CloseMaximizeMinimize تبلیغات وبلاگ
آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی -ب آموزش آشپزی و غذاهاي ايراني - غذاهای ایرانی - اشپزی - آشپزي ایرانی - اشپزي - Amozeshe Ashpazi
آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی | دسته بندی غذا دستوارت طبخ غذاهای ایرانی| Daste bandi ghazahaye irani
گزيده اي از : آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی
تبلیغات - Tablighat - Advertise
نتیجه جستجو برای عدسی ( تعداد نتایج 4 )
عدسي؛ مقوي و پر انرژي | سوپ ها


اگر در يكي از بعدازظهرهاي ماه مبارك رمضان شما زودتر از خانم شاغلتان به خانه رسيده‌ايد و حداقل يكي دو ساعت وقت تا هنگام افطار باقي مانده است
علاوه بر آماده‌كردن چاي و سوروسات افطاري، مي‌توانيد شامل نان، كره، پنير، عسل و موادي مانند اينها، براي درست‌كردن يك  غذاي مقوي كه مي‌تواند به جاي شام نيز مورد استفاده قرار گيرد دست به‌كار شويد، فقط كمي سرعت عمل لازم است.
پس به سراغ كابينت مخصوص حبوبات رفته و به دنبال عدس در ميان بقيه حبوبات بگرديد. پس از پيداكردن عدس، يك و نيم پيمانه پلوپزي از آن را در داخل سيني سفيدرنگي ريخته و پاك كنيد. بعد از اينكه از نبودن خرده‌سنگ در ميان عدس‌ها مطمئن شديد، آن را بشوييد و بعد در قابلمه متوسطي حاوي مقداري آب بريزيد و با در روي اجاق گاز قرار دهيد تا بپزد. زمان لازم براي پخت عدسي باتوجه به نوع آن متغير است، ولي معمولا براي اين منظور يك ساعت و نيم زمان كافي است.
در اين فاصله زماني، يك عدد پياز بزرگ را پوست گرفته و پس از شست‌وشو به صورت خلالي و يا ريز خرد كنيد. حالا نوبت به سرخ‌كردن پياز مي‌رسد. بنابراين داخل تابه‌اي كوچك 2 قاشق سوپ‌خوري روغن مايع مخصوص سرخ‌كردني بريزيد و پياز خردشده را در آن تفت دهيد. در مراحل پاياني سرخ‌شدن پياز، به آن يك قاشق چاي‌خوري سرخالي زردچوبه هم اضافه كرده و پس از چندبار هم‌زدن، شعله اجاق‌گاز را خاموش كنيد. از طرف ديگر قابلمه كوچكي آماده كنيد و 3 عدد سيب‌زميني متوسط را بعد از شست‌وشو داخل آن بريزيد و بگذاريد بپزد.
مدت‌زمان لازم براي پخت سيب‌زميني هم معمولا يك ساعت است، ولي 10 الي 15 دقيقه پيش از پايان زمان پخت سيب‌زميني، 3 عدد تخم‌مرغ را هم با دقت، ‌داخل آب سيب‌زميني درحال پخت قرار دهيد و مراقب باشيد نشكنند.
 البته پيش از آن، تخم‌مرغ‌ها را از يخچال خارج كرده و 2 دقيقه زير آب داغ شير بگيريد تا تغيير دماي ناگهاني، سبب شكستن آنها نشود.
در پايان، پس از پخته‌شدن سيب‌زميني‌ها و تخم‌مرغ‌ها، پوست آنها را كنده و سيب‌زميني‌ها را به‌صورت درشت خرد كنيد، ولي درمورد تخم‌مرغ‌ها، تنها پوست‌گرفتن آنها كافي است.
سپس مواد را به همراه پيازداغ به عدس پخته‌شده اضافه كرده و با افزودن نمك و فلفل‌سياه و همچنين مقدار 50 گرم كره و 2 قاشق غذاخوري آب ليموترش تازه، قابلمه را به مدت 10 دقيقه روي اجاق‌گاز قرار دهيد تا به اصطلاح غذا جابيفتد.
نكته: اگر تا افطار، زمان كمي باقي مانده است، پخت عدسي و سيب‌زميني را در داخل ديگ زودپز انجام دهيد.
حالا اين عدسي خوشمزه و پرانرژي را به بقيه مخلفات سفره افطارتان اضافه كرده و همسرتان را با سفره و به‌خصوص اين غذاي لذيذ مفصل خوشحال و متعجب كنيد.

برچسبها : عدسی - مقوی - انرژی
نوشته شده توسط آشپز در آدینه 14 فروردین 1388 ساعت 02:38
عدسی | خوارک لذیذ کیاهخوارانمواد لازم ( برای 5 یا 6 نفر ) :

عدس  2 فنجان
کره  100 گرم
پیاز متوسط  2 عدد
تخم مرغ  3 یا 4 عدد
رب گوجه فرنگی  یک قاشق سوپخوری

طرز تهیه :

 پیاز  را خرد کرده و با کره  و زردچوبه کمی سرخ کنید. عدس  خیس کرده را با 3 لیوان آب داغ به پیاز اضافه کنید و با شعله ملایم بگذارید بپزد. رب گوجه فرنگی  را هم کمی در روغن تفت داده و با نمک و فلفل به عدسی اضافه کنید. تخم مرغ  ها را شکسته و کم کم به عدسی اضافه کرده و کمی آن را هم بزنید . وقتی تخم مرغ ها سفت شد، عدسی آماده سرو کردن می باشد.برچسبها : عدسی
نوشته شده توسط آشپز در یکشنبه 12 آبان 1387 ساعت 04:25
عدسی؛ مقوی برای افطار | ماه مبارک رمضاناگر در یكی از بعد از ظهرهای ماه مبارك رمضان از سر کار خود، به خانه رسیده‌اید و حداقل یكی دو ساعت وقت تا هنگام افطار باقی مانده است، علاوه بر آماده ‌كردن چای و سور و سات افطاری شامل نان، كره، پنیر، عسل و ... ، می‌توانید برای درست‌كردن یك غذای مقوی كه می‌تواند به جای شام نیز مورد استفاده قرار گیرد دست به‌كار شوید، فقط كمی سرعت عمل لازم است.
پس به سراغ كابینت مخصوص حبوبات رفته و به دنبال عدس در میان بقیه حبوبات بگردید. پس از پیداكردن عدس، یك و نیم پیمانه پلوپزی از آن را در داخل سینی سفیدرنگی ریخته و پاك كنید. بعد از اینكه از نبودن خرده ‌سنگ در میان عدس‌ها مطمئن شدید، آن را بشویید. بعد در قابلمه متوسطی حاوی مقداری آب بریزید و با در روی اجاق گاز قرار دهید تا بپزد. زمان لازم برای پخت عدسی با توجه به نوع آن متغیر است، ولی معمولا برای این منظور یك ساعت و نیم زمان كافی است.
در این فاصله ی زمانی، یك عدد پیاز بزرگ را پوست گرفته و پس از شست‌وشو به صورت خلالی یا ریز خرد كنید. حالا نوبت به سرخ‌كردن پیاز می‌رسد. بنابراین داخل تابه‌ای كوچك 2 قاشق سوپ‌خوری روغن مایع مخصوص سرخ‌كردنی بریزید و پیاز خردشده را در آن تفت دهید. در مراحل پایانی سرخ ‌شدن پیاز، به آن یك قاشق چای‌خوری سرخالی زردچوبه هم اضافه كرده و پس از چند بار هم‌زدن، شعله اجاق‌گاز را خاموش كنید. از طرف دیگر قابلمه كوچكی آماده كنید و 3 عدد سیب‌زمینی متوسط را بعد از شست‌وشو داخل آن بریزید و بگذارید بپزد.
مدت ‌زمان لازم برای پخت سیب‌زمینی هم معمولا یك ساعت است، ولی 10 الی 15 دقیقه پیش از پایان زمان پخت سیب‌زمینی، 3 عدد تخم‌مرغ را هم با دقت، ‌داخل آب سیب‌زمینی درحال پخت قرار دهید و مراقب باشید نشكنند.
البته پیش از آن، تخم‌مرغ‌ها را از یخچال خارج كرده و 2 دقیقه زیر آب داغ شیر بگیرید تا تغییر دمای ناگهانی، سبب شكستن آنها نشود.
در پایان، پس از پخته‌شدن سیب‌زمینی‌ها و تخم‌مرغ‌ها، پوست آنها را بگیرید و سیب‌زمینی‌ها را به‌صورت درشت خرد كنید، ولی درمورد تخم‌مرغ‌ها، تنها پوست‌گرفتن آنها كافی است.
سپس مواد را به همراه پیاز داغ به عدس پخته‌شده اضافه كرده و با افزودن نمك و فلفل ‌سیاه و همچنین 50 گرم كره و 2 قاشق غذاخوری آب لیمو ترش تازه، قابلمه را به مدت 10 دقیقه روی اجاق‌ گاز قرار دهید تا به اصطلاح غذا جا بیفتد.
حالا این عدسی خوشمزه و پرانرژی را به بقیه مخلفات سفره ی افطارتان اضافه كنید و خانواده ی خود را با سفره و به‌خصوص این غذای لذیذ، خوشحال كنید.

نكته:
اگر تا افطار، زمان كمی باقی مانده است، پخت عدسی و سیب‌زمینی را در داخل دیگ زودپز انجام دهید.برچسبها : عدسی - مقوی - برای - افطار
نوشته شده توسط آشپز در آدینه 10 آبان 1387 ساعت 16:50
سالاد عدسي يک | سالادهامواد لازم :  
عدس  2 فنجان
نمك  قدري
فلفل  قدري
پياز  قدري

طرز تهيه :

مقداري عدس را پخته آبش را بدور ريخته و مقداري سرکه و روغن و نمک با آن آميخته بگذاريد سرد شود ، اگر ليمو را ريز ريز کرده رويش بريزيد ، خوشمزه تر خواهد شد.

 برچسبها : سالاد - عدسی - عدسی
نوشته شده توسط آشپز در دوشنبه 26 فروردین 1387 ساعت 08:44
تبلیغات - Tablighat - Advertise
تفال - Tafaol - به سه زبان - in Three languages - فارسی - finglish - English | مقدمه

قابل توجه علاقمندان به شعر حافظ لازم پيش از تفال مجدد :
1- پنج صلوات بفرستيد
2- سوره حمد را خلوص نيت بخواندي
3- بر شهداي اسلام صلوات بفرستيد
4- ضمن خلوص قلب نيت کنيد
5- از قبل صفحات زوج و فرد را درنظر بگيريد و آنگاه ديوان را بگشاييد.

1- Dispatch Five Salavat
2- Read Sura Hamd with Sincerity
3- Dispatch salavat for Quran martyrs
4- the purity of your intentions Heart
5- before even and odd pages, and then consider the open court.

لطفا دیدگاه ارزشمند خود در خصوص آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی بفرمایید
نوشته هاي پيشين
:: توجه :: براي مشاهده هر پوشه يا مطلب کافيست بروي عنوان آن کليک نمائيد تا باز يا بسته شود
صفحات: [1]  
صفحه بعدي - صفحه شانسي - صفحه قبلي
ليست برچسبهاي وبلاگ