي جنوب شرقي همراه با سبزيجات مختلف يا تركيب سبزيجات فصل و گوشت طبخ مي‌شود.
در مرغ همسايه اين هفته نيز طرز تهيه سبزيجات فصل با نودل در كشور تايلند آموزش داده مي‌شود.

مواد لازم براي 4 نفر:

- 225 گرم ماكاروني رشته‌اي نازك
- يك قاشق سوپ‌خوري روغن كنجد
- 3 قاشق سوپ‌خوري روغن آفتابگردان
- 2 حبه سير (خلالي خرد شود)
- يك تكه 5/2 سانتي‌متري زنجبيل تازه (ريز خرد شود)
- 2 عدد فلفل قرمز كوچك دلمه‌اي (خرد شود)
- 115 گرم كلم بروكلي
- 115 گرم ذرت درسته كوچك كنسروي
- 175 گرم قارچ (حلقه حلقه خرد شود)
- 6 عدد پيازچه (خرد شود)
- 115 گرم برگ كلم سفيد (خلالي خرد شود)
- 115 گرم جوانه ماش
- 2 قاشق سوپ‌خوري سوياسس
- نمك و فلفل به ميزان لازم
توضيح: سوياسس، سسي است رقيق و به رنگ قهوه‌اي تيره كه مزه‌اي شور دارد و در پخت غذاهاي چيني، تايلندي و مانند اينها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين سس داخل شيشه‌هاي كوچك در سوپرماركت‌ها به فروش مي‌رسد.

طرز تهيه:

1 – ابتدا ماكاروني را به مدت يك‌ربع در آب جوش جوشانده و پس از  آبكش‌كردن، داخل كاسه‌اي بريزيد. سپس  روغن كنجد را به آن اضافه كنيد و با استفاده از 2قاشق، ماكاروني را هم بزنيد تا كاملا به روغن آغشته شود و آن را كنار بگذاريد.
2 – روغن آفتابگردان را داخل تابه گودي بريزيد و روي شعله اجاق‌گاز قرار دهيد تا روغن داغ شود. سپس سير و زنجبيل خردشده را به روغن اضافه كرده و به مدت 2 دقيقه حرارت دهيد.
پس از آن، فلفل قرمز، كلم بروكلي،[بروكلي و كاهش قند خون] ذرت و قارچ را افزوده و به مدت 3 الي 4دقيقه حرارت دهيد. در طول اين مدت، مواد را مرتب هم بزنيد.
3 – پيازچه خردشده، جوانه گندم و كلم خلال‌شده را به مواد اضافه كنيد و حرارت‌دادن را به مدت 3 دقيقه ديگر ادامه دهيد. در پايان، ماكاروني آبكش‌شده را همراه سوياسس و كمي فلفل سياه اضافه كرده و سپس مواد را خوب با هم مخلوط كنيد.[آشنايي با خواص سويا]
حالا شعله اجاق‌گاز را زياد كرده و به مدت 2 تا 3 دقيقه ديگر حرارت دهيد تا پخت مواد كامل شود. غذا آماده سرو است.برچسبها : خوراک - سبزیجات - نودل
نوشته شده توسط آشپز در آدینه 16 اسفند 1387 ساعت 02:45
خوراك كوفته ريزه | خوراکهای متنوع

كوفته يكي از غذاهاي پرانرژي و خوشمزه است كه در اندازه‌هاي مختلف و با روش‌هاي گوناگون طبخ مي‌شود ولي معمولا براي پخت انواع مختلف آن از اجاق گاز به عنوان وسيله پخت استفاده مي‌كنند.
درحالي كه اگر براي پخت غذا عجله داريد و در ضمن هوس خوردن كوفته كرده‌ايد، مي‌توانيد آن را در مايكروفر نيز درست كنيد.
البته در اين نوع كوفته، مواد لازم با بقيه كوفته‌ها متفاوت است ولي امتحان آن ضرري ندارد. اين كوفته به لحاظ اندازه از كوفته‌ريزه بزرگ‌تر ولي از كوفته‌هاي معمولي برنج كوچك‌تر است.

براي پخت اين غذا 40 دقيقه زمان لازم است.

  مواد لازم:

- يك قاشق سوپ‌خوري روغن زيتون
- يك عدد يا 200 گرم پياز (خرد شود)
- 2 حبه سير (له يا ريز خرد شود)
- 2 قاشق چاي‌خوري پودر زنجبيل
- يك قاشق چاي‌خوري پودر تخم گشنيز
- 2 قاشق چاي‌خوري پودر زيره سبز
- يك‌چهارم قاشق چاي‌خوري پودر دارچين
- يك‌سوم پيمانه يا 50 گرم كشمش پلويي
- 2 قاشق سوپ‌خوري برگ گشنيز خردشده
- يك‌سوم پيمانه يا 55 گرم مغزبادام بدون پوست (خرد شود)
- يك كيلوگرم گوشت چرخ‌كرده
- يك پيمانه يا 70 گرم خمير داخل نان فانتزي
- يك عدد تخم‌مرغ (زده شود) [آشنايي با خواص تخم‌مرغ]
- روغن به مقدار لازم
- نصف قاشق چاي‌خوري پودر زعفران

  طرز تهيه:

1 – يك ظرف مخصوص مايكروفر آماده كرده و روغن زيتون را به همراه پياز و سير خردشده و ادويه‌جات (شامل پودر تخم‌گشنيز، زيره سبز، پودر زنجبيل و دارچين) در آن بريزيد و بدون در، داخل مايكروفر قرار دهيد. مايكروفر را روي قدرت 100درصد و به مدت 5 دقيقه تنظيم كنيد. طي اين مدت، يك‌بار در مايكروفر را باز كنيد و مواد را هم بزنيد. [آشنايي با خواص زنجبيل]
2 – پس از گذشت 5 دقيقه، ظرف حاوي مواد را از مايكروفر بيرون آوريد و كشمش، گشنيز خردشده، بادام، گوشت چرخ‌كرده، پودر زعفران، خمير نان و تخم‌مرغ را به آن اضافه كرده و با دست خوب ورز دهيد. سپس مقدار يك‌چهارم فنجان از اين مخلوط را دردست به شكل گلوله درآوريد.  تمام مواد را به همين صورت درآوريد.
3 – حالا يك ظرف بزرگ مخصوص مايكروفر را آماده كرده و داخل آن را با روغن چرب كنيد. سپس كوفته‌ها را به صورت يك لايه در كف ظرف چيده و بدون گذاشتن در، به مدت 7 دقيقه روي قدرت 100درصد روشن كنيد تا كوفته‌ها بپزد.
نكته يك: درصورتي كه كوفته‌ها طي اين مدت نپختند، اين مدت را چند دقيقه بيشتر كنيد.
نكته 2: باتوجه به اينكه همه كوفته‌ها يكباره در ظرف جا نمي‌شوند، پخت كوفته‌ها را در 2 يا حتي 3 مرحله انجام دهيد.
در پايان پخت، همه كوفته‌ها را روي هم در يك ظرف ريخته و 2 تا 3 دقيقه در مايكروفر گرم كنيد. كوفته‌ريزه را مي‌توانيد به همراه ماست و خيار و نان ميل كنيد.برچسبها : خوراک - کوفته - ریزه
نوشته شده توسط آشپز در پنجشنبه 15 اسفند 1387 ساعت 00:04
خوراك مرغ و لوبيا قرمز | خوراکهای متنوعبراي پخت مرغ در فر اجاق گاز، روش‌هاي مختلفي وجود دارد.
يكي از آنها پخت مرغ تكه شده همراه سبزيجات مختلف از جمله هويج، سير، پياز، سيب‌زميني و طعم‌دهنده‌هاي ديگر در ظروف مخصوص سراميكي يا پيركس است.
در كشور بلغارستان نيز همين تنوع در روش پخت و همچنين تركيب مواد همراه آن وجود دارد ولي يكي از رايج‌ترين اين تركيب‌ها - در همين روش- لوبياقرمز و سبزيجات معطر مختلفي از جمله رزماري است كه در فصل بهار در طبيعت يافت مي‌شود.

مواد لازم براي 4 تا 6 نفر:

- 250 گرم لوبيا قرمز
- 8 تا 12 تكه مرغ
- 3 عدد پياز بزرگ كه به صورت درشت خلالي شده
- يك چهارم قاشق چاي‌خوري پودر آويشن يا ارگانو
- يك قاشق چاي‌خوري سرپر رزماري تازه خرد شده
- نوك قاشق چاي‌خوري جوزهندي رنده شده
- دوسوم پيمانه خامه
- يك قاشق سوپ‌خوري فلفل قرمز
- نمك و فلفل به ميزان لازم
- چند شاخه رزماري براي تزئين

طرز تهيه:

1‌ - فر اجاق‌گاز را روي 180 درجه سانتي‌گراد يا 350درجه فارنهايت از پيش گرم كنيد. لوبياها را نيز از شب قبل خيس كرده، پس از چند بار تعويض آب، آن را بپزيد. تكه‌هاي مرغ را هم پاك كنيد و بشوييد، سپس داخل سبدي قرار دهيد تا‌آب اضافي آن خارج شود. پس از آن مقداري نمك و فلفل سياه روي آنها بپاشيد و در ظرفي بگذاريد تا طعم‌دار شوند.
2 - حالا كف ظرف سراميكي يا پيركس را با كمي روغن مايع چرب كنيد و بعد نصف مقدار پيازها را در كف ظرف ريخته، نيمي از لوبياهاي پخته را نيز روي پياز بريزيد. پس از آن يك لايه ديگر پياز ريخته، روي آن را با باقيمانده لوبيا قرمز بپوشانيد.
3 - در كاسه ديگري سركه را با آويشن، رزماري و جوزهندي مخلوط كنيد و آن را روي پياز و لوبيا قرمز بريزيد. در ظرف ديگري خامه را با فلفل قرمز مخلوط كنيد.
4 - ابتدا مرغ را داخل مخلوط خامه و فلفل ريخته، خوب به مواد آغشته كنيد، سپس روي لوبياها بريزيد. دهانه ظرف را با ورق آلومينيومي پوشانده، به مدت يك ساعت و نيم داخل فر - با همان درجه حرارتي كه از پيش روشن كرده بوديد- قرار دهيد.

البته در يك ربع آخر، ورق فويل آلومينيوم را از روي ظرف برداريد تا مرحله پخت غذا بدون در ادامه پيدا كند. در پايان، غذا را با چند برگ رزماري تازه تزئين كرده، به همراه ليموترش آماده پذيرايي كنيد.برچسبها : خوراک - مرغ - لوبیا - قرمز
نوشته شده توسط آشپز در چهارشنبه 07 اسفند 1387 ساعت 22:13
خوراك ماهي و سبزيجات | ماهي ميگو و غذاهاي دريااين روزها متخصصان تغذيه، جايگزين‌كردن گوشت‌هاي سفيد، به‌ويژه ماهي و ميگو را به جاي گوشت‌هاي قرمز، به‌عنوان الگويي مناسب براي تغذيه توصيه مي‌كنند
 اگر شما هم مي‌خواهيد غذايي سالم و سريع با استفاده از ماهي بخوريد، طبق دستور زير عمل كنيد. ماهي ‌همراه سبزيجات مختلف، هم غذايي پرخاصيت و كامل است و هم طعم‌ و مزه خوبي دارد. براي پختن اين خوراك حدود نيم ساعت زمان لازم است.

  مواد لازم براي 4 نفر:

- ماهي شير (به تكه‌هاي متوسط خرد شود)؛700گرم
- بادمجان؛ يك عدد
- فلفل دلمه‌اي قرمز يا سبز حلقه شده؛ يك عدد
- قارچ خرد شده؛ سه‌چهارم پيمانه
- پياز بزرگ خلالي خرد شده؛ يك عدد
- روغن زيتون؛ 2 قاشق سوپ‌خوري
- سير له شده؛ يك حبه
- سركه؛ نصف پيمانه
- گوجه‌فرنگي ريز خرد شده؛ 250 گرم
- سس گوجه‌فرنگي؛ 2 قاشق سوپ‌خوري
- آويشن خشك شده؛ نوك قاشق چاي‌خوري
- برگ‌بو؛ يك عدد
- نمك و فلفل؛ به مقدار لازم
- پنير پيتزاي رنده شده؛ نصف پيمانه

  روش تهيه:

1 - بادمجان را شسته و پوست بكنيد، سپس آن را به‌صورت نگيني خرد كنيد و در سبدي بريزيد تا آب اضافه آن خارج شود. كدو را نيز به‌همين صورت پوست كنده، خرد كنيد. حالا روغن زيتون را در ظرف گود مخصوص مايكروفر بريزيد و يك دقيقه با حداكثر قدرت، حرارت دهيد تا داغ شود.
نكته: براي جلوگيري از پاشيدن قطرات روغن به ديواره‌هاي مايكروفر روي ظرف، در مخصوص‌اش را بگذاريد.
2 - وقتي روغن داغ شد، سبزيجات – بادمجان، كدو، قارچ، فلفل دلمه‌اي، پياز و سير- را داخل آن بريزيد و 5 دقيقه روي بيشترين درجه، حرارت دهيد تا سرخ شوند. در اين فاصله، دوبار در مايكروفر را باز كنيد و مواد را هم بزنيد.
3 - پس از اينكه سبزيجات سرخ شدند، گوجه‌فرنگي خرد شده و رب‌گوجه‌فرنگي را ‌همراه برگ‌بو، نمك، فلفل و نصف سركه به آنها اضافه كنيد.
4 - حالا يك ظرف پيركس متوسط آماده كرده، همه اين مواد  را در آن بريزيد و در ظرف را بگذاريد؛ سپس 10 دقيقه، روي بيشترين درجه، حرارت دهيد. در اين مدت سه يا چهار بار مواد را هم بزنيد.
5 - پس از  اين مدت، قطعات ماهي را همراه باقيمانده سركه و كمي نمك در ظرفي جداگانه بريزيد و 4دقيقه با بيشترين حرارت بپزيد. سپس تكه‌هاي ماهي را با مخلوط سبزيجات بپوشانيد و پنير پيتزاي رنده شده را روي آن بريزيد. درآخر در ظرف را بگذاريد و 2 دقيقه حرارت دهيد تا پنير روي مواد آب شود.برچسبها : خوراک - ماهی - سبزیجات
نوشته شده توسط آشپز در چهارشنبه 07 اسفند 1387 ساعت 22:02
خوراك ميگو و سبزيجات | ماهي ميگو و غذاهاي درياوقتي هوا رو به گرمي‌ مي‌رود، خوردن خوراك‌هاي مختلف به عنوان شام بسيار مي‌چسبد؛ به خصوص آنكه زود هم آماده شود.
 اين خوراك علاوه بر اينكه اين ويژگي را دارد، به خاطر وجود ميگو در آن، يك خوراك رسمي و پرخاصيت است. بنابراين شما مي‌توانيد آن را براي پذيرايي از مهمانان‌تان نيز بپزيد.
پس اگر مهماني سرزده داشتيد، نگراني به خود راه ندهيد. چون بعد از گذشت نيم ساعت به راحتي مي‌توانيد با غذايي مناسب و خوشمزه از او پذيرايي كنيد.

زمان لازم براي آماده‌سازي: 3 دقيقه
زمان لازم براي پخت:‌12 دقيقه

  مواد لازم:

- ميگوي پاك‌كرده؛ 175 گرم
- پودر كاري؛ يك قاشق چاي‌خوري
- نخود سبز تازه؛ 115 گرم يا يك پيمانه
-ذرت كنسرو شده؛ 115 گرم يا يك پيمانه
- كدوي سبز؛ 2 عدد متوسط
- فلفل دلمه‌اي سبز يا قرمز؛ يك عدد
- آب‌ليموترش؛ يك قاشق سوپ‌خوري
- پودر تخم گشنيز؛ يك قاشق چاي‌خوري سرخالي
- نمك و فلفل قرمز؛ به مقدار كافي
- برگ تازه گشنيز؛ چند برگ

 روش پخت:

1 - ابتدا ميگو را همراه كمي نمك در قابلمه‌اي داراي مقداري آب بريزيد و بگذاريد 5دقيقه روي شعله اجاق‌گاز بپزد. در اين فاصله كدو را بشوييد و همان‌طور با پوست حلقه‌حلقه كنيد و بعد فلفل دلمه‌اي را نيز شسته، خرد كنيد؛ سپس ميگو را داخل سبدي بريزيد تا آب اضافي آن خارج شود.
2-  از طرفي ديگر تابه بزرگي آماده كرده، كمي روغن در آن بريزيد و روي شعله اجاق‌گاز قرار دهيد تا داغ شود.حالا ميگوي پخته‌شده را همراه پودر كاري در روغن بريزيد و تفت دهيد. در اين فاصله نخودسبز را در كاسه‌اي حاوي آب بريزيد و روي اجاق‌گاز قرار دهيد تا بپزد.
3 - بعد از اينكه نخودسبز كاملا پخت، آن را  همراه فلفل دلمه‌اي، ذرت و كدو به ميگوي سرخ شده اضافه كنيد و 5 دقيقه تفت دهيد.
4 - پس از اين مدت، خوراك را با اضافه كردن تخم گشنيز، نمك، پودر فلفل قرمز و آب‌ليموترش طعم‌دار كنيد و يك دقيقه ديگر حرارت دهيد. در پايان خوراك را در ظرف مورد نظر كشيده، با چند برگ گشنيز تزيين كنيد.برچسبها : خوراک - میگو - سبزیجات
نوشته شده توسط آشپز در چهارشنبه 07 اسفند 1387 ساعت 21:17
تبلیغات - Tablighat - Advertise
تفال - Tafaol - به سه زبان - in Three languages - فارسی - finglish - English | مقدمه

قابل توجه علاقمندان به شعر حافظ لازم پيش از تفال مجدد :
1- پنج صلوات بفرستيد
2- سوره حمد را خلوص نيت بخواندي
3- بر شهداي اسلام صلوات بفرستيد
4- ضمن خلوص قلب نيت کنيد
5- از قبل صفحات زوج و فرد را درنظر بگيريد و آنگاه ديوان را بگشاييد.

1- Dispatch Five Salavat
2- Read Sura Hamd with Sincerity
3- Dispatch salavat for Quran martyrs
4- the purity of your intentions Heart
5- before even and odd pages, and then consider the open court.

لطفا دیدگاه ارزشمند خود در خصوص آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی بفرمایید
نوشته هاي پيشين
:: توجه :: براي مشاهده هر پوشه يا مطلب کافيست بروي عنوان آن کليک نمائيد تا باز يا بسته شود
صفحات: [1]  [2]  [3]  [4]  [5]  [6]  [7]  [8]  [9]  [10]  [11]  [12]  
صفحه بعدي - صفحه شانسي - صفحه قبلي
ليست برچسبهاي وبلاگ