CloseMaximizeMinimize تبلیغات وبلاگ
آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی -ب آموزش آشپزی و غذاهاي ايراني - غذاهای ایرانی - اشپزی - آشپزي ایرانی - اشپزي - Amozeshe Ashpazi
آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی | دسته بندی غذا دستوارت طبخ غذاهای ایرانی| Daste bandi ghazahaye irani
گزيده اي از : آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی
تبلیغات - Tablighat - Advertise
نتیجه جستجو برای کدو ( تعداد نتایج 57 )
كوكوي كدو سبز | دلمه و کوکوكوكوها از جمله غذاهاي ساده و سبك مناسب فصل تابستان هستند. شما حتي مي‌توانيد يكي از انواع آنها را درست‌ كنيد و براي پيك‌نيك ببريد.

كوكوها در حالت سرد هم خوشمزه و لذيذ هستند. كوكوي كدو  نيز از اين امر مستثنا نيست. اين كوكو را به روش‌هاي مختلفي درست مي‌كنند كه رايج‌ترين آنها 2 روش زير است:

روش اول:
مواد لازم:
- 3 عدد كدوي متوسط
- 4 عدد تخم‌مرغ
- يك قاشق سوپ‌خوري آرد سفيد
- 2 قاشق سوپ‌خوري شكر
- نوك قاشق چاي‌خوري زعفران ساييده شده
- نوك قاشق چاي‌خوري دارچين
- نمك به مقدار لازم
- مقداري روغن براي سرخ كردن

طرز تهيه:
 كدوها را شسته و پس از پوست كندن، با رنده درشت رنده كنيد. كدوهاي رنده شده را در كاسه بلوري بزرگي بريزيد و همه مواد شامل تخم‌مرغ، آرد، شكر، نمك، زعفران و دارچين را به آن اضافه كنيد و خوب هم بزنيد تا مواد كاملا با هم مخلوط شوند. در تابه گردي با اندازه متوسط، مقداري روغن بريزيد و روي شعله اجاق گاز قرار دهيد و بگذاريد داغ شود؛ سپس مواد را داخل تابه بريزيد و شعله اجاق گاز را براي مدت يك دقيقه زياد كرده و سپس كم كنيد، در ظرف را بگذاريد تا كدو پخته شده و كوكو به اصطلاح خودش را بگيرد.

پس از اينكه يك طرف كوكو سرخ شد، آن را مانند كوكوي سبزي برش بزنيد و هر تكه را برگردانيد و طرف ديگر را هم در روغن سرخ كنيد.

نكته 1: شما مي‌توانيد به جاي آنكه شكر را در مواد كوكو بريزيد، آن را از مواد داخل كوكو حذف كرده ولي با كمي آب مخلوط كنيد و روي حرارت بگذاريد تا كمي قوام بيايد، سپس بعد از آماده شدن كوكو، اين شربت را روي كوكو بريزيد و سرو كنيد.

نكته 2: براي خوشرنگ شدن اين كوكو علاوه بر زعفران، از رب گوجه فرنگي هم مي‌توانيد استفاده كنيد.

نكته 3: اين غذا را به جاي روي گاز در داخل فر نيز مي‌توان پخت.

نكته 4: وجود آرد در مواد لازم اين روش پخت، باعث مي‌شود آب اضافي كدوي رنده شده جذب شده و از شل شدن كوكو جلوگيري شود.

روش دوم:
مواد لازم:
- كدو 4 عدد متوسط
- تخم مرغ 4 عدد
- پياز 2 عدد متوسط
- پودر زعفران يك قاشق چاي‌خوري
- شكر يك قاشق سوپ‌خوري
- روغن براي سرخ كردن
- نمك و فلفل به ميزان كافي

طرز تهيه:
 ابتدا پياز را به صورت درشت رنده كرده و سپس داخل روغن سرخ كنيد. در اين فاصله زماني پوست كدوها را هم بگيريد و آنها را هم به وسيله رنده درشت رنده كرده و به پياز داغ اضافه كنيد تا در اثر حرارت، آب حاصل از كدوها تبخير شده و كدوها سرخ شوند.

 سپس زعفران را به همراه شكر و كمي نمك و فلفل به مواد اضافه كنيد و بعد مايه كوكو را از روي شعله اجاق گاز برداريد و كناري بگذاريد تا كمي سرد شود زيرا اگر تخم‌مرغ را در  اين حالت به مايه داغ اضافه كنيد به سرعت بسته شده و حالت پخته و تكه‌تكه پيدا مي‌كند.
حالا در كاسه بلوري بزرگي تخم‌مرغ‌ها را بزنيد و بعد از اينكه مايه سرد شد، به تخم‌مرغ‌ها اضافه كنيد و با هم مخلوط كنيد تا مايه‌اي يكدست حاصل شود.

حالا در تابه‌اي نسوز مقداري روغن بريزيد و روي شعله اجاق بگذاريد تا داغ شود. سپس مايه كوكو را داخل روغن داغ شده بريزيد و بگذاريد بپزد و مانند روش قبلي پس از سرخ شدن، يك طرف، آن را برگردانيد.برچسبها : کوکوی - کدو - سبز
نوشته شده توسط آشپز در آدینه 14 فروردین 1388 ساعت 02:50
سوپ تره‌فرنگي و كدو حلوايي | سوپ ها

به عقيده اكثر ما، درست‌كردن سوپي خوشمزه در يك فرصت كم، تنها با استفاده از سوپ‌هاي آماده موجود در فروشگاه‌ها امكان‌پذير استدرحالي كه كاربرد مايكروفر را در پخت سريع دست‌كم گرفته‌ايم.
به عنوان مثال، براي آماده‌سازي و پخت سوپ لذيذ و جاافتاده‌اي مانند سوپ تره‌فرنگي و كدو حلوايي – كه به نحوه پخت آن  مي‌پردازيم – تنها اين‌بار 40 دقيقه زمان نياز است.

مواد لازم:
- 40 گرم كره
- يك عدد يا 500 گرم تره‌فرنگي
- يك كيلوگرم كدو حلوايي (به تكه‌هاي متوسط خرد شود)
- 2 عدد يا 400 گرم سيب‌زميني متوسط (خرد شود)
- 4 پيمانه يا يك ليتر آب مرغ
- نصف پيمانه يا 125 ميلي‌ليتر شير
- نصف پيمانه يا 125 ميلي‌ليتر خامه

طرز تهيه:
 ابتدا يك ظرف توگود مخصوص مايكروفر را آماده كنيد و كره و تره فرنگي خردشده را در آن بريزيد. در ظرف را بگذاريد و در مايكروفر قرار دهيد. مايكروفر را روي قدرت 100 درصد يا حداكثر به مدت 5 دقيقه روشن كنيد. در طول اين مدت يك‌بار مواد را هم بزنيد تا تره‌فرنگي در كره تفت داده شود.
پس از گذشت اين مدت، كدو حلوايي، سيب‌زميني و نصف پيمانه آب مرغ را به تره فرنگي اضافه كرده و ظرف را داخل مايكروفر بگذاريد. تنظيمات مايكروفر را روي قدرت حداكثر و مدت زمان 20 دقيقه انجام دهيد تا اين مخلوط سبزيجات بپزد. در طول پخت، مواد را 2بار هم بزنيد.
نكته: درصورتي كه در اين مدت زمان، سيب‌زميني و كدو حلوايي پخته نشد، زمان پخت آن را با همان قدرت بيشتر كنيد.
ظرف حاوي مواد را از مايكروفر خارج كرده و باقيمانده آب مرغ را به همراه شير به مواد بيفزاييد. حالا اين مخلوط را داخل دستگاه خردكن يا غذاساز بريزيد تا به مايه‌اي نرم و يكدست تبديل شود. سپس مايه را به ظرف توگود مخصوص مايكروفر برگردانده و پس از گذاشتن در روي ظرف، دوباره با حداكثر قدرت و به مدت 5 دقيقه داخل مايكروفر حرارت دهيد. در اين فاصله زماني، هم‌زدن مواد را نيز فراموش نكنيد.
در پايان، سوپ را به ظرف موردنظر براي سرو منتقل كنيد و خامه را روي آن بريزيد.برچسبها : سوپ - تره‌فرنگی - کدو - حلوایی
نوشته شده توسط آشپز در آدینه 07 فروردین 1388 ساعت 03:12
كدو حلوايي، دسري خوشمزه | دسرهافصل پاييز با كدو حلوايي همراه است. اين محصول كه ظاهر و رنگ و لعاب خوبي دارد، براي پخت بسياري از دسرها و همچنين غذاها مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
اين دسر نيز از جمله اينهاست. آن را پخته و نوش جان كنيد.

مواد لازم:

- كدو حلوايي متوسط، يك عدد
- كره، 100 گرم
- شكر، يك پيمانه
- خامه، 100 گرم
- گردوي آسياب شده، 100 گرم

طرز تهيه:

ابتدا كدو حلوايي را بشوييد و با چاقو نصف كنيد. سپس تخم داخل هر نيمه را خالي كرده و فضاي داخل آن را خوب تميز كنيد. حالا هر كدام از نيمه‌ها را با چاقو پوست كنده و به قطعات كوچك برش دهيد.
پيش از انجام مرحله بعد، فر اجاق گاز را روشن و آن را روي 180 درجه سانتي‌گراد تنظيم كنيد تا گرم شود.
سپس كره را به قطعات مساوي برش داده و دو قطعه از آنها را در يك ظرف پيركس – كه پيش از اين آماده كرده بوديد – قرار دهيد. سپس سطح آنها را با قطعات كدو بپوشانيد.
حالا روي كدوها مقداري شكر پاشيده و پس از آن، قطعه ديگري از كره را روي كدوهاي شكري بگذاريد و مجددا لايه ديگري از كدو را روي آن بچينيد و سپس مقداري شكر بپاشيد.
اين مراحل را به همين صورت تا زماني تكرار كنيد كه مواد شامل كره، شكر و كدو تمام بشود، سپس پيركس را در طبقه وسط فر – كه از قبل گرم شده است – قرار دهيد و بگذاريد به مدت يك تا يك ساعت و نيم بپزد.
پس از پختن كدو، ظرف را از داخل فر خارج كنيد و ابتدا خامه و سپس گردوي آسياب شده را روي آن بريزد.
با توجه به اينكه اين دسر را گرم ميل مي‌كنند، آن را در زمان لازم از فر بيرون آورده و از مهمانان‌تان پذيرايي كنيد.برچسبها : کدو - حلوایی - دسری - خوشمزه - کدو - حلوایی - دسری
نوشته شده توسط آشپز در پنجشنبه 29 اسفند 1387 ساعت 01:35
سوپ كدو حلوايي | سوپ هابا كدو حلوايي، سوپ‌هاي متنوعي مي‌توان درست كرد ولي اين سوپ كه در كشورهاي مديترانه‌اي آن را با زيره سبز، سير و زنجبيل طعم‌دار مي‌كنند، مزه متفاوت و خاصي دارد.
 در ضمن باتوجه به اينكه معمولا  اين سوپ را به‌طور سنتي در قابلمه‌هاي سراميكي مي‌پزند، مدت زمان طولاني‌اي براي پخت سنتي آن نياز است.

 مواد لازم براي 4 نفر:

- 900 گرم كدو حلوايي (پوست بكنيد و تخم‌هاي داخل آن را خارج كنيد)
- 2 قاشق سوپ‌خوري روغن زيتون
- 2 عدد تره‌فرنگي (خرد شود)
- يك حبه سير (رنده شود)
- يك قاشق چاي‌خوري زنجبيل تازه رنده شده
- 3 پيمانه آب مرغ
- نمك و فلفل به ميزان لازم
- 4 قاشق سوپ‌خوري ماست
- روغن به مقدار لازم
- چند برگ گشنيز براي تزئين

طرز تهيه:

1 – با استفاده از يك چاقوي تيز، كدو حلوايي پوست‌گرفته شده را به قطعات بزرگ خرد كنيد، سپس آنها را در قابلمه‌اي حاوي مقداري آب ريخته و روي شعله اجاق‌گاز بپزيد.
2 – كمي روغن در تابه بريزيد و سير و تره‌فرنگي خردشده را در آن تفت دهيد، سپس شعله را كم كنيد تا با حرارت ملايم بپزد.
3 – زنجبيل و زيره سبز را به سير و تره‌فرنگي سرخ‌شده اضافه كنيد و چند دقيقه همراه آنها تفت  دهيد. سپس اين مخلوط را به قابلمه حاوي كدوحلوايي نيم‌پز شده منتقل كنيد. پس از آن، آب مرغ را اضافه كرده و با نمك و فلفل مزه‌دار كنيد.
4 – در قابلمه را بگذاريد و شعله اجاق‌گاز را كم كنيد. پخت اين سوپ معمولا 4 تا 5 ساعت طول مي‌كشد.
5 – وقتي سوپ پخته شد، آن را در دستگاه غذاساز يا خردكن بريزيد تا به مايه‌اي صاف و يكنواخت تبديل شود، سپس دوباره مواد را به قابلمه برگردانيد و براي يك ساعت ديگر روي اجاق‌گاز حرارت دهيد.
در پايان ماست را روي سوپ ريخته و با چند برگ گشنيز آن را تزئين كنيد.
نكته يك: اگر مي‌خواهيد اين سوپ با سرعت بيشتري آماده شود، از ديگ زودپز استفاده كنيد.
نكته 2: درصورتي كه غلظت سوپ در اثر حرارت در مدت زمان طولاني، زياد شد، آن را با اضافه‌كردن كمي آب جوشيده رقيق‌تر كنيد.برچسبها : سوپ - کدو - حلوایی
نوشته شده توسط آشپز در آدینه 16 اسفند 1387 ساعت 03:09
خورش كدو حلوايي | خورش و قلیه هاكدوحلوايي از جمله سبزيجات پاييزي و زمستاني است كه در پخت انواع و اقسام دسرها و غذاهاي فصلي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
خورش كدوحلوايي نيز يكي از اين غذاهاي فصلي و خوشمزه است كه در آن، كدوحلوايي ماده اصلي بوده و به همراه آلو، مزه‌دار مي‌شود. در بعضي از شهرها اين خورش قديمي را به‌عنوان شام يلدايي در آخرين شب پاييز مي‌پزند و از خوردن آن در جمع خانوادگي، بسيار لذت مي‌برند.

مواد لازم:

    * گوشت خورشي، 300 گرم
    * كدو حلوايي، يك كيلوگرم
    * پياز متوسط، 2 عدد
    * آلو بخارا، 100 گرم
    * پودر زعفران محلول در آب، يك قاشق سوپ‌خوري
    * روغن مايع، مقداري براي سرخ كردن
    * رب گوجه‌فرنگي، يك قاشق سوپ‌خوري
    * دارچين، يك قاشق چاي‌خوري سرپر
    * نمك و فلفل به ميزان لازم

طرز تهيه:

   1. ابتدا كدو را شسته و پس از پوست كندن، به صورت هلال‌هاي كوچك خرد كنيد. سپس يك عدد از پيازها را ريز كرده و در تابه‌اي حاوي روغن سرخ كنيد تا كمي طلايي‌رنگ شود. حالا كدوي خرد شده را به پياز داغ اضافه كنيد و همراه با آن تفت دهيد.
   2. گوشت را نيز شسته و در سبدي بريزيد تا آب اضافي آن خارج شود. پس از آن، پياز ديگري را نيز به صورت خلالي خرد كنيد. سپس داخل قابلمه‌اي مقداري روغن بريزيد و روي شعله اجاق‌گاز قرار دهيد. حالا پياز خردشده را در روغن سرخ كنيد. در حين سرخ‌شدن پياز، تكه‌هاي گوشت را نيز اضافه كرده و به همراه پياز تفت دهيد.
   3. حالا براي پختن گوشت، 2 پيمانه آب جوشيده را به مخلوط گوشت و پياز داغ افزوده و در ظرف را بگذاريد تا گوشت روي حرارت كم اجاق‌گاز بپزد.
      نكته: ‌براي آنكه گوشت هنگام پخت طعم‌دار شود، زعفران محلول در آب جوشيده را نيز به آن اضافه كنيد.
   4. در فاصله پخت گوشت، آلوها را خوب شسته و به مدت نيم ساعت در آب خيس كنيد سپس آنها را داخل سبدي آبكشي كنيد. در مراحل پاياني پخت گوشت، آلو را به همراه رب گوجه‌فرنگي اضافه كرده و همچنان به مدت 2 ساعت ديگر روي حرارت بگذاريد.
      نكته: رب را پيش از اضافه‌كردن به گوشت، كمي در روغن تفت دهيد تا رنگ بهتري در غذا ايجاد كند.
   5. با توجه به اينكه كدو – به‌خصوص درصورتي كه تكه‌هاي آن ريز و نازك باشد – به سرعت پخته و له مي‌شود، پس از اضافه‌كردن كدو، خورش را مدت زمان زيادي روي شعله اجاق‌گاز حرارت ندهيد. براي اين منظور، باتوجه به اندازه تكه‌هاي كدو، يك ربع تا نيم‌ساعت زمان كافي است.

در ضمن دارچين و همچنين نمك و فلفل را نيز به همراه كدو به غذا اضافه كنيد.
نكته 1: درصورتي كه اين خورش را با طعم ملس متمايل به ترش دوست داريد، 2 قاشق سوپ‌خوري آبغوره يا آب ليموترش به آن اضافه كنيد.
نكته 2: افرادي كه به خورش‌هاي شيرين علاقه‌مندند، مي‌توانند با اضافه‌كردن آلو و همچنين يك قاشق سوپ‌خوري شكر به خورش، طعم آن را شيرين‌تر كنند.برچسبها : خورش - کدو - حلوایی
نوشته شده توسط آشپز در آدینه 16 اسفند 1387 ساعت 03:07
خوراك كدو حلوای | خوراکهای متنوعمواد لازم برای 4 تا 6 نفر :

1 عدد     كدو حلوایی به وزن دو كیلوگرم
1 عدد     پیاز خلال شده
1 قاشق سوپخوری     روغن زیتون
1عدد     كدوی سبز ورقه شده
115 گرم     قارچ ورقه شده
400 گرم     گوجه فرنگی خرد شده
2 پیمانه     آب مرغ
75 گرم     ماكارونی صدفی
4 قاشق سوپخوری     پنیر خامه ای
2 قاشق سوپخوری     ریحان خردشده
به اندازه كافی     نمك و فلفل

طرز تهیه :

ابتدا كدو حلوایی را پوست گرفته و آن را به صورت قطعات كوچك خرد كنید. پیاز و قطعات خرد شده ی كدو حلوایی را در تابه ای ریخته با روغن زیتون مخلوط كنید و با حرارت ملایم به مدت 10 دقیقه بپزید. گاهی آنها را هم بزنید.
 كدوی سبز و قارچ را اضافه كنید و به مدت سه دقیقه تفت دهید. سپس گوجه فرنگی، ماكارونی و آب مرغ را افزوده، به اندازه كافی نمك و فلفل بزنید و مخلوط را به جوش آورید . پس از جوش آمدن خوراك در ظرف را بسته آن را به مدت 10 دقیقه بجوشانید.
 سپس پنیر خامه ای و ریحان را اضافه كنید. خوراك كدو حلوایی آماده ی سرو است.

نكات تغذیه ای :
در این فصل از سبزی های مخصوص آن مانند كدوحلوایی، تره فرنگی، گل كلم و بروكلی استفاده كنید و غذاهایی خوشمزه و ساده با خواص فراوان برای افراد خانواده آماده كنید. همواره سعی كنید در هر فصل از سبزی های همان فصل بهره برده و تا حد امكان از مصرف سبزی هایی كه برای مدتی طولانی در فریزر مانده اند، خودداری كنید.
كدو حلوایی دارای مقدار كمی كالری است ( 20 كالری انرژی در 100 گرم ) و مصرف آن در غذا برای كسانی كه وزن خود را كنترل می كنند، مناسب است.
همچنین منبع غنی پتاسیم است و برای افراد دچار فشار خون مفید می باشد برای افراد دچار ناراحتی كلیوی مناسب نمی باشد. جذب آهن و منیزیوم آن نیز خوب است.
كدو حلوایی منبع غنی بتاكاروتن است و رنگ نارنجی آن به دلیل وجود همین تركیب است. بتاكاروتن پیش ساز ویتامینA و یك آنتی اكسیدان مهم در بدن می باشد كه بدن را از حمله رادیكال های آزاد و اثر تخریبی آنها حفظ می كند.

پیامبر گرامی اسلام فرموده اند : خوردن كدو موجب برطرف شدن غم و اندوه و خوردن آن با عدس ، باعث لطافت قلبی می شود.برچسبها : خوراک - کدو - حلوای
نوشته شده توسط آشپز در شنبه 03 اسفند 1387 ساعت 00:04
کوکو کدو سبز | دلمه و کوکومواد لازم:

کدو سبز رنده شده  450 گرم
آرد گندم سبوس دار  3 قاشق غذاخوری سرپر (75 گرم)
تخم مرغ  1 عدد
روغن زیتون  1 قاشق غذاخوری
روغن مخصوص سرخ کردن  به مقدار لازم
نمک و فلفل  به مقدار لازم

روش تهیه

کدو را در ظرف مناسبی ریخته، روی آن مقداری نمک بریزید و به مدت 1 ساعت کنار بگذارید. سپس در صافی ریخته تا آب اضافی آن خارج شود.سپس، آرد الک شده، زرده ی تخم مرغ، روغن زیتون  و 3 قاشق غذاخوری آب  را یا یکدیگر خوب مخلوط کنید.پس از اینکه مخلوط یکنواختی بدست آمد، کدو را به آن اضافه کنید. در انتها نیزسفیده ی تخم مرغ را با همزن برقی بزنید تا فرم بگیرد و به مخلوط بالا اضافه نمایید. در نهایت همه ی مواد را با هم مخلوط کنید.مایه کوکو را در روغن داغ بریزید و دو طرف کوکو را خوب در روغن سرخ کنید.برچسبها : کوکو - کدو - سبز
نوشته شده توسط آشپز در چهارشنبه 16 بهمن 1387 ساعت 00:43
کشک کدو، غذای کرمانی | طباخی سنتی

این غذا از جمله غذاهای محلی کرمان و منبع پروتئین، آهن، کلسیم و روی می باشد، بنابراین خوراکی مناسب برای نوجوانان است.انرژی کل: 2300 کیلوکالری
مواد لازم برای 6-4 نفر:

کشک                                         1 پیمانه
کدو سبز                                     750 گرم (10 عدد متوسط)
پیاز داغ                                        2 قاشق غذاخوری
سیر داغ، نعنا داغ                          به میزان لازم
فیله گوجه فرنگی                          4 عدد
پودر مغز گردو                                برای تزیین
نمک، فلفل، زردچوبه                     به میزان لازم
روغن                                            به میزان لازم

طرز تهیه:
شش عدد از کدوها را پس از پوست گرفتن، خرد نموده و سرخ کنید.

نیمی از پیاز داغ، سیرداغ و فیله های گوجه فرنگی خرد شده را نیز اضافه نموده و چند بار هم بزنید. کمی نمک، فلفل و زردچوبه به آنها بیفزایید.
سپس حرارت را ملایم نموده و درب ظرف را بگذارید تا کدوها با آب گوجه فرنگی بپزند
بعد از آن که آب غذا کشیده شد، نیمی از کشک را اضافه نموده و شعله را خاموش کنید.
سپس کدوهای خرد شده و گوجه فرنگی را با گوشت کوب کاملا بکوبید تا نرم شود.
چهار عدد از کدوهایی را که کنار گذاشته اید، از وسط نصف کرده و سرخ کنید و اجازه دهید تا این کدوها نیز کمی بپزند.
مغز کدوهای دو نیم شده را خارج نموده و در ظرف بچینید و وسط آنها را از مخلوط کشک کدو و گوجه فرنگی پر کنید و روی آن را با بقیه پیاز داغ، سیرداغ، پودر گردو، نعنا داغ و کشک تزیین نمایید.

منبع: ماهنامه دنیای تغذیهبرچسبها : کشک - کدو - غذای - کرمانی
نوشته شده توسط آشپز در چهارشنبه 25 دی 1387 ساعت 01:44
سوپ کدو حلوایی | سوپ هامواد لازم :

 كدو حلوایی  5/1 كیلو
سیر  2 حبه
پیاز متوسط  2 عدد
گوجه فرنگی  4 عدد
هویج  2 عدد
روغن  4 قاشق غذاخوری
آب مرغ  2 لیتر
خامه  4 قاشق غذاخوری
پودر جوز هندی  كمی
نمك و فلفل سیاه  به میزان لازم
اسفناج  200 گرم
كدو حلوای برای سرو سوپ  1 عدد

طرز تهیه :
كدو حلوایی را بشویید و پوست و تخمه ی آن را جدا کنید.
کدو حلوایی، سیر، پیاز، گوجه فرنگی و هویج را ریز خرد كنید.
پیاز و سیر را در كمی روغن تفت دهید.
سپس كدو حلوایی و هویج را به آن اضافه كنید و کمی تفت دهید.
بعد از تفت دادن هویج و كدو حلوایی، گوجه فرنگی را به آن افزوده و نمك و فلفل و جوز هندی را نیز به مواد اضافه كنید.
دقت كنید كه آب گوجه ها نباید خشك شود.
سپس آب مرغ را به مواد افزوده و روی حرارت زیاد، مدت 15 دقیقه مواد سوپ را بپزید.
سپس سوپ را با مخلوط كن یا غذاساز به پوره تبدیل كنید تا یکدست شود.
یک عدد كدو حلوایی را كه برای سرو سوپ انتخاب كرده اید، به شكل دلخواه برش بزنید و داخل آن را كمی گود كنید. دقت كنید كه این كدو به منزله ی ظرف سرو سوپ شما هست. پس موقع خرید، به شكل ظاهری آن دقت کنید.
سوپ را داخل كدو حلوایی بریزید و خامه را به آن افزوده و آهسته هم بزنید.
اسفناج ها را نیز به صورت نوارهای باریكی برش بزنید و كمی تفت دهید و در انتها روی سوپ بریزید.
می توانید برای تزیین سوپ از گوجه فرنگی سرخ شده نیز استفاده كنید.برچسبها : سوپ - کدو - حلوایی
نوشته شده توسط آشپز در چهارشنبه 18 دی 1387 ساعت 23:17
خورش كدو حلوایی | خورش و قلیه ها

كدو حلوایی از جمله سبزیجات "پاییزی و زمستانی" است كه در پخت انواع دسرها و غذاهای فصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
خورش كدو حلوایی نیز یكی از این غذاهای فصلی و خوشمزه است كه در آن، كدو حلوایی ماده اصلی بوده و به همراه آلو، مزه‌دار می‌شود.
در بعضی از شهرها این خورش قدیمی را به‌عنوان شام یلدایی در آخرین شب پاییز می‌پزند و از خوردن آن در جمع خانوادگی، بسیار لذت می‌برند.مواد لازم:

گوشت خورشی                            300 گرم
كدو حلوایی                                    یك كیلوگرم
پیاز متوسط                                    2 عدد
آلو بخارا                                          100 گرم
پودر زعفران حل شده در آب            یك قاشق سوپ‌خوری
روغن مایع                                     مقداری برای سرخ كردن
رب گوجه‌فرنگی                              یك قاشق سوپ‌خوری
دارچین                                          یك قاشق چای‌خوری سرپُر
نمك و فلفل                                   به میزان لازم

طرز تهیه:
1- ابتدا كدو را شسته و پس از پوست كندن، به صورت هلال‌های كوچك خرد كنید.
سپس یك عدد از پیازها را ریز كرده و در تابه‌ای حاوی روغن سرخ كنید تا كمی طلایی‌رنگ شود. حالا كدوی خرد شده را به پیاز داغ اضافه كنید و همراه با آن تفت دهید.
2- گوشت را نیز شسته و در سبدی بریزید تا آب اضافی آن خارج شود. پس از آن، پیاز دیگری را نیز به صورت خلالی خرد كنید. سپس داخل قابلمه‌ای مقداری روغن بریزید و روی شعله اجاق‌گاز قرار دهید. حالا پیاز خردشده را در روغن سرخ كنید. در حین سرخ‌شدن پیاز، تكه‌های گوشت را نیز اضافه كرده و به همراه پیاز تفت دهید.
حالا برای پختن گوشت، دو پیمانه آب جوشیده را به مخلوط گوشت و پیاز داغ افزوده و در ظرف را بگذارید تا گوشت روی حرارت كم اجاق‌گاز بپزد.

نكته: ‌برای آنكه گوشت هنگام پخت طعم‌دار شود، زعفران محلول در آب جوشیده را نیز به آن اضافه كنید.
3- در فاصله پختن گوشت، آلوها را خوب شسته و به مدت نیم ساعت در آب خیس كنید.
سپس آنها را داخل سبدی آبكشی كنید.
در مراحل پایانی پخت گوشت، آلو را به همراه رب گوجه‌فرنگی اضافه كرده و همچنان به مدت 2 ساعت دیگر روی حرارت بگذارید.
نكته: رب را پیش از اضافه‌كردن به گوشت، كمی در روغن تفت دهید تا رنگ بهتری در غذا ایجاد كند.
4- با توجه به اینكه كدو – به‌خصوص در صورتی كه تكه‌های آن ریز و نازك باشد – به سرعت پخته و له می‌شود، پس از اضافه‌كردن كدو، خورش را مدت زمان زیادی روی شعله اجاق‌گاز حرارت ندهید.
برای این منظور، باتوجه به اندازه تكه‌های كدو، یك ربع تا نیم‌ساعت زمان كافی است. در ضمن دارچین و نمك و فلفل را نیز به همراه كدو به غذا اضافه كنید.

نکات:
1- درصورتی كه این خورش را با طعم ملس متمایل به ترش دوست دارید، 2 قاشق سوپ‌خوری آبغوره یا آب لیمو ترش به آن اضافه كنید.
2- افرادی كه به خورش‌های شیرین علاقه‌مندند، می‌توانند با اضافه‌كردن آلو و همچنین یك قاشق سوپ‌خوری شكر به خورش، طعم آن را شیرین‌تر كنند.

مریم رشدی- همشهریبرچسبها : خورش - کدو - حلوایی
نوشته شده توسط آشپز در چهارشنبه 18 دی 1387 ساعت 01:21
تبلیغات - Tablighat - Advertise
تفال - Tafaol - به سه زبان - in Three languages - فارسی - finglish - English | مقدمه

قابل توجه علاقمندان به شعر حافظ لازم پيش از تفال مجدد :
1- پنج صلوات بفرستيد
2- سوره حمد را خلوص نيت بخواندي
3- بر شهداي اسلام صلوات بفرستيد
4- ضمن خلوص قلب نيت کنيد
5- از قبل صفحات زوج و فرد را درنظر بگيريد و آنگاه ديوان را بگشاييد.

1- Dispatch Five Salavat
2- Read Sura Hamd with Sincerity
3- Dispatch salavat for Quran martyrs
4- the purity of your intentions Heart
5- before even and odd pages, and then consider the open court.

لطفا دیدگاه ارزشمند خود در خصوص آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی بفرمایید
نوشته هاي پيشين
:: توجه :: براي مشاهده هر پوشه يا مطلب کافيست بروي عنوان آن کليک نمائيد تا باز يا بسته شود
صفحات: [1]  [2]  [3]  [4]  [5]  [6]  
صفحه بعدي - صفحه شانسي - صفحه قبلي
ليست برچسبهاي وبلاگ