CloseMaximizeMinimize تبلیغات وبلاگ
آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی -ب آموزش آشپزی و غذاهاي ايراني - غذاهای ایرانی - اشپزی - آشپزي ایرانی - اشپزي - Amozeshe Ashpazi
آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی | دسته بندی غذا دستوارت طبخ غذاهای ایرانی| Daste bandi ghazahaye irani
گزيده اي از : آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی
تبلیغات - Tablighat - Advertise
نتیجه جستجو برای کاچی ( تعداد نتایج 5 )
كاچي به از هيچي | دسرهاكاچي ازجمله دسرهاي سنتي ايراني است كه در بعضي از مناطق جنوبي كشور و همچنين آ‌ذربايجان، آن را در روزهاي عاشورا و تاسوعا به عنوان نذري مي‌پزند.
اين دسر گرم و پرانرژي در روزهاي سرد زمستاني كه عزيزانتان به خوردن مواد مقوي و شيرين نياز بيشتري دارند، بسيار مناسب است.

مواد لازم:

- آرد برنج، يك قاشق سوپ‌خوري
- آرد گندم، يك پيمانه
- كره، 100 گرم
- شكر، 2 پيمانه
- گلاب، يك استكان چاي‌خوري كوچك
- زعفران ساييده‌شده، يك قاشق مرباخوري
- آب، 3 پيمانه

طرز تهيه:

1 - ابتدا در يك قابلمه استيل آب و شكر ريخته و روي حرارت ملايم اجاق‌گاز قرار دهيد و مرتب هم بزنيد تا شكر در آب حل شود، سپس زعفران را اضافه كنيد و بعد از گذشت چند دقيقه، گلاب را بيفزاييد. بعد از اينكه شيره حالت قوام يافته پيدا كرد، شعله اجاق‌گاز را خاموش كنيد.
نكته1: شيره قوام يافته بايد مانند شيره مربا غليظ و كشدار شود.
نكته2: گلاب را در مرحله پاياني قوام‌آمدن شيره اضافه كنيد تا عطر آن از بين نرود.
2 - كره را در يك قابلمه متوسط ريخته و روي حرارت ملايم اجاق‌گاز قرار دهيد. پس از اينكه كره آب شد، آرد گندم را بيفزاييد و مرتب هم بزنيد تا آرد تغييررنگ پيدا كرده و طلايي متمايل به قهوه‌اي شود.
حالا نوبت به اضافه‌كردن آرد برنج است. پس از اينكه آرد برنج را نيز افزوديد، مخلوط آردي را روي حرارت ملايم اجاق‌گاز آن‌قدر هم بزنيد تا مخلوط سرخ شود.
نكته: براي اينكه از كافي‌بودن ميزان سرخ‌شدن اين مخلوط آردي مطمئن شويد، با يك قاشق چاي‌خوري كمي از آرد سرخ‌شده را داخل آب بريزيد؛ اگر حباب از آن خارج شد، به معناي سرخ‌شدن آرد است.
3 - پس از آماده‌شدن آرد، شيره را به آن اضافه كنيد و مرتب آن را روي شعله ملايم اجاق‌گاز هم بزنيد. اين مدت زمان حداقل يك‌ربع به طول مي‌انجامد.
4 - در اين مرحله بايد كاچي را دم كنيد. بنابراين قابلمه را روي شعله‌پخش‌كن قرار داده و روي در آن دم‌كني بگذاريد. حالا اجازه بدهيد تا حدود نيم ساعت الي 45دقيقه كاچي دم بكشد. بعد از اين مدت آن را در ظرف موردنظر بريزيد و سرو كنيد.
نكته: غلظت كاچي بايد مانند فرني نه خيلي سفت و نه خيلي شل باشد.برچسبها : کاچی - هیچی
نوشته شده توسط آشپز در چهارشنبه 14 اسفند 1387 ساعت 23:54
كاچي | ماه مبارک رمضان

(براي چهار نفر) :

مواد لازم:

آرد گندم     250 گرم
كره      500 گرم
شكر      500 گرم 
زعفران       يك مثقال
آب       500 ميلي ليتر
گلاب      60 ميلي ليتر

 طرز تهيه:

 شكر را با آب مي جوشانيم تا شكر آب شود و كاملاً حل گردد. سپس كره را در ظرفي قرار داده و روي حرارت مي گذاريم تا آب بشود، آنگاه آرد را اضافه كرده و بهم مي زنيم تا سرخ شود، حرارت را ملايم كرده و شربت آماده شده را همراه با زعفران و گلاب به آرد سرخ شده اضافه مي كنيم و مرتب بهم مي زنيم تا آرد كاملاً صاف شود. در صورتيكه مايع كمي غليظ شد مختصري آب جوش به آن اضافه مي كنيم.برچسبها : کاچی - ماه - رمضان
نوشته شده توسط آشپز در دوشنبه 11 شهریور 1387 ساعت 20:20
كاچي | دسرهامواد لازم :   

آرد سفيد  500 گرم
روغن  500 گرم
شكر  1000 گرم
زعفران  4.7 گرم
آب  12 فنجان
گلاب  0.5 فنجان

 طرز تهيه :

مانند حلوا آرد را سرخ ميكنيم و شكر را با 10 تا 12 ليوان آب مي جوشانيم تا شكر آب شود ، شربت را از صافي رد ميكنيم و زعفران حل شده در آب جوش را با شربت مخلوط ميكنيم و حرارت آرد سرخ شده را ملايم ميكنيم و بعد شربت آماده شده را بتدريج داخل آرد سرخ شده مي ريزيم و مرتب بهم ميزنيم تا ارد كاملا صاف شود ، بعد كاچي را ميگذاريم آهسته بجوشد و به روغن بيافتد در صورتيكه مايه كمي غليظ شود مختصري آب به آن اضافه ميكنيم ( توضيح آنكه آرد كاچي را بايد كمي كمتر از حلوا سرخ كرد و كافي است كه رنگ آن طلائي شود و نيز كاچي را با آرد برنج هم ميتوان تهيه نمود و كافي است كه بجاي آرد گندم آرد برنج مصرف كنيم ) .
در صورت رعايت مقادير مواد اوليه اين دسر براي 4 تا 6 نفر کافيست


 برچسبها : کاچی - دسر
نوشته شده توسط آشپز در یکشنبه 09 تیر 1387 ساعت 10:54
كاچي | دسرها مواد لازم:

2 ليوان   آرد
2 ليوان   شكر
250 تا 300 گرم   كره
نصف فنجان   گلاب
يك قاشق چايخوري   زعفران سائيده
50 گرم   خلال بادام
كمي   پودر پسته و دارچين
 

طرز تهيه:

شكر را با 4 ليوان آب مي گذاريم بجوشد. سپس آن را صاف كرده، زعفران حل شده و گلاب را به آن اضافه مي كنيم و آن را كنار مي گذاريم. كره را در يك قابلمه ريخته، پس از آب شدن كره آرد را كم كم اضافه مي كنيم. بعد با قاشق چوبي آن را مرتب به هم مي زنيم. شعله را ملايم كرده و به هم زدن آن ادامه مي دهيم تا رنگ آرد طلايي شود ( براي تهيه كاچي نياز به سرخ كردن آرد نمي باشد). در اين مرحله نصف قاشق چايخوري نمك اضافه كرده و قابلمه را از روي حرارت برمي داريم و شربت را كم كم به آن اضافه مي كنيم و مرتب به هم مي زنيم تا مايع صاف و يك دست شود. خلال بادام را هم اضافه مي كنيم و ظرف را مجدداً روي حرارت ملايم قرار مي دهيم تا كاچي جا بيفتد . در صورتي كه كاچي كمي سفت شد، مي توانيم يك ليوان آب به آن اضافه كنيم و مي گذاريم كاچي به روغن بيفتد.

 در بعضي از نقاط ايران به كاچي چند عدد تخم مرغ اضافه مي كنند و در آن را مي گذارند تا تخم مرغ ها خودش را بگيرد. معمولاً اين نوع كاچي را براي خانم هاي تازه زايمان كرده، مي پزند.

براي تزئين روي كاچي مي توانيم از پودر دارچين و پودر پسته استفاده كنيم.

 نكات تغذيه اي :

كاچي يك دسر ايراني مي باشد، ولي مي توان آن را در شام به عنوان غذا به همراه نان ميل كرد. كاچي به علت دارا بودن آرد و كره داراي انرژي زيادي مي باشد و با افزودن تخم مرغ اين انرژي بيشتر مي شود. به عنوان مثال، انرژي حاصل از كره و آرد، به تنهايي، با مقادير داده شده در تهيه اين كاچي ، 3115 كالري مي باشد كه انرژي قابل توجهي است. به همين دليل براي افراد لاغر و كساني كه دچار ضعف مي شوند، دسر مناسبي مي باشد.برچسبها : کاچی - دسر
نوشته شده توسط آشپز در آدینه 20 اردیبهشت 1387 ساعت 13:55
کاچی به روش سنتی | طباخی سنتیمواد لازم:
2 ليوان آرد
2 ليوان نبات کوبیده شده
250 تا 300 گرم روغن زرد
نصف فنجان گلاب
يك قاشق چايخوري زعفران سائيده
50 گرم خلال بادام
كمي پودر پسته و دارچين
طرز تهيه:
نبات کوبیده شده را با 4 ليوان آب مي گذاريم بجوشد. سپس آن را صاف كرده، زعفران حل شده و گلاب را به آن اضافه مي كنيم و آن را كنار مي گذاريم. روغن زرد (یا کره گوسفند آب شده که آن را روغن زرد ميناميم) را در يك قابلمه ريخته، پس از آب شدن روغن زرد آرد را كم كم اضافه مي كنيم. بعد با قاشق چوبي آن را مرتب به هم مي زنيم. شعله را ملايم كرده و به هم زدن آن ادامه مي دهيم تا رنگ آرد طلايي شود ( براي تهيه كاچي نياز به سرخ كردن آرد نمي باشد). در اين مرحله نصف قاشق چايخوري نمك اضافه كرده و قابلمه را از روي حرارت برمي داريم و شربت را كم كم به آن اضافه مي كنيم و مرتب به هم مي زنيم تا مايع صاف و يك دست شود. خلال بادام را هم اضافه مي كنيم و ظرف را مجدداً روي حرارت ملايم قرار مي دهيم تا كاچي جا بيفتد . در صورتي كه كاچي كمي سفت شد، مي توانيم يك ليوان آب به آن اضافه كنيم و مي گذاريم كاچي به روغن بيفتد. معمولاً اين نوع كاچي را براي خانم هاي تازه زايمان كرده، مي پزند. از آنجایی که این غذا دارای خواص غذايي سرشاری است, خوردن آن را به دختراني که به دوران بلوغ ميرسند توصيه مي کنيم.برچسبها : کاچی - روش - سنتی
نوشته شده توسط آشپز در یکشنبه 01 اردیبهشت 1387 ساعت 15:05
تبلیغات - Tablighat - Advertise
تفال - Tafaol - به سه زبان - in Three languages - فارسی - finglish - English | مقدمه

قابل توجه علاقمندان به شعر حافظ لازم پيش از تفال مجدد :
1- پنج صلوات بفرستيد
2- سوره حمد را خلوص نيت بخواندي
3- بر شهداي اسلام صلوات بفرستيد
4- ضمن خلوص قلب نيت کنيد
5- از قبل صفحات زوج و فرد را درنظر بگيريد و آنگاه ديوان را بگشاييد.

1- Dispatch Five Salavat
2- Read Sura Hamd with Sincerity
3- Dispatch salavat for Quran martyrs
4- the purity of your intentions Heart
5- before even and odd pages, and then consider the open court.

لطفا دیدگاه ارزشمند خود در خصوص آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی بفرمایید
نوشته هاي پيشين
:: توجه :: براي مشاهده هر پوشه يا مطلب کافيست بروي عنوان آن کليک نمائيد تا باز يا بسته شود
صفحات: [1]  
صفحه بعدي - صفحه شانسي - صفحه قبلي
ليست برچسبهاي وبلاگ