CloseMaximizeMinimize تبلیغات وبلاگ
آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی -ب آموزش آشپزی و غذاهاي ايراني - غذاهای ایرانی - اشپزی - آشپزي ایرانی - اشپزي - Amozeshe Ashpazi
آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی | دسته بندی غذا دستوارت طبخ غذاهای ایرانی| Daste bandi ghazahaye irani
گزيده اي از : آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی
تبلیغات - Tablighat - Advertise
نتیجه جستجو برای ghaza ( تعداد نتایج 6 )
خودم می توانم غذا بخورم ! - khodam mitavanam ghaza bokhoram | آشپزی برای کودک
بعضی از کودکان از همان اوایل غذا خوردن ، بسیار علاقه شان می دهند که با انگشتان کوچک خود ، ظرف غذا و قاشقی را که با آن به او غذا می دهید ، در دست خود بگیرند . چون در این زمان غذاها به صورت پوره هستند ، بهتر است قاشق دیگری به کودکتان بدهید تا در دست خود نگه دارد و با آن بازی کند . این کار باعث می شود که راحت تر به او غذا بدهید . همین طور که کودک رشد می کند و بزرگ تر می شود  ،او را با غذاهای انگشتی نیز آشنا کنید  ،اما باز هم غذا دادن با قاشق را ادامه دهید تکه های هویج پخته شده بسیار نرم هستند و کودک میتواند به آسانی آن ها را بجود . در این زمان ، می توانید تکه های نان هم به او بدهید .
کودک را تشویق کنید تا خودش غذا را بردارد .دراین صورت ، حس همکار در او به وجود می آید . بهتر است در حین غذا خوردن ، آستنین های  لباس کودک را بالا بزنید و به او پیشبند بپوشانید . یک حوله نمدار هم در کنار خود آماده داشته باشید .
اگر چه وسوسه می شوید که اجازه ندهید کودک خودش غذا بخورد ، اما بهتر است سعی کنید از ریخت و پاش های کودک در حین غذا خوردن و کثیف کردن لباس هایش عصبانی نشوید . کودکانی که تشویق می شوند تا خودشان غذا بخورند ، نسبت به کودکانی که همواره با قاشق به آن ها غذا داده شده است ، احتمالاً نسبت به کودکان دیگر کنجکاوتر خواهند شد و یاد می گیرند کهدر حین غذا خوردن ، کمتر ریخت و پاش کنند . به کودک یاد بدهید تا خودش غذابخورد .
1- به کودک پیشبند ببندید ؛ چون ممکن است لباس خود را خیلی کثیف کند . یک قاشق از وسای مخصوص خود کودک نیز به او بدهید تا در دست خود بگیرد و با آن بازی کند .
2- هنگامی که به کودک غذا می دهید  ،اجازه دهید تابا غذابه کمک قاشق و دست خود بای کند .
3- اجازه دهید خودش لیوان آب و قاشق را بردارد . نگران نباشید که ممکن است آب را بریزد ؛ چرا که در این مرحله عادی خواهد بود
4- دستمال کاغذی یا پارچه حوله ای نمدار در کنار خود آماده داشته باشید تا بتوانید دست و صورت کودک را تمیز کنید . پر حوصله باشید و این کارها را به آهستگی و به آرامی انجام دهید .
علاوه بر این ، کودک می تواند در وعد هغذای خانواده سهیم باشد و این فرصت را به شما بدهد تا پیش ازآن که غذایتان سرد شود ، آن را بخورید .


برچسبها : خودم - توانم - غذا - بخورم - khodam - mitavanam - ghaza - bokhoram
نوشته شده توسط آشپز در دوشنبه 28 مرداد 1387 ساعت 01:49
پختن غذا به مقدار زیاد برای کودک - pokhtane ghaza be meghdare ziyad baraye kodak | آشپزی برای کودک
پختن غذا برای کودک به مقدار کم می تواند بسیار خسته کننده باشد . پوره های بسیار نرم و روان ، به با عشق و علاقه و کاملاً بهداشتی آماده می کنید ، به این امید که کودکتان آن را با میل زیاد بخورد  ،اما او با بی ادبی غذا را از دهان خود بیرون می ریزدو نمی خورد . این کار ا می تواند شما را عصبانی کند .
غذا را با قاشق داخل سینی مخصوص به صورت وعده وعده بریزید ، و داخل فریزر قرار دهید تا به صورت جامد در آید . وعده های غذایی بهصورت جامد در آمده را در کیسه های پلاستیکی قرار دهید ، در آن را محکم ببندید ، روی آن بر چسب بزنید و دوباره داخل فریزر قرار دهید .همۀ مقدار غذایی را که با یک طعم خاص درست شده ، در بسته بندی های شبیه به هم قرار دهید تا هنگام استفاده از آن ها سردرگم نشوید .
ظرف های دردار ماست ، پنیر و قوطی های پلاستیکی را بازیافت کنید و از پیمانه های پلاستیکی یک بار مصرف استفاده نمایید و با پوشش هیا نازک روی آن ها را بپوشانید . برای ضدعفونی کردن این وسایل  ،از مایع یا قرص های مخصوص ضدعفونی استفاده کنید . تمام غذاهای آماده شده را بسته بندی کرده ، روی آن ها بر چسب های کاملا ًمشخص بزنید تا بدانید که آن ها چه هستند و از چه موقع داخل فریزر قرار گرفته اند .
بیشتر غذاها اگر در دمای 18-  درجه سانتی گراد یا صفر درجه فارنهایت در فریزر نگه داری و ذخیره شده باشند  ،باید ظرف مدت سه ماه به مصرف برسند . بخ قوطی های پلاستیکی داخل یخچال را ناگهان و سریع آب نکنید . تکه های یخ را در دمای اتاق ، داخل کاسه یا بشقاب می توان آب کرد . البته روی این ظرف را در حین آب شدن یخ با یک پوشش نازک – نه خیلی محکم – بپوشانید .
1- مدت زمان آماده کردن پوره به مقدار زیاد  ،به همان سرعت آماده کردن پوره برای یک وعده غذای یک نفره است و چون برای مدت طولانی می توان آن را نگه داری کرد ، بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه تر خواهد بود .
2- غذای آماده شده را به صورت قسمت هایی به اندازۀ یک وعدۀ غذایی  ،در سینی های ضدعفونی شدۀ مخصوص در فریزر قرار دهید و به منظور نگه داری طولانی مدت ، می توان این تکه های غذای یخ زده را داخل کیسه های مخصوص فریزر ریخت .
3- اطمینان حاصل کنید که روی کیسه ها به دقت بر چسب و تاریخ زده اید . این کیسه های بسته بندی شدۀ حاوی غذای آماده را تنها تا زمانی در فریزر نگه دارید که در دستور راهنمای فریزر ذکر شده است .


برچسبها : پختن - غذا - مقدار - زیاد - برای - کودک - pokhtane - ghaza - meghdare - ziyad - baraye - kodak
نوشته شده توسط آشپز در چهارشنبه 02 مرداد 1387 ساعت 01:47
غذا دادن به دوقلوها - ghaza dadan be dogholo ha | آشپزی برای کودک
آسان ترین راه این است که هر کدام از دوقلوها را روی صندلی مخصوص کودک ، کنار هم و پهلو به پهلوی یکدیگر قرار دهید و از یک ظرف به هر دوی آن ها غذا بدهید . اگر شما از ظرف و قاشق مختلف به آن ها غذا دهید ، آزرده خاطر خواهند شد .
سعی کنید هماهنگ عمل کنید و اگر روشی را مناسب یافتید ، به همان روش عمل نمایید . دادن غذاهای انگشتی را (که کودک با کمک انگشتان دست خود می تواند بخورد) اندکی زودتر شروع کنید
پیش از آن که بخواهید به آن ها دسر بدهید ، منتظر بمانید تا هر کودک غذای خود را تمام کند ؛ چرا که توجه کودکی که آهسته تر غذا می خورد ، منحرف خواهد شد و از خوردن باقی ماندۀ غذای خود صرف نظر می کند و به خوردن دسر مشغول می شود .
تغذیه دو قلوها می تواند موجب خستگی شما شود . از این رو ، ممکن است به این نتیجه برسید که داده غذاهای ساندویچی برای ناهار راه آسان تری است و این روش به شما فرصت می دهد تا شما هم چیزی بخورید .
برای زمان صرف چای نیز یک وعده غذای اصلی پخته شده را در نظر بگیرید .


برچسبها : غذا - دادن - دوقلوها - ghaza - dadan - dogholo
نوشته شده توسط آشپز در چهارشنبه 02 مرداد 1387 ساعت 01:41
غذا دادن با قاشق برای اولین بار - ghaza ba ghashogh baraye avalin bar | آشپزی برای کودک
کودک را روی دامان خود در یک حالت آشنا برای او بنشانید . دمای غذا را همواره امتحان کنید
2-  قاشق را به کودکتان نشان دهید ، به آهستگی پیش ببرید . و اگر قاشق یا غذا را رد کرد ، روز دیگر دوباره امتحان کنید .
3- هنگامی که کودک شما نخستین وعده غذای جویدنی خود را خورد ، به آرامی برای مدت کوتاهی او را به حالت راست و صاف بنشانید .
پس از آن می توانید او را با هویج  ،زردک و شلغم زرد پوره شده یا سیب و گلابی پوره شده آشنا کنید . مثل همیشه همراه کودک خود باشید . این عمل یک فرایند آهسته است . بنابراین ، اگر کودک آمادگی ندارد ، سعی نکنید با عجله به او غذا بدهید ؛ زیرا احتمال این خطر وجود خواهد داشت که به کلی این کار را کنار بگذارید .
کودک شما پس از سه تا چهار هفته ، ممکن است آمادگی پیدا کند تا دو وعدۀ کوچک در طول روز از این غذاها بخورد. مقدار  غذا را تا دو قاشق چای خوری -  یعنی ده میلی لیتر – یا حتی سه قاشق چای خوری -  یعنی پانزده میلی لیتر – افزایش دهید  ،البته اگر به نظر می رسد کودک آمادگی خوردن را دارد . ممکن است به این نتیجه برسید که مقدار شیر خشک یا شیر مادر را اندکی کاهش دهید . از این رو ، پوره را به گونه ای درست کنید که کاملاً آبکی باشد .
اگر کودک شما طعم و مزۀ این غذا را دوست دارد ، پیش از آن که او را با مزۀ جدیدی آشنا کنید ، تا چند وعدۀ غذایی همین غذا را بار دیگر به او بدهید . اگر کودک مزۀ غذا را دوست نداشت و بیرون داد و نخورد ، از این پس به او فرنی بدهید یا سعی کنید طعم و مزۀ جدیدی را با استفاده از مقدار کمی برنج تهیه کنید که خوش مزه تر باشد .
سعی کنید از میل و اشتها و سرعت غذا خوردن کودکتان پیروی کنید . بیشتر کودکان هنگامی که به اندازۀ کافی غذا خوردند ، دست از غذا خوردن می کشند و دیگر نمی خورن . وسوسه نشوید که کودکتان را مجبور کنید تا همۀ غذا را به طور کامل بخورد .
ار کودک سیر شده باشد ، عادت بدی خواهد بود که او را مجبور کنیم یا تشویق کنیم همۀ غذای داخل ظرف را بخورد . در صورت انجام این کار ، احتمال مریض شدن کودک وجود دارد .
برنامۀ زمانی غذا دادن به کودک را به گونه ای تنظیم کنید که برای هر دوی شما مناسب باشد . در روزهای نخست ، ممکن است دادن صبحانه به کودک پیش از این که بچه های بزرگ تر از خواب بیدار شوند ، یا پس از این که آن ها به مدرسه رفتند -  یعنی هنگامی که خانه آرام تر است -  کار آسان تری باشد .
با دادن غذای جویدنی به مدت شش تا هشت هفته ، این احتمال وجود خواهد داشت که کودک شما آمادگی خوردن سه وعده غذای کوچک را طی یک روز داشته باشد .
اما بار دیگر ، با نیازها و اتهای او همراه باشید . در نتیجه تا وقتی که احساس نکرده اید او واقعاً آمادگی دارد ، وعدۀ سوم غذا را به او ندهید . در فواصل زماین تقریبا ً یکسان ، به کودکتان غذا بدهید تا سرانجام تا حد امکان با بسیاری از وعده های غذایی خانواده منطبق شود .


برچسبها : غذا - دادن - قاشق - برای - اولین - بار - ghaza - ghashogh - baraye - avalin - bar
نوشته شده توسط آشپز در چهارشنبه 02 مرداد 1387 ساعت 01:40
نخستین قاشق های غذا - makhostin ghashoghe ghaza | آشپزی برای کودک
نخستین غذاها باید بسیار روان و از نظر طعم و مزه ملایم باشند . غالباً فرنی نشاسته یا آرد برنج بسیار مناسب است ؛ زیرا مزۀ شیر می دهد و ترکیب نرم آن برای کودک آشنا به نظر می رسد . فرنی های آماده که در داروخانه به فروش می رسند ، مانند سرلاک ، حریره بادام ، برنجینه و غیره … نیز مناسب هستند . ابتدا ، یک قاشق چای خوری پر از این پودر فرنی های آماده را که از بیرون خریداری کرده اید ، و اضافه کردن اندکی آب جوشیده ، شیر دوشیده شدۀ مادر یا شیر خشک امتحان کنید . این مواد را طبق دستور روی بسته و به میزان لازم با هم مخلوط کنید تا پوره ای نرم و روان و اندکی غلیظتر از شیر به دست آید . پیش از آن که پورۀ آماده شده را به کودک بدهید  ،آن را امتحان کنید و مطمئن شوید که ولرم است ؛ چرا که اگر داغ باشد و آن را به کودک بدهید  ،غذا را از دهان خود بیرون خواهد ریخت . مقدار کمی از غذا را روی لبۀ قاشق چا ی خوری ضدعفونی شده قرار دهید و قاشق را هرگز پر نکنید  . غذا دادن به کودک با قاشق یک مهارت است و در ابتدا ، کودک به جای این که غذارا فرو ببرد ، بیرون می ریزد تا به تدریج ، یادبگیرد که غذا را به قسمت عقب دهان هدایت کند و آن را بخورد . سعی نکنید با عجله به کودک غذا بدهید ، بلکه با کودک خود همگام شوید . اگر کودک شما بی میل به نظر می رسد  ،غذا دادن را متوقف کنید و به او شیر یا شیشه بدهید . شما می توانید چند روز بعد دوباره دادن غذای جویدنی را امتحان کنید .


برچسبها : نخستین - قاشق - های - غذا - makhostin - ghashoghe - ghaza
نوشته شده توسط آشپز در چهارشنبه 02 مرداد 1387 ساعت 01:38
غذا و کودک شما - ghaza va khodake shoma | آشپزی برای کودک
نیازهای غذایی کودک با نیازهای غذایی مابسیار تفاوت دارند . رژیم های غذایی کم چرب و حاوی گیاهای سلولزدار را فراموش کنید . کودکان به غذاهای مغذی نیاز دارند تا به سرعت رشد کنند . مقدار پروتئین و انرژی که کودک نسبت به اندازۀ خود نیاز دارد ، زیاد است . اما کودک نمی تواند مقدار زیادی غذا بخورد ، در حالی که بسیار فعال و پر جنب و جوش است .
میل و اشتهای کودکان به غذا می تواند بسیار متفاوت باشد ، اما مقدار غذایی که آن ها می خورند نیز ممکن است بسیار محدود و اندک باشد . بنابراین ، خوردن غذاهای حاوی مواد غذایی متنوع از نظر کالری ، بسیار ضروری است . در عین حال ، باید با وعدۀ غذای خانواده نیز متناسب باشد . غذاهایی که حاوی مقدار زیادی از گیاهان سلولز دار هستند ، می توانند بسیار شکم پر کن باشند  ،بدون این که مقدار کافی پروتئین ، ویتامین ها و مواد معدنی را فراهم کنند .
چربی ، منبع اصلی انرژی برای کودکان است . هم شیر مادر و هم شیر خشتک قریب 50 درصدانرژی به صورت چربی دارند . هنگامی که کودک به طرف رژیم غذایی دیگری (به صورت مخلوط) پیش می رود ، بخشی از انرژی او با کاهش چربی و جایگزین شدن کربوهیدرات تأمین می شود . اما این که تا پس از دو سالگی نیز انرژی او به وسیلۀ  چربی فراهم شود ، بسیار حایز اهمیت است ؛ چرا که مصرف مقدار زیاد کربوهیدرات ممکن است برای کودک بسیار پرحجم باشد .
مقدار مناسب و کافی انرژی برای ادامۀ رشد ضروری است . چربی یک منبع بسیار مفید انرژی و منبع اصلی ویتامین های محلول در چربی همچون K,E,D,A است و اسیدهای چرب ضروری را فراهم می کنند که بدن ، خود نمی تواند آن ها را بسازد . بهترین راه به دست آوردن چربی از طریق غذاها و مواد غذایی است مانند شیر پرچرب ، پنیر، ماست  ،گوشت بی چربی و مقادیر اندکی از ماهی است .
هنگامی که کودکتان بیش از نه ماه دارد  ،سعی کنید بخشی ز کربوهیدارات ها را در هر وعدۀ غذایی او بگنجانید . برای مثال  ،کودکان را به موادغذایی مانند نان ، سیب زمینی ، برنج یا ماکارونی ، به منظور تأمین انرژی شان تشویق کنید تا انواع میوه ها و سبزیجات را بخورند . همان طور که بزرگ ترها سعی می کنند تا میزان مصرف نمک غذاها را به حداقل برسانند ، شما نیز از وعدۀ غذای کودک ، که در خانه تهیه می شود  ،نمک را حذف کنید . از دادن غذاهای سرخ کرده یا خیلی شیرین نیز به کودک جلوگیری کنید .
روشن است که داشتن یک رژیم غذایی سالم و کاملاً متعادل برای هر گروه سنی لازم است . اما مهارت های اجتماعی نیز دارای اهمیت بسیاری هستند . کودکان از ما الگو می گیرند .
از این رو ، غذا خوردن با هم سر یک میز به عنوان یک خانواده بسیار با اهمیت تلقی می شود .
اگر حتی ممکن نیست هر روز با هم غذا بخورید ، اما تا جایی که امکان دارد از این روش بهره ببرید ؛ چرا که با این کار کودکان نه تنها یاد می گیرند و درک می کنند که سر میز چگونه باید رفتار کنند ، بلکه پی می برند که غذا خوردن تجربه ای اجتماعی و لذت بخش است .
امیدآن داریم که این کتاب زمان صرف غذا را برای تمام خانواده ها شاد و لذت بخش سازد و به شما کمک کند تا مشکلات و نگرانی هایی را که در حین غذا دادن به کودکتان ممکن است با آن روبه رو شوید ، به حداقل برساند .


برچسبها : غذا - کودک - شما - ghaza - khodake - shoma
نوشته شده توسط آشپز در چهارشنبه 02 مرداد 1387 ساعت 01:32
تبلیغات - Tablighat - Advertise
تفال - Tafaol - به سه زبان - in Three languages - فارسی - finglish - English | مقدمه

قابل توجه علاقمندان به شعر حافظ لازم پيش از تفال مجدد :
1- پنج صلوات بفرستيد
2- سوره حمد را خلوص نيت بخواندي
3- بر شهداي اسلام صلوات بفرستيد
4- ضمن خلوص قلب نيت کنيد
5- از قبل صفحات زوج و فرد را درنظر بگيريد و آنگاه ديوان را بگشاييد.

1- Dispatch Five Salavat
2- Read Sura Hamd with Sincerity
3- Dispatch salavat for Quran martyrs
4- the purity of your intentions Heart
5- before even and odd pages, and then consider the open court.

لطفا دیدگاه ارزشمند خود در خصوص آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی بفرمایید
نوشته هاي پيشين
:: توجه :: براي مشاهده هر پوشه يا مطلب کافيست بروي عنوان آن کليک نمائيد تا باز يا بسته شود
صفحات: [1]  
صفحه بعدي - صفحه شانسي - صفحه قبلي
ليست برچسبهاي وبلاگ